Podlahy z ušľachtilého tvrdého dreva | výhody a nevýhody materiálu

Dosky sú jednou z najobľúbenejších podlahových krytín, a to aj vďaka svojmu vynikajúcemu vzhľadu a prirodzenosti materiálov použitých pri ich výrobe. Čo je na tomto materiáli dobré a či má nejaké významné nevýhody? Na tieto otázky odpovedali naši odborníci.

Vlastnosti a štruktúra

parketové podlahy

Parkety sú úplne prírodný a plne ekologický materiál, ktorý sa používa ako praktická a odolná podlaha. Táto univerzálna viacvrstvová konštrukcia, dostupná v niekoľkých druhoch dreva, môže ľahko konkurovať úctyhodnému masívnemu drevu a štýlovým masívnym parketám.

Pokiaľ ide o konštrukčné vlastnosti parkiet, nemožno nespomenúť, že sa v nich vôbec nenachádzajú drevené triesky (ako napríklad v lamináte) – výrobok je úplne zastúpený prírodným drevom a pozostáva z 3 vrstiev:

 1. dno – jeho hlavným účelom je stabilizovať podlahu. Prezentované ihličnatým drevom (zvyčajne dyhou). Hrúbka vrstvy – 1,5 mm.

 2. Stredná – umiestnená v pravom uhle k spodnej vrstve a rovnako ako ona vyrobená z ihličnatého dreva. Stredná vrstva určuje výkonnosť výrobku.

 3. Top – hlavný cieľ je dekoratívny. Vyrobené z kvalitných druhov dreva (dub, bambus, javor atď.).). Hrúbka vrstvy je 1-6 mm.

Výhody drevených podláh

Parkety sú nepochybne štýlovým a kvalitným materiálom. Tieto výhody však nie sú jediným dôvodom, prečo priťahuje toľko spotrebiteľov:

 1. Šetrnosť k životnému prostrediu – keďže daný výrobok pozostáva výlučne z prírodného dreva, je absolútne bezpečný pre ľudský organizmus.

 2. Jednoduchá pokládka – aj bez špeciálnych zručností možno podlahu ľahko položiť doma. Je to možné vďaka spôsobu upevnenia jednotlivých prvkov, ako aj rozmerom. Okrem toho si nevyžaduje vyhladzovanie dosiek.

 3. Vysoká odolnosť voči vlhkosti, teplote a mechanickému namáhaniu – vďaka svojim konštrukčným vlastnostiam podlaha bez problémov odoláva vlhkosti, teplotným zmenám a mechanickému namáhaniu.

 4. Vysoká úroveň pohlcovania hluku – vďaka tejto vlastnosti parketovej podlahy si môžete odpustiť použitie ďalšieho materiálu pohlcujúceho zvuk pri dokončovaní podlahy.

 5. obrovská rozmanitosť druhov – ponuka výrobcov podláh je taká veľká, že je možné nájsť vhodný výrobok pre úplne každý interiér.

 6. Nízka elektrostatickosť – ďalšia zaujímavá vlastnosť podlahového materiálu – niektoré jeho prvky nemôžu akumulovať statickú elektrinu – z tohto dôvodu je výrobok tak príjemný na dotyk.

Nevýhody materiálu

Ako každý iný materiál, aj drevená podlaha má svoje nevýhody, pretože ako viete, dokonalosť neexistuje:

 1. Nestabilné voči nárazovému zaťaženiu – bohužiaľ, hrúbka hornej vrstvy podlahy je jej slabým miestom, pretože v prípade výrazného silového zaťaženia na povrchu určite zostanú priehlbiny.

 2. jej relatívne krátka životnosť – to neznamená, že môžete očakávať, že po troch až piatich rokoch používania prídete o podlahu. Dlhodobá životnosť výrobku sa však tiež dá len ťažko nazvať – iba 10-20 rokov. Pre porovnanie, masívna drevená podlaha môže pri správnej údržbe vydržať približne pol storočia.

 3. Náročnosť obnovy – ak je drevený prvok poškodený, zvyčajne sa obnovuje: pomocou špeciálneho zariadenia sa odstráni malá vrstva dreva. Parketová podlaha nie je dostatočne hrubá na hĺbkovú renováciu alebo jej viacnásobné opakovanie.

 4. Ťažké usporiadanie jednotlivých prvkov materiálu – keďže plastová podlaha je uzavretá podlaha, usporiadanie jednotlivých prvkov do vzoru spravidla neprichádza do úvahy. Vzhľadom na jeho konštrukciu ho možno inštalovať len paralelne, pod uhlom alebo kolmo.

 5. Nepraktickosť (hovoríme o prípade opravy) – ak je obnova poškodenej oblasti nemožná, budete musieť nahradiť nielen jednu položku a celú časť podlahovej krytiny, vzhľadom na veľkú veľkosť jednej dosky, ako aj zvláštnosti upevnenia prvkov.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: