6 spôsobov odstránenia histórie v prehliadači Google Chrome v počítači

História prehliadača sa ukladá v prehliadači a je často užitočným nástrojom. Pomocou tejto funkcie môžete obnoviť omylom zatvorenú kartu alebo sa vrátiť k zdroju, ktorý ste našli pred niekoľkými dňami, ale nebol uložený v záložkách. Niekedy sú okolnosti také, že záznamy týkajúce sa histórie surfovania v prehliadači Google Chrome chcete odstrániť. Naši odborníci radia, ako na to.

Nastavenia prehliadača Google Chrome

História prehliadača je upraviteľné nastavenie a možno ju spravovať v nastaveniach.

Kliknite na dvojbodku napravo od kombinovanej adresy a vyhľadávacieho poľa. Prejdite do ovládacieho menu a vyberte položku „História. V rozbaľovacom zozname vidíme ďalší riadok s rovnakým názvom. Kliknutím na ňu otvoríte kartu so záznamami navštívených stránok.

Každý riadok sa končí treťou bodkou vpravo, ktorá slúži na aktiváciu ovládacieho menu. Výberom položky označenej rámčekom môžete záznam vymazať zo zoznamu zásahov.

Druhá možnosť v ponuke zobrazuje všetky údaje týkajúce sa konkrétnej stránky. Výber zo všeobecného zoznamu sa vykonáva pomocou filtra URL. Potom môžete odstrániť jednotlivé reťazce alebo celú kolekciu. Google Chrome neposkytuje špeciálnu možnosť na úplné odstránenie záznamov. Túto konštrukčnú chybu môžete obísť použitím systémových klávesových skratiek. V aktívnom okne prehliadača Chrome stlačte klávesovú skratku Ctrl+A. Výsledkom bude výber všetkých filtrovaných riadkov záznamov. Stlačením čísla „4“ zobrazeného na snímke obrazovky ich odstránite z histórie prehliadača.

Záznamy môžete upravovať tak, že postupne prechádzate zoznamom a zaškrtávate všetky nežiaduce záznamy. Celkový počet skontrolovaných položiek sa spočíta a zobrazí v oblasti označenej „2“. Po dokončení filtrovania kliknite na tlačidlo „Odstrániť“ a odstráňte nechcené údaje z histórie prehliadača Google Chrome.

Čistenie prehliadača Google Chrome podľa času

Ak sa ponoríte trochu hlbšie do nastavení prehliadača, získate možnosť vyčistiť nahrávky na základe časového obdobia.

Po otvorení histórie prehliadača Chrome z príkazu ponuky kliknite na oblasť označenú šípkou na nasledujúcej snímke obrazovky.

Vyberte položku zvýraznenú v zobrazenom bočnom paneli.

Prehliadač otvorí stránku s nastaveniami a vyskakovacie menu s možnosťami čistenia. Na hlavnej karte skontrolujte, či je začiarknutý riadok „História“. Rozbaľovací zoznam otvorený v oblasti označenej „2“ na snímke obrazovky obsahuje časové možnosti. Vyberte príslušnú časť a stlačte tlačidlo „Vymazať“.

Ak sa prepnete na kartu Rozšírené, môžete vymazať všetky archivované záznamy o sťahovaní, ktoré ste prípadne vytvorili. Požadovaný časový interval, ktorého hodnoty sú podobné hodnotám uvedeným vyššie, sa nastavuje pomocou rozbaľovacieho menu. Po nájdení vhodných nastavení kliknite na tlačidlo „Odstrániť“ v dolnej časti okna.

História v konte Google Chrome

Ľudia, ktorí používajú prehliadač Chrome v službe Google Chrome a účet Google, by mali vedieť, že vaša história sa automaticky kopíruje a ukladá do cloudu. Tieto údaje sa potom spolu s údajmi o geografickej polohe používajú na úpravu výsledkov vyhľadávania a zobrazovanie cielených reklám.

Kliknite na ikonu používateľa vpravo od adresného riadka. Zobrazí sa namiesto vášho predvoleného avatara, keď sa prihlásite do služieb Google. Vo vyskakovacom menu vyberte možnosť „Prejsť do nastavení“, ktorá je na snímke obrazovky označená dvoma.

Po prihlásení do svojho konta vyhľadajte políčko „Ochrana osobných údajov a personalizácia“. Kliknite na odkaz „Spravovať“ a otvorte jeho obsah.

Prejdite do časti „Sledovanie aktivity“. Otvorte pole označené na snímke obrazovky.

Tu použijeme odkaz „Spravovať históriu. Aby ste nemuseli zakaždým vykonávať rovnakú operáciu, funkciu nahrávania do cloudu môžete hneď vypnúť. Zrušte začiarknutie políčka označeného šípkou a číslom „2“ a nastavte prepínač označený trojkou na možnosť „Disabled“. Potom už spoločnosť Google nebude sledovať ani zaznamenávať históriu vášho surfovania a vyhľadávania.

Spravujte svoje nahrávky rovnakým spôsobom ako vo webovom prehliadači. Kliknite na tri bodky na konci riadku URL. Z rozbaľovacej ponuky vyberte možnosť „Odstrániť“. Ak je potrebné vymazať veľké množstvo údajov, použite ikonu koša. Záznamy v cloude sú zoskupené podľa dní a nachádzajú sa vedľa každého dátumu.

Vo vyskakovacom okne potvrďte želanie vymazať históriu pre vybraný dátum kliknutím na odkaz uvedený v rámčeku.

Konfigurácia ukladania histórie v prehliadači Google Chrome

Spoločnosť Google predvolene ukladá vaše údaje na neurčito. Ak chcete vymazať históriu za dlhšie obdobie ako posledný jeden alebo dva dni, použite rozšírené možnosti webovej služby.

Vráťte sa na začiatok stránky História, do vyhľadávacieho poľa. Kliknite na tri bodky zobrazené šípkou. Vyberte možnosť „Vymazať na určité obdobie.

V poli označenom „1“ vyberte prednastavenú hodnotu: dnes, 7 dní, 30 dní. Ak nám tieto nastavenia nevyhovujú, môžeme nastaviť časové limity pomocou rozbaľovacieho riadku kalendára. Individuálne nastavenie dátumu začiatku a konca vymazaného obdobia. V ďalšom poli vyberte zo zoznamu dostupných služieb Google Chrome. Akciu dokončíte kliknutím na odkaz „Odstrániť“.

Späť na začiatok stránky s možnosťami. V tom istom zozname, ktorý sa otvorí z vyhľadávacieho poľa, vyberte položku „Doba uchovávania údajov.

Nastavenie minimálnej dostupnej doby uchovávania na tri mesiace. Kliknutím na tlačidlo „Next“ prejdite na ďalší krok.

Služba požiada o potvrdenie vymazania predtým archivovaných záznamov. Použite na to tlačidlo v rámčeku.

Google oznámi, že archív historických údajov bol vymazaný a že vaše vlastné nastavenia boli uložené. Všetky položky histórie akcií a webového vyhľadávania sa potom automaticky vymažú po uplynutí troch mesiacov určených na ich ukladanie v cloude.

Rozšírenia pre Chrome

Spoločnosť Google v nastaveniach prehliadača nepovolila funkciu automatického čistenia histórie, ktorú má už dlho mnoho konkurentov. Môžete ho pripojiť pomocou rozšírení.

Prejdite do webového obchodu Chrome pomocou priameho prepojenia. Inštalácia doplnku „Chrome Cleaner“.

Funguje jednoducho a neobsahuje žiadne nastavenia. Stlačením tlačidla doplnku na paneli prehliadača otvorte ovládacie menu. Prejdite kurzorom na časť „História“. Je zvýraznená modrou farbou, ako je znázornené na snímke obrazovky. Kliknutím na ľavú stranu s logom oka sa dostanete priamo na stránku histórie prehliadača. Ďalší krok je manuálny, o ktorom sme písali na začiatku tohto článku. Druhá ikona s ikonou koša okamžite odstráni všetky položky z histórie bez toho, aby ste ju museli potvrdiť.

Ďalšie zvažované rozšírenie „CloseClean“. Vývojári ho vybavili flexibilnými nastaveniami, ktoré sú určené na automatizáciu procesu čistenia. Stiahnite si ho z obchodu pomocou priameho prepojenia.

V predvolenom nastavení je funkcia CloseClean nastavená tak, že kliknutím na jej ikonu v paneli prehliadača sa ukončí prehliadač Chrome. Vyvolanie ponuky Expansion Control Menu kliknutím pravým tlačidlom myši. Vyberte možnosti. Najprv zmeňte nastavenia týkajúce sa správania zásuvného modulu začiarknutím políčka „3. Prvý z nich bráni používateľovi v zatvorení prehliadača a druhý vyžaduje potvrdenie vykonávanej akcie používateľom. Po vyriešení všeobecných nastavení prejdime k automatizácii. V bloku „On Close“ určíme akcie, ktoré vykoná „CloseClean“ pri zatvorení a zatvorení okna prehliadača. Zaškrtnite položky označené šípkami a s označením „4“. Keď ukončíte reláciu prehliadača Chrome, rozšírenie automaticky vymaže históriu prehliadania a sťahovania.

Podľa predtým zadaných parametrov akcie sa pri zatváraní prehliadača funkcia „CloseClean“ pred vymazaním záznamov vždy opýta na potvrdenie.

Surfovanie bez zaznamenávania histórie

Používateľom, ktorí sa nechcú obťažovať s čistením alebo inštaláciou ďalších rozšírení na tento účel, možno odporučiť použitie režimu inkognito.

Spustenie ovládacieho menu prehliadača. Vyberte položku označenú rámčekom.

Ďalšie okno sa otvorí nad aktuálnym oknom s čiernym pozadím, ktoré sprevádza režim inkognito. Ako si môžete prečítať vo zvýraznenej oblasti na snímke obrazovky, neukladá históriu prehliadania. Relatívnou nevýhodou tejto metódy je potreba ručného zadávania hesiel na prístup k zdrojom, ktoré si vyžadujú autorizáciu. V prípade potreby možno toto obmedzenie obísť pomocou doplnkov, ktoré umožňujú režim inkognito.

Na záver

Odporúčania našich odborníkov vám umožnia vymazať históriu v počítači a v službe Google Cloud a prispôsobiť poradie, v akom sa budú údaje v budúcnosti ukladať. Použitie rozšírení umožňuje čo najviac zjednodušiť alebo dokonca automatizovať proces vymazávania.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: