3 spôsoby nastavenia jasnosti monitora

Rozmazaný, zhoršený obraz na monitore nielenže znižuje produktivitu, ale môže mať aj negatívny vplyv na váš zrak. Preto by ste sa mali zbaviť takýchto „obrazových chýb“, čím skôr, tým lepšie. Nastavenie ostrosti monitora nie je zložité – stačí nastaviť príslušné rozlíšenie a spustiť funkciu ClearType v nastaveniach operačného systému Windows.

Definícia ostrosti monitora je predovšetkým ostrosť a detailný obraz. Dôležitá je aj kvalita písma, pretože ľudia pracujúci na počítači musia veľa čítať a písať.

„Úprava ostrosti monitora“ teda znamená úpravu ostrosti, kontrastu, úrovne detailov a tiež zlepšenie zobrazenia písma. Treba poznamenať, že staršie CRT displeje (ak ešte existujú) sa nastavujú veľmi ťažko – a to v parametroch samotného „kineskopu“.

Tu je návod, ako niekoľkými kliknutiami upraviť ostrosť monitora.

Nastavenie rozlíšenia obrazovky tak, aby čo najlepšie vyhovovalo vašim potrebám

Každý LCD monitor má vlastné efektívne rozlíšenie – snímač je vybavený určitým počtom pixelov. Ak sa skutočný a nastavený počet pixelov v obraze líši v horizontálnom a vertikálnom smere, môže to mať negatívny vplyv na kvalitu obrazu.

Skutočné rozlíšenie monitora môžete zistiť z jeho špecifikácií – z príručky, z krabice alebo jednoducho vygooglovaním modelu. Musíte upraviť nastavenia monitora tak, aby zodpovedali. Len vtedy bude každý softvérový bod zodpovedať fyzickému pixelu – a obraz bude dostatočne ostrý a jasný.

Pokyny:

 1. Zistite skutočné rozlíšenie displeja. Tieto informácie môžete získať z príručky, z krabice alebo vyhľadaním špecifikácií používaného modelu na internete. V niektorých prípadoch je táto referenčná funkcia špecifikovaná v ponuke nastavení samotnej obrazovky;
 2. Kliknutie pravým tlačidlom myši na stránkukdekoľvek na pracovnej ploche a v zobrazenej ponuke vyberte položku „Nastavenia zobrazenia“.Alebo zadajte v ponuke Štart„rozlíšenie displeja“.
 3. Vyberte odporúčané rozlíšeniealebo nastaviť hodnotu, ktorá zodpovedá skutočnej.

Ak je niektorá položka v zozname dostupných pixelových pomerov označená ako „Odporúčaná“, mali by ste ju vybrať. Spôsob, ako v systéme Windows sami nájsť optimálne parametre zobrazenia.

Treba tiež poznamenať, že tieto pokyny sú napísané pre operačný systém Windows 10. V starších verziách sa požadované nastavenia nachádzajú na rovnakých miestach, len sa môžu volať trochu iným spôsobom.

Ak je po nastavení optimálneho rozlíšenia obrázok príliš malý, možno budete musieť prejsť do časti „Zväčšiť“ a v dialógovom okne „Zobrazenie“, ktoré sa otvorí po druhom bode vyššie uvedeného návodu, vybrať 125 %.

Nastavenie ClearType

ClearType je špeciálny systém zarovnania písma, ktorý umožňuje nastaviť optimálne zobrazenie textu na displejoch s vysokou hustotou pixelov. Na obrazovkách so strednou a nízkou hustotou však môže byť tiež veľmi užitočná. Každopádne ho môže výrazne zostriť – a to je presne to, čo chceme v tejto príručke.

Pokyny:

 1. Otvorte „Štart“ a na klávesnici začnite písať „ClearType“. Je pravdepodobné, že po niekoľkých prvých písmenách sa vám ponúkne možnosť „ClearType Text Setting“. Odvážne naň kliknite ľavým tlačidlom myši;
 2. V zobrazenom okne začiarknite políčko „Enable ClearType“ a kliknite na tlačidlo „Next“;
 3. Ak ste nastavili obrazovku na nevhodné rozlíšenie, systém Windows vás v ďalšom kroku nastavenia vyzve, aby ste. Ak je to vhodné, bude vás to tiež informovať, ale neumožní vám to zmeniť. Nebojte sa stlačiť tlačidlo „Ďalej“ – a urobte tak po každom kroku;
 4. Ďalších päť krokov slúži na nastavenie kvality zobrazenia textu. Vyberte si, čo je pre vás najlepšie;
 5. Stlačte tlačidlo „Hotovo“. Zobrazenie textu na monitore sa mierne zmení v závislosti od vybraných položiek.

Tento krok umožňuje rýchle a presné nastavenie jasnosti monitora, pretože ovplyvňuje nielen texty, ale aj niektoré prvky systémového rozhrania.

Nastavenie jasnosti prostredníctvom ponuky monitora

Nastavenie ostrosti

Niektoré modely displejov umožňujú nastavenie jasnosti priamo z ponuky samotného zariadenia. Ale nie všetko, čo musíte zvážiť predtým, ako začnete hľadať správne tlačidlá.

Postup:

 1. Nájdite tlačidlá „Menu“a ovládacie prvky. Zvyčajne sa nachádzajú v spodnej časti monitora alebo vľavo dole. Tento panel budete potrebovať na ďalšie úpravy nastavení monitora;
 2. Stlačte správne tlačidlo „Menu“ a prechádzajte cezhľadá „Sharpness“.Potom pomocou tlačidiel „hore-dole“ alebo „dopredu-dozadu“ nastavte požadovanú alebo najpohodlnejšiu hodnotu.
 3. Tu sa môžete „pohrať“ aj s ďalšími nastaveniami zobrazenia. Nastavenie kontrastu, gama, jasu, sýtosti a posunu, ak je to potrebné. Jasnosť môžete zvýšiť alebo znížiť aj úpravou ďalších nastavení – preto neváhajte a testujte, kým vám zobrazenie nebude najviac vyhovovať.
Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: