7 bezplatných aplikácií a webových služieb na rozpoznávanie textu

Naskenovali ste dokument?? Ukázalo sa, že je uložený ako obrázok? Žiadny problém. V súčasnosti existuje mnoho online služieb a počítačových programov na rozpoznávanie textu. A väčšina z nich sa dá používať zadarmo.

Readiris 17

Readiris 17

Na internete nájdete množstvo programov, ktoré dokážu rozpoznať text. Problémom mnohých z nich však je, že nerozumejú rusky. Našťastie existujú výnimky z pravidla. Napríklad Readiris 17 nemá problém s dokumentmi v ruštine. Táto aplikácia je k dispozícii v dvoch verziách optimalizovaných pre systémy Windows a Mac OS X. A nenechajte sa zastrašiť oficiálnou webovou stránkou, ktorá je v angličtine – samotné rozhranie programu je v ruštine.

Aplikácia dokáže rozpoznať text v súboroch JPEG, PNG, PDF a mnohých ďalších. Pokiaľ ide o ukladanie výsledkov, podporuje formáty PDF, DOCX, TXT a mnohé ďalšie. V tomto ohľade sú si všetky takéto programy vo všeobecnosti podobné – už dlhší čas sa neobmedzujú len na jeden alebo dva formáty.

Problém s Readiris 17 je, že môžete počítať len so skúšobnou dobou, ktorá uplynie 10 dní po inštalácii. Máloktorý čitateľ Expertology by súhlasil s tým, že zaplatí od 49 do 199 eur v závislosti od počtu funkcií. Pri profesionálnom používaní by však takáto suma mohla byť stále opodstatnená.

Ďalšou nevýhodou Readiris 17 je, že si najprv musíte zaregistrovať účet na vývojárskej stránke. Trvá to len niekoľko minút, ale mnohí by radi ušetrili aj tento malý čas.

Na stránke
 • ne OCR
 • On<li></div><p>ne OCR“ src=“/wp-content/uploads/2023/02/44216666198091-777-.jpg“ height=“378″ title=“Na</p><li>OCR“><p>Sľúbili sme, že vám povieme nielen o aplikáciách, ale aj o webových službách. To je to, čo je On</p><li>ne OCR. Vďaka tomu ho možno používať na akomkoľvek zariadení, pokiaľ má prístup na internet. Táto služba sa snaží rozpoznať nielen obyčajný text, ale aj tabuľky. Zoznam formátov je prísne obmedzený na formáty GIF, TIFF, JPEG, PNG, BMP, PCX a PDF. Výsledok môžete uložiť vo formátoch DOC, DOCX, TXT, PDF a XLSX.<p>Stránka funguje v predvolenom nastavení aj bez registrácie, z čoho sa môžete len tešiť. Za hodinu však budete môcť uznať najviac 15 dokumentov. To by malo mnohým našim čitateľom stačiť.</p><p>Je zaujímavé, že registrácia neznamená, že potom budete k dispozícii len pre platené OCR. Naopak, limit sa zvýši na 50 strán. Nie je to však všetko ružové. Dostanete 50 strán za celý čas využívania služby. Nehovoríme o 50 dokumentoch za hodinu. To je nešťastné. Každá ďalšia stránka vás bude stáť 0,8 centov. Čím viac textu rozpoznáte, tým nižšia bude cena. Zaujímavá cenová politika, ktorá môže vyhovovať aj profesionálnej potrebe rozpoznávania textu.</p><p>Pokiaľ ide o rozhranie tejto stránky, zdá sa, že je čo najjednoduchšie. Ak sťahujete viacstránkový dokument, môžete vybrať počet jednotlivých strán, ktoré sa majú rozpoznať – je pekné, že vývojári na túto funkciu nezabudli. Môžete si tiež vybrať jeden z mnohých jazykov, v ktorých je dokument napísaný – v zozname je aj ruština.</p><p>Je to vynikajúci nástroj, ktorý môže ľahko nahradiť akýkoľvek iný podobný program. Pokiaľ máte vždy prístup ku globálnej sieti! Keď už hovoríme o nevýhodách, môžeme zdôrazniť maximálnu veľkosť sťahovateľného súboru – je obmedzená na 200 MB. Nemôžeme však vynechať príjemnú funkciu, ktorou je možnosť odoslať webovej službe niekoľko súborov naraz, zabalených v archíve ZIP.</p><h2>Skenovanie Adobe</h2><div style=Skenovanie Adobe

  Spoločnosť Adobe je známa rôznymi profesionálnymi počítačovými programami. Niektoré sú určené na úpravu videa, iné na publikovanie na počítači, ďalšie na úpravu fotografií. Môžete si byť istí kvalitou ich výrobkov. Vývojári nedávno začali vytvárať aplikácie pre smartfóny. Jeden z nich sa nazýva Adobe Scan, ktorý sa používa na rozpoznávanie papierových dokumentov a ich následné ukladanie do formátu PDF.

  Je k dispozícii v službe Google Play a App Store. Dôležité je, že sa distribuuje bezplatne. Vývojári od vás nebudú žiadať ani cent a nebudú vás zaťažovať reklamami.

  Hlavnou nevýhodou aplikácie je, že nedokáže rozpoznať text v existujúcom obrázku. Program pracuje výlučne s fotoaparátom smartfónu. Ak máte k dispozícii lacné zariadenie, kvalita fotoaparátu nemusí byť dostatočná na úspešné rozpoznávanie textu.

  Odporúčame, aby ste si spolu s touto aplikáciou nainštalovali aj aplikáciu Adobe Acrobat. Skutočnosť je taká, že Adobe Scan vie exportovať výsledok priamo do nej. To vám umožní upraviť súbor PDF pred jeho vytvorením. Môžete napríklad podčiarknuť určité frázy, zvýrazniť ich, vyhľadávať v texte a pridávať komentáre.

  Kancelársky objektív

  Kancelársky objektív

  Ak by ste mali vymenovať najväčšiu softvérovú spoločnosť, takmer okamžite by ste si spomenuli na Microsoft. Už roky podporuje kancelársky balík, ktorý obsahuje niekoľko programov. Jeden z nich sa nazýva Office Lens – jeho hlavnou úlohou je práve rozpoznávanie textu.

  Aplikácia je k dispozícii na troch populárnych platformách. V podmienkach systému Windows ide o pomerne veľký program, ktorý má problém rozpoznať text obsiahnutý v súbore PDF alebo v akomkoľvek obrázku. V systémoch Android a iOS je aplikácia podstatne ľahšia. Tu sa pracuje hlavne s fotoaparátom a predtým zhotovenými fotografiami. Program v podstate premení váš smartfón na prenosný skener. Samozrejme, s úpravou kvality fotoaparátu. Odfotografovaný dokument možno potom uložiť vo formátoch DOCX, PDF a dokonca aj PPTX. Tá umožňuje vytvoriť prezentáciu na základe rozpoznaného textu.

  Tento program je bezplatný. Nevyžaduje si predplatné služby Office 365. Zdá sa, že je to kráska! Je tu však jedna mucha. Aplikácia nie je veľmi dobrá v rozpoznávaní ruského textu. Úprimne sa snaží, ale niekedy sa do textu vplížia chyby.

  FineReader

  FineReader

  FineReader bol svojho času najlepší v rozpoznávaní textu. Presne povedané, vytvorenie štúdia ABBYY zostáva dodnes lídrom. Jeho problémy zďaleka nie sú len základnou funkčnosťou.

  FineReader je jedinečný prípad, keď má služba mnoho tvárí. Na začiatku môžete webovú stránku používať tak, že s ňou rozpoznáte text. Platí to najmä vtedy, ak váš dokument pozostáva z dvoch alebo troch strán a je nepravdepodobné, že budete v budúcnosti riešiť podobný problém. Príslušnú aplikáciu nájdete aj v Google Play a App Store. odporúča sa použiť, ak potrebujete rozpoznať text z papierového dokumentu, ale nemáte skener. Nakoniec je tu počítačový program FineReader určený pre systém Windows. Má najväčší počet podporovaných formátov.

  Počítačová verzia aplikácie dokáže uložiť dokument v takmer akejkoľvek forme. Podporované sú aj formáty kníh FB2 a RTF. Naznačuje, že FineReader je ideálny na plnohodnotné skenovanie papierových kníh. Ak rozpoznávate tabuľku, výsledok môžete uložiť vo formáte XLSX. Nezabudnite na najpopulárnejšie formáty DOCX a PDF.

  Tento program je takmer dokonale schopný plniť svoju hlavnú úlohu. Bez ohľadu na to, v akom jazyku je dokument napísaný! Za takúto kvalitu však musíte zaplatiť nemalú cenu. Po registrácii budete môcť rozpoznať len 10 stránok. Každý mesiac dostanete 5 strán ako bonus. Netreba dodávať, že nie je vhodný na profesionálne účely? Pokiaľ ide o predplatné, rok používania vás bude stáť 129 €. V tomto čase budete mať k dispozícii 5000 strán na rozpoznanie. To zahŕňa aj prístup k editoru PDF. To znamená, že text môžete podčiarknuť, prečiarknuť a inak s ním pracovať.

  Microsoft OneNote

  Microsoft OneNote

  Vyššie sme už spomenuli jeden výtvor spoločnosti Microsoft. Dalo by sa však povedať, že to bola súčasť kancelárskeho balíka. Tento program bol navrhnutý výhradne na rozpoznávanie textu. Spoločnosť má však aj aplikáciu, v ktorej je rozpoznávanie vedľajšou funkciou. Hovoríme o OneNote, konkurentovi slávneho, ale prekliato drahého Evernote.

  Tento program existuje nielen v počítačovej, ale aj v mobilnej verzii. Funkciu rozpoznávania textu by ste však mali hľadať len vo verziách pre Mac OS X a Windows.

  Táto aplikácia väčšinou slúži ako poznámkový blok. Pomocou neho môžete ukladať všetky druhy poznámok a potom k nim pristupovať z ľubovoľného zariadenia. Môže sa však používať aj na nahrávanie obrázkov. Ak obsahujú text, možno ich rozpoznať. Stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na obrázok a potom stačí kliknúť na položku „Kopírovať text z obrázka“. Všetok obsah sa okamžite prenesie do schránky. Teraz môžete text vložiť kamkoľvek chcete.

  Možno ste už uhádli nevýhodu aplikácie Microsoft OneNote. Pomocou tohto programu môžete dokument sotva uložiť v pôvodnej podobe. Aj táto aplikácia trpí podporou nie príliš veľkého počtu formátov. Mnohým našim čitateľom by však mali stačiť možnosti aplikácie OneNote. A určite sa im bude páčiť, že je to zadarmo. Musíte si však zaregistrovať konto Microsoft. Ak používate operačný systém Windows 10, pravdepodobne ho už máte!

  img2txt

  img2txt

  Ide o jednoduchú Slovenskojazyčnú webovú službu, ktorá zarába len na reklame. Môžete do nej nahrať obrázok uložený vo formáte JPEG alebo PNG. Zdroj podporuje aj súbory PDF. Je potrebné poznamenať, že img2txt nie je v našom hodnotení na dne pre nič za nič. Táto stránka zle rozpoznáva text napísaný v rôznych jazykoch. Problémy sa vyskytujú aj pri práci so súborom PDF, kde je text napísaný na pozadí obrázka. A určite zabudnite na rukou písaný text, pretože systém mu nerozumie.

  Pokiaľ ide o uloženie materiálu, môžete získať výstupný súbor vo formáte PDF, TXT, ODF alebo DOCX.

  Najskôr odporúčame použiť img2txt na extrakciu textu. Ak nie ste s výsledkom spokojní, môžete vyskúšať niektorú z vyššie uvedených služieb. A nemyslite si, že túto webovú stránku používajú len Rusi. Nie, už bola preložená do 9 jazykov. O celosvetovej popularite online služby svedčí aj počet spracovaných žiadostí, ktorý už dosiahol 10,6 milióna. Mimochodom, img2txt nevyžaduje registráciu účtu. Tým sa stránka odlišuje od iných podobných zdrojov a programov.

  Záver

  Teraz už presne viete, ako by ste mali rozpoznať text na stiahnutom obrázku. Môžete použiť webovú službu alebo počítačový program na. Upozorňujeme, že profesionálne riešenia sú drahé, ale musia byť nainštalované len pre tých, ktorí potrebujú rozpoznávanie textu pravidelne – takmer každý deň.

  Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: