4 spôsoby vytvorenia bootovateľného USB flash disku so systémom Windows

Moderný počítač môže pracovať tak dlho, ako sa vám páči. Jedného dňa sa však môže stať, že sa niečo pokazí s jedným alebo druhým komponentom. Najnešťastnejší problém je s pevným diskom alebo SSD. V tomto prípade sa operačný systém zvyčajne odmietne spustiť. Jedinou záchranou je spúšťací flash disk, ktorý možno použiť na inštaláciu operačného systému. Zistíme, ako ho vyrobiť.

Nástroj na vytváranie médií

Nástroj na vytváranie médií

Odporúčaný spôsob vytvorenia bootovateľného kľúča USB je použitie oficiálnej metódy, ktorú vymyslela spoločnosť Microsoft. Voľbu v jeho prospech však môžu vykonať len majitelia licencovanej verzie systému Windows, ktorí majú príslušný kľúč. Táto metóda predpokladá použitie nástroja Media Creation Tool. Jeho hlavnou úlohou je stiahnuť obraz operačného systému zo servera spoločnosti Microsoft a zapísať ho na kľúč USB.

 1. Najskôr si musíte stiahnuť program. Mali by ste si ju vyhľadať na webovej lokalite spoločnosti Microsoft. Najjednoduchší spôsob je nasledovať toto prepojenie.

 2. Potom spustite nástroj. Ak má váš operačný systém ruské jazykové rozhranie, mali by ste byť spokojní s programom v ruštine.

 3. Začiarknite políčko pri položke „Použiť odporúčané nastavenia pre tento počítač“. Ak chcete vytvoriť bootovateľnú jednotku flash so systémom Windows pre iný počítač, vyberte verziu operačného systému, architektúru (32 alebo 64 bitov) a jazyk rozhrania.

 4. Kliknite na tlačidlo „Ďalej“.

 5. Vyberte „USB flash disk“. Zobrazí sa zoznam mapovaných jednotiek, vyberte si tú, ktorú chcete.

Týmto sú vaše základné kroky ukončené. Obraz operačného systému sa stiahne a potom sa zapíše na kľúč USB. Všetky ostatné súbory sa z neho odstránia. Rýchlosť zápisu závisí od toho, či váš kľúč USB podporuje štandard USB 3.0 a či je pripojený k rovnakému slotu. Všimnite si tiež, že potrebujete aspoň 8 GB úložného priestoru.

Zabudované nástroje v operačnom systéme

Tento spôsob platí pre všetky moderné počítače používajúce UEFI BIOS (rovnaký BIOS, ale s grafickým rozhraním a podporou počítačovej myši). Jeho podstatou je skopírovanie obrazu operačného systému prostredníctvom samotného systému Windows.

Okamžite si všimnite, že táto a nasledujúce metódy predpokladajú, že už máte obraz ISO operačného systému. Našiel to na torrent trackers. Ak máte problémy s prístupom k nim, odporúčame vám prečítať si náš článok o rozšíreniach VPN pre Google Chrome.

Najskôr je potrebné odstrániť obsah jednotky flash. Odporúčame vykonať úplné formátovanie. Nastavenie systému súborov na FAT32. Ak sa na disku nachádzajú dôležité súbory, skopírujte ich na pevný disk alebo na iný flash disk.

Teraz otvorte ľubovoľného správcu súborov – buď „Prieskumníka“, alebo Total Commander. Musíte nájsť prevzatý obraz operačného systému Windows. Uistite sa, že má príponu ISO. Dvakrát kliknite na tento súbor. Teraz uvidíte, čo presne obsahuje. Musíte vybrať úplne všetky priečinky a súbory a skopírovať ich akýmkoľvek spôsobom na pripojený kľúč USB.

Flash disk je teraz možné odpojiť. Odteraz ho môžete bezpečne používať na inštaláciu operačného systému do toho istého alebo iného počítača.

  traISO

<ul></div><p>traISO“ src=“/wp-content/uploads/2023/02/3916666198091-204-.jpg“ height=“400″ title=“</p><ul>traISO“><p>Možno dobre poznáte počítačové programy určené na prácu s obrázkami. Niektoré takéto aplikácie sa zapisujú na optické disky alebo kľúče USB. Jedným z nich je</p><ul>traISO. Ak takýto program ešte nepoznáte, postupujte podľa našich pokynov.<p>Tento spôsob platí pre akýkoľvek počítač bez ohľadu na verziu systému BIOS.</p><p>Stiahnite si aplikáciu</p><ul>Systém traISO je k dispozícii na oficiálnej webovej stránke. Je to platená možnosť, ale postačí vám skúšobné obdobie. Potom nainštalujte softvér a budete ho môcť používať. Všimnite si, že funguje prakticky na všetkých verziách operačného systému Windows – od extrémne zastaraných XP až po moderné 10.<p>Rozhranie je v ruštine, takže nebudete mať žiadne problémy. Najskôr by ste sa mali pozrieť na hornú ponuku. Musíte kliknúť na položku „Otvoriť“, ktorá je skrytá v časti „Súbor“. Zobrazí sa výzva na výber obrazu ISO operačného systému.</p><p>Teraz kliknite na položku „Write hard disk image“ (Zapísať obraz pevného disku) v časti „Self-launch“ (Samostatné spustenie) na hornom paneli. Zobrazí sa nasledujúce vyskakovacie okno. Budete musieť zadať cestu k pripojenému kľúču USB – vyberte ho v poli Disková jednotka. Zároveň by ste mali kliknúť na tlačidlo „Formátovať“ a vybrať systém súborov FAT32. Tým sa jednotka flash úplne vyčistí. Potom stlačte tlačidlo „Write“.</p><p>To je všetko, čo teraz musíte urobiť, len počkajte, kým sa proces dokončí. Potom môžete výsledný bootovací flash disk systému Windows použiť na určený účel.</p><h2>Rufus</h2><div style=Rufus

Existuje ďalšia aplikácia, ktorá dokáže vytvoriť bootovateľný kľúč USB. Volá sa Rufus. A ak

  traISO umožňuje zapisovať akékoľvek obrazy a používať optické disky, takže je špeciálne vytvorený na vytváranie bootovacích USB flash diskov. Teraz ste pripravení vložiť kľúč do počítača a nainštalovať operačný systém od začiatku.

  Upozornenie! Zavádzací flash disk vytvorený pomocou programu Rufus bude fungovať len na počítačoch so systémom UEFI BIOS. Ak má váš počítač staromódny systém BIOS, ale nie je vybavený farebným rozhraním, počas inštalácie systému Windows sa zobrazí chyba.

  Je k dispozícii bezplatne. Postupujte podľa tohto odkazu. Ďalšou výhodou je, že nie je potrebná inštalácia – aplikácia je prenosná.

  Spustite stiahnutý program. Ako vidíte, rozhranie je v ruštine, čo výrazne uľahčuje proces. Vaše kroky by mali byť nasledovné:

  1. V ponuke „Zariadenia“ vyberte vymeniteľný disk, na ktorý chcete zapísať obraz systému Windows.

  2. V ponuke „Partition Scheme and System Interface Type“ by ste mali vybrať možnosť „GPT for UEFI computers“.

  3. položky „File System“ a „Cluster Size“ ponechajte nezmenené.

  4. Začiarknite políčko „Vytvoriť spúšťací disk“. Musíte tiež vybrať možnosť „Štandardné nastavenie systému Windows“.

  5. Vedľa možnosti „obraz ISO“ sa nachádza tlačidlo, ktoré umožňuje zadať cestu k súboru ISO s operačným systémom. Využite ju.

  6. Potom stlačte tlačidlo „Štart“.

  Počkajte na jeho dokončenie. Keď vás softvér informuje, kľúč USB môžete odpojiť. Všimnite si, že touto metódou možno na pamäťovú kartu zapisovať nielen systém Windows 10, ale aj staršie verzie operačných systémov spoločnosti Microsoft. Okrem toho sa program Rufus používa aj na vytvorenie bootovateľného kľúča USB s

 • nux.

  Záver

  Teraz poznáte všetky základné spôsoby vytvorenia bootovateľnej pamäte Windows. Odporúčame vám, aby ste teraz postupovali podľa jedného z vyššie uvedených pokynov. A takúto palicu si nechajte niekde na odľahlom mieste. Nevymazávajte z neho údaje a nepridávajte naň nové údaje, aj keď náhle nie je po ruke žiadna iná jednotka.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: