Ako zavesiť zrkadlo v kúpeľni | 8 jednoduchých krokov

Ak si myslíte, že zrkadlo v kúpeľni je potrebné len na čistenie zubov alebo holenie, veľmi sa mýlite. V skutočnosti je to veľmi dôležitý doplnok, ktorý môže zdôrazniť rafinovanosť dizajnu a moderná kúpeľňa je často skutočným umeleckým dielom. Odborníci z časopisu Expertology vám povedia, ako správne zavesiť zrkadlo v kúpeľni a aké body by ste mali venovať pozornosť, berúc do úvahy osobitosti rôznych povrchov.

Čo treba mať na pamäti pri inštalácii zrkadla

inštalácia zrkadla

Okrem toho, že zrkadlo umožňuje človeku vidieť svoj odraz, môže sa použiť aj na optickú zmenu veľkosti miestnosti, takže kúpeľňa sa zdá byť väčšia. Takže prvá vec, ktorú by ste mali zvážiť pri inštalácii príslušenstva v kúpeľni, je jeho plocha a geometria a správne miesto pomôže odstrániť niektoré nedokonalosti miestnosti, aj keď vizuálne. Nie každé miesto sa hodí, preto vám niekoľko užitočných tipov predtým, ako budete vedieť, ako zavesiť zrkadlo v kúpeľni, neuškodí:

 1. V prvom rade je potrebné zvoliť správnu výšku konštrukcie, pričom je potrebné zohľadniť nielen výšku členov vašej rodiny, ale aj vašich hostí. Najlepším riešením je zrkadlo, ktorého horný okraj vyčnieva nad povrch podlahy do výšky 170 cm, čo je priemerná výška človeka.

 2. Ak nechcete dosiahnuť efekt „miestnosti smiechu“, musíte sa vyzbrojiť vodováhou, aby ste udržali povrch vo vertikálnej polohe.

 3. Výšku dlaždice si musíte prispôsobiť podľa svojich preferencií a zvykov – ak sa chcete vidieť v plnej výške, kúpte si príslušenstvo vysoké 140-150 cm. Ak chcete zrkadliť tvár a časti tela až po hrudník, postačí vám výška 60 cm., a vidieť len vašu tvár – 40 cm.

 4. Zohľadnite umiestnenie vykurovacích zariadení. Montáž príliš blízko ohrievača uterákov alebo radiátora zničí povrch zrkadla.

 5. Je dôležité, aby bolo zrkadlo umiestnené v určitej vzdialenosti od umývadla, ak je nainštalované nad ním. Vzdialenosť od kohútika teplej vody musí byť väčšia ako 20 cm.

Existujú aj ďalšie body, a hoci sa to na prvý pohľad môže zdať jednoduché, montáž zrkadla sa môže stať skutočnou výzvou. Každá miestnosť má svoje vlastné špecifiká a v niektorých prípadoch jednoducho nie je možné nájsť miesto pre veľkorozmerný dizajn kvôli malej veľkosti miestnosti. Pri rozhodovaní o zavesení zrkadla musíte zohľadniť aj materiál povrchovej úpravy a fázu renovácie – pred alebo po povrchovej úprave, ktorá je oveľa náročnejšia. Prejdime k otázke: ako zavesiť zrkadlo na dlaždice a aké sú zvláštnosti jeho montáže na iné povrchy.

Zvláštnosti montáže na dlaždice

zavesenie zrkadla na obklad

Najobľúbenejším materiálom používaným na povrchovú úpravu stien v kúpeľni sú keramické obklady. Vyzerá perfektne, dá sa prispôsobiť zvolenému dizajnu, ľahko sa aplikuje a dlho vydrží. Existuje niekoľko techník opravy, my sa zameriame na dve najobľúbenejšie.

Ako zavesiť zrkadlo na dlaždice bez spojovacieho materiálu

Existuje niekoľko typov zrkadiel určených na upevnenie v kúpeľni. Zrkadlo možno zavesiť buď pomocou špeciálnych upevňovacích prvkov, ktoré sa zvyčajne dodávajú, navŕtaním priamo na stenu alebo nalepením, ale po prvé. Začnime klasickou možnosťou – pomocou dvoch uzáverov umiestnených v hornej časti výrobku.

 1. Náradie je po ruke a každý domáci majiteľ má k dispozícii meter, ceruzku na označenie steny, vodováhu na kontrolu úrovne, pravítko, vŕtačku a skrutkovač.

 2. Zanechanie stopy, Toto je dôležitý bod, pretože zrkadlo musí byť presne v strede nad umývadlom, horná a dolná časť konštrukcie musí byť v jednej rovine, deformácia tiež nie je žiaduca – je prinajmenšom škaredá.

 3. Nájdite stred umývadla, Ceruzkou nakreslite zvislú čiaru.

 4. Po jednoduchom meraní určíme výšku príslušenstva. Nájdite horný bod zrkadla a zmerajte vzdialenosť od stredu upevnenia.

 5. Vodorovná čiaraOznačte umiestnenie otvorov pre upevňovacie prvky.

 6. Vŕtanie jedného otvoru pomocou vŕtačky, pod skrutku vložte plastovú alebo drevenú hmoždinku, zaskrutkujte prvý spojovací prvok.

 7. Zavesenie zrkadla, skontrolujte presnosť značenia a často sa stáva, že kvôli nerovnostiam v stene alebo upevňovacích tyčiach je poloha druhého otvoru posunutá.

 8. Odstráňte zrkadlodruhý otvor urobte rovnakým spôsobom ako prvý a druhú konzolu priskrutkujte na rovnakej úrovni.

Ak sa reflexné príslušenstvo inštaluje po dokončení obkladu steny, je potrebné počas vŕtania obkladačiek dodržiavať určité bezpečnostné opatrenia. Ak sa na povrchovú úpravu použili lesklé dlaždice s klzkým povrchom, pred vŕtaním otvoru sa toto miesto musí utlmiť jadrom alebo vrtákom. Aby ste nepoškodili dlaždice, nesmiete na jadrový vrták vyvíjať príliš veľký tlak, inak by ste mohli zasiahnuť dutú tehlu a zasiahnuť dlaždice.

To je dôležité! Keď začnete vŕtať do steny, uistite sa, že pod obkladom nie sú vodovodné potrubia, vykurovacie potrubia ani elektrické káble. Poškodené servisné potrubie môže spôsobiť mnoho problémov.

Ťažkosti pri vŕtaní zrkadlových povrchov

vŕtanie zrkadla

Niektoré konštrukcie zrkadiel nemajú úchyt, ale vyžadujú si vŕtanie do samotného zrkadla. Ak sa stretnete s takýmto problémom, nerozčuľujte sa, pretože ak použijete naše tipy, nemali by ste mať žiadne osobitné ťažkosti. Na začiatok je potrebné vybrať správnu vŕtačku, ktorú môžete použiť:

 1. Výrobok vo forme výložníka so špeciálnou povrchovou úpravou. Tento tvar umožňuje hladké zoškrabávanie materiálu, a nie jeho prerážanie.

 2. Ak nemáte takýto vrták, môžete použiť aj mosadzný kruh, ale uistite sa, že má diamantový hrot. V takomto prípade je dôležité vŕtať pomaly a pravidelne chladiť vrták vodou alebo terpentínom.

 3. Ak chcete vyvŕtať väčší otvor, ideálnym riešením je rúrkový vrták s diamantovým vrtákom na každej strane. Z času na čas by ste mali povrch aj ochladiť.

Možno poznáte iné metódy a viete, ako môžete ľahko zavesiť zrkadlo v kúpeľni tak, že do neho urobíte dieru, radi ich použijeme. Každý remeselník má svoje vlastné tajomstvá, takže existuje mnoho spôsobov, ako vyvŕtať diery do skla a zrkadla. Nezabudnite na správne označenie, pretože zrkadlo musí byť nielen presne vyvŕtané, ale aj správne zavesené.

Môže byť zrkadlo prilepené k obkladu

Aby sa predišlo komplikáciám v prvých dvoch prípadoch, možno zrkadlo prilepiť, ak sa vopred vykonajú určité prípravy povrchu. Nesmie byť špinavé, pretože je veľká pravdepodobnosť, že zrkadlo nevydrží. Na priame pripevnenie na stenu sa používa obojstranná lepiaca páska a špeciálne tmely, pričom najlepší výsledok možno dosiahnuť ich súčasným použitím.

Najprv sa na stred budúceho zrkadla nalepí lepiaca páska (postačia dva pásy) a na povrch príslušenstva sa nanesie lepiaci tmel. Ak chcete zrkadlo pripevniť na stenu a zarovnať ho, musíte to urobiť veľmi rýchlo, kým tmel nevytvrdne, a lepiaca páska je tiež rýchlo účinná.

Pamätajte si!Pri nanášaní tmelu buďte opatrní v rohoch – nemusíte tu nanášať lepiacu hmotu, ale ak sa to stane a lepidlo sa rozšíri mimo konštrukcie, prebytok by sa mal okamžite odstrániť pomocou improvizovaných prostriedkov.

Úskalia upevňovania na plast a sadrokartón

Okrem obkladov a dlažieb v kúpeľni sa odborníci nezriedka stretávajú aj so sadrokartónovými doskami a plastovými povrchovými úpravami. Proces opravy je v tomto prípade mierne odlišný. Začnime sadrokartónom a jeho povrch v mieste upevnenia by mal byť vopred spevnený, t. j. na vnútornom povrchu by mal byť upevnený pevný podklad z hrubej preglejky. To platí v prípade, že montáž zrkadla bola naplánovaná pred upevnením sadrokartónu na stenu. V opačnom prípade musíte spevniť vonkajší povrch.

Pokiaľ ide o dosky z PVC, trváme na tom, že je potrebné vyrobiť kovový alebo drevený podklad a zrkadlový povrch je potrebné zabezpečiť vopred. Zrkadlo musí byť pripevnené k tejto lište. Pripevnenie k stene je ideálnym riešením, najmä ak je medzi doskou a nosnou plochou málo miesta.

Niekoľko užitočných rád a tipov

Na záver by sme vám radi poskytli niekoľko užitočných rád, ktoré vám pomôžu zavesiť zrkadlo v kúpeľni bez akýchkoľvek problémov.

 1. Tip 1.Okolo miesta, kde vŕtate zrkadlo, musíte vytvoriť okraj z plastelíny alebo cesta a naliať doň vodu, aby sa povrch ochladil. Aby sa zabránilo prehriatiu.

 2. Tip 2.Otvor sa musí po vyvŕtaní starostlivo očistiť jemným brúsnym papierom, aby mal zaoblený tvar.

 3. Tip 3. Ľudový prostriedok na udržanie suchého zrkadla v kúpeľni, keď sa umývate alebo kúpete. Povrch ošetrený zmesou čajovej lyžičky želatíny a 50 ml vody sa nepotí. Roztok vytvára na povrchu ochranný film, ktorý zabraňuje zahmlievaniu.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: