7 tipov na výber pevného disku pre váš notebook.

Malou aktualizáciou môžete predĺžiť životnosť svojho notebooku a dokonca zvýšiť jeho výkon. Prečo by ste vymieňali prenosný počítač, ktorý ste si kúpili pred rokmi, ak má dostatok pamäte RAM, dobrý monitor a použiteľnú klávesnicu?? Niekedy stačí vymeniť disk za rýchlejší a priestrannejší. Naši odborníci vám poradia, podľa akých kritérií si máte vybrať pevný disk pre svoj notebook.

Hlavné kritériá výberu pevného disku pre prenosný počítač

 1. Typ úložiska pre váš prenosný počítač;
 2. Rozhranie pripojenia;
 3. Rýchlosť;
 4. Rozmery pevného disku pre váš prenosný počítač;
 5. Kapacita úložiska a vyrovnávacia pamäť;
 6. Cena;

Typy pohonov

Existujú tri hlavné typy diskov určených na používanie s prenosnými počítačmi.

HDD (pevný disk). Mechanický pevný disk. Informácie sú uložené na doskách, ktoré sa otáčajú konštantnou rýchlosťou a sú potiahnuté vrstvou feromagnetického materiálu. Posuvná magnetická hlava sa používa na zápis a čítanie. Platne sa otáčajú a hlava sa pohybuje elektricky.

SSD (So

 • d State Drive). Nemechanické zariadenie na báze polovodičových čipov. Nemá žiadne pohyblivé časti, takže beží úplne ticho. Informácie sú uložené v pamäťových bunkách v binárnej forme. Jednoducho povedané, ide o „veľmi veľký“ flash disk.

  SSHD (So

 • d Štát Hy
  id Drive). Ako už názov napovedá, ide o hybridné zariadenie, ktoré kombinuje obe technológie. Na ukladanie informácií sa používa bežný HDD. Malý disk SSD, zvyčajne 8 GB, poskytuje rýchly prístup k najčastejšie požadovaným údajom.

  Rozhranie pripojenia

  Najbežnejšie rozhranie pre pripojenie pevných diskov je Serial ATA. Špecifikácia SATA druhej a tretej generácie sa používa v moderných notebookoch s týmito rozdielmi v rýchlosti. Pri rýchlosti 3 Gbit/s pre SATA II a 6 Gbit/s pre SATA III. Používa sa vo všetkých druhoch diskov, takže sa k nemu môžete pripojiť ako k bežnému HDD, SSD, SSHD. Rozhrania sú navzájom kompatibilné, ale ak je disk SATA III zapojený do konektora druhej generácie, rýchlosť bude na úrovni maximálnej rýchlosti nižšej špecifikácie, t. j. 3 Gbit/s.

  Pre SSD disky dostupné vo formáte M.2 Okrem SATA možno použiť aj slot PCI Express. Tieto disky sú k dispozícii bez ochranného krytu, a preto majú malé rozmery.

  Mnohé notebooky v posledných rokoch majú M.K dispozícii sú 2 rozširujúce moduly, ktoré vám umožnia pridať druhý pevný disk namiesto jednoduchej výmeny jednotky. Získate tak pracovnú stanicu s dvoma pevnými diskami.

  Rýchlosť

  V prípade mechanického HDD sa rýchlosť určuje počtom otáčok za minútu (ot/min) magnetického úložného zariadenia. Štandard pre notebooky je 5400 otáčok za minútu. SSD majú nízku hladinu hluku a nízku spotrebu energie. Vyšší výkon a rýchlejšie disky sú k dispozícii pri 7200 otáčkach za minútu. Nevýhodou vyššej rýchlosti je zvýšený odvod tepla a vyššia hladina hluku. Priemerná prenosová rýchlosť medzi diskom a systémom sa udržiava na úrovni 140 MB/s.

  SSHD fungujú podobne. Väčšinu údajov ukladajú na magnetické platne a ich rýchlosť ovplyvňuje aj počet otáčok. Výhody výkonu pamäte flash. Pri rovnakých otáčkach tieto disky podporujú prenos dát rýchlosťou až 210 MB/s.

  Disky SSD nemajú žiadne pohyblivé časti, spotrebúvajú málo energie a nezahrievajú sa ani pri intenzívnom používaní. Rýchlosti sa merajú len z hľadiska rýchlosti prenosu údajov, pričom výkon čítania a zápisu sa počíta samostatne. Priemerná prenosová rýchlosť SATA je približne 520-550 MB/s. SSD typ M.Slot 2 na PSIe (NVMe) ponúka rekordnú rýchlosť čítania/zápisu 3200-3500 MB/s.

  Rozmery

  Za štandardnú veľkosť disku pre notebooky sa považuje 2,5-palcový formát. K dispozícii sú všetky tri typy pohonov. Druhým významným faktorom po form factori je hrúbka šasi:

  1. 12,5 mm. Vyskytuje sa zriedkavo a používa sa najmä pre tzv. „mobilné pracovné stanice“;

  2. 9,5 mm. Medzi najbežnejšie a považované za „štandardné“ disky patria. Vhodné pre väčšinu notebookov;

  3. 7 mm. Slim, voliteľne označené ako Thin alebo S

  4. m. Vhodné pre štandardné notebooky a notebooky strednej triedy;
  5. 5 mm. Ultratenké. Používa sa najmä v špičkových ultrabookoch.

  Hrúbka je dôležitá pre správny výber vašej novej jednotky pevného disku. Disk s priemerom 9,5 mm nemožno namontovať namiesto disku s priemerom 7 mm alebo 5 mm.

  Samostatne dimenzované nezapuzdrené disky SSD. Podľa špecifikácie sa uvádza šírka modulu, dĺžka modulu v milimetroch a typ kľúča. M.2-2280, M.2-2260. O niečo menšie M.2-2242. Prvá skupina číslic (22) určuje šírku, druhá skupina číslic (80, 60 alebo 42) určuje dĺžku. Kľúč sa vzťahuje na priradenie pinov na konektore. SSD disky používajú „B“ a „M“, rozdiel medzi nimi je znázornený na nasledujúcom obrázku. Niektoré moduly sa dodávajú s kľúčmi oboch typov, čo uľahčuje ich pripojenie.

  Kapacita vyrovnávacej pamäte a cache

  Dôležitým faktorom v stratégii používania notebooku je veľkosť disku. V hrubých rysoch môžeme rozlíšiť tri skupiny:

  1. 128-256 GB, malá kapacita. Vhodné na kancelársku prácu a aktívne používanie cloudového úložiska;

  2. 512-1024 GB, stredná kapacita. Univerzálna veľkosť, ktorá umožňuje používať notebook na lokálne ukladanie. V kombinácii s cloudovým úložiskom by to mohlo byť ideálne riešenie pre väčšinu používateľov;

  3. 2048 GB alebo viac, veľká kapacita. Pre tých, ktorí sú zvyknutí mať všetko po ruke a neradi využívajú sieťové zdroje.

  Kapacita vyrovnávacej pamäte alebo cache je dôležitá len pre HDD. Ponúka dočasné ukladanie údajov a rýchly prístup. Pri práci s relatívne malými súbormi to umožňuje menej častý prístup k hlavnému úložisku na opätovné čítanie. Túto úlohu v hybridných diskoch preberá flash a SSD disky sú už dostatočne rýchle. Pre vyrovnávaciu pamäť existuje len jedno pravidlo. Čím väčšie, tým lepšie. Pri výbere medzi HDD s rovnakou kapacitou venujte väčšiu pozornosť tomu s väčšou vyrovnávacou pamäťou. Štandardná kapacita 16, 32, 64, 128 a 256 MB.

  Cenová politika

  Napriek klesajúcemu trendu cien SSD vo svete sú v Rusku stále pomerne vysoké. Cena 512GB SSD je približne dvakrát vyššia ako cena HDD alebo SSHD. Hybridné disky majú približne rovnakú cenu ako tradičné disky, ale poskytujú až 30-50% nárast výkonu. Ak teda považujeme cenu za hlavné kritérium, je možné rozlíšiť tri skupiny:

  1. Napríklad od 3 000 do 5 000 EUR môžete upgradovať úložisko až na 512 GB pomocou hybridného disku alebo SSD;

  2. 5000-10000 € – dosť na priestranný pevný disk s kapacitou 2 TB alebo viac, alebo výkonný SSD disk s kapacitou až 1 TB v 2,5-palcovom vyhotovení;

  3. 10000-20000 € – Za túto cenu si môžete vybrať 2TB SATA III alebo M.2 v 1 TB.

  Modernizácia nie je len o cene. V každom prípade je kúpa pevného disku lacnejšia ako kúpa nového notebooku. A vzhľadom na rozdiel vo výkone môžete zvážiť, či si trochu nepriplatíte a nekúpite SSD.

  Mýty o SSD

  Musím povedať, že nič nie je vytrvalejšie ako mýty šírené po internete o ťažkostiach pri používaní SSD. Naši odborníci stručne zhrnuli hlavné mylné predstavy a vyvrátili bežné mylné predstavy.

  SSD majú kratšiu životnosť a obmedzený cyklus prepisovania. Pre SSD disky existuje MTFB – MTBFB (stredná doba medzi poruchami), ktorá sa meria v hodinách. Dokonca aj modely nižšej triedy majú životnosť 1 milión hodín. To je približne 114 rokov nepretržitej prevádzky. Parafrázujúc klasika, je zriedkavé, aby sa používateľ dožil zlyhania takejto jednotky. Príbeh o krátkej výdrži má skutočné korene. Dávka Vertex spoločnosti OCZ je 2/3 zlyhala v priebehu jedného roka. Ukázalo sa, že vinníkom bol chybný radič zápisu. Spoločnosť OCZ pokračovala vo svojom úspechu na trhu SSD a následne bola odkúpená spoločnosťou Toshiba.

  Systém Windows funguje na SSD diskoch „zle“ a plytvá zdrojmi pri defragmentácii. Spoločnosť Microsoft už implementovala plnú podporu polovodičových diskov do systému Windows 7. Staršie operačné systémy, ako sú XP a Vista, boli pôvodne navrhnuté na prevádzku na HDD. Museli však ručne povoliť dôležitú funkciu, ako je napr

  IM, ktorý umožňuje vyčistiť disk, aby sa zachovala úroveň výkonu. Defragmentácia SSD nie je v systéme Windows možná. Počas fázy inštalácie operačný systém zistí typ disku a v prípade HDD automaticky vypne optimalizáciu a zrýchlenie štartovacieho času.

  Jediným presvedčivým argumentom proti používaniu SSD je zatiaľ cena. Zároveň však každoročne klesá o 20-25 %.

  Záver nášho pohľadu na výber pevného disku pre váš notebook

  Názor našich expertov je jednoznačný. Hoci sú k dispozícii pevné disky, éra pevných diskov sa končí. Technológia napreduje a nový vývoj neustále zlepšuje kvalitu SSD. Predvídateľná budúcnosť patrí SSD diskom.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: