Ako aktualizovať systém Windows 10

Spoločnosť Microsoft zmenila svoju stratégiu po vydaní systému Windows 10. Namiesto neustáleho vývoja nových operačných systémov sa používa polročný cyklus aktualizácií. Verzia vydávaná každých šesť mesiacov má štvormiestne číslovanie označujúce dátum, kedy je pripravená na distribúciu. Zostavenie komponentu je podporované 18 mesiacov, počas ktorých sa doň vkladajú doplnky zamerané na opravu chýb a udržiavanie úrovne bezpečnosti. Naši odborníci vám ukážu, ako prejsť na novú verziu systému Windows 10.

Nastavenia systému

Podľa licenčnej zmluvy môže používateľ iba pozastaviť pravidelné aktualizácie, ale nemôže ich úplne zakázať. Nová verzia operačného systému tak bude skôr či neskôr k dispozícii automaticky.

Po prijatí ďalšieho zostavenia systém upozorní používateľa, že je pripravený na inštaláciu. Môžete si vybrať z dvoch možností. Počítač môžete reštartovať okamžite alebo stlačením tlačidla označeného dvojbodkou naplánovať aktualizáciu na vhodný čas.

Kliknite na označenú oblasť v plánovacom applete. Nastavte čas reštartu a kliknite na začiarkavacie políčko označené dvojkou, aby ste ho opravili. Potom rovnakým postupom vyberte deň v nasledujúcom zozname.

Ak chcete systém nainštalovať ručne, použite klávesovú skratku „Win+i“ na prístup k nastaveniam systému Windows. Prejdite do časti označenej na snímke obrazovky rámom.

Oznámenie, že polročná funkčná aktualizácia je pripravená na inštaláciu, sa zobrazí vo zvýraznenej oblasti. Pod ním sa nachádza plánovač, ak bol nainštalovaný. Číslo „tri“ označuje tlačidlo ručnej inštalácie. Okamžite začnite inštalovať novú verziu operačného systému kliknutím na ňu.

Nástroj na vytváranie médií

Spoločnosť Microsoft vyvinula nástroj Media Creation Tool, ktorý uľahčuje prijímanie a inštaláciu funkčných aktualizácií operačného systému.

Prejdite na oficiálnu stránku systému Windows 10. Vyhľadajte blok s požiadavkou na inštaláciu operačného systému do počítača. Kliknutím na zvýraznené prepojenie aktivujete spustenie nástroja Media Creation Tool.

Spustite aplikáciu v počítači a pomocou prepínača vyberte akciu, ktorú chcete vykonať. V predvolenom nastavení vás vyzve, aby ste aktualizovali priamo na najnovšiu verziu. Stlačením tlačidla „Ďalej“ spustíte načítanie distribučného balíka a nainštalujete ho do aktuálneho operačného systému vo vašom počítači. Všetky programy a používateľské údaje zostanú funkčné.

Inštalačné médiá

Okrem priamej aktualizácie systému Windows vám nástroj na vytváranie médií umožňuje vytvoriť inštalačné médium pomocou kľúča USB alebo disku DVD.

V kroku zobrazenom na predchádzajúcej snímke obrazovky presuňte rádiové tlačidlo do dolnej pozície. Kliknutím na tlačidlo „Ďalej“ prejdeme k výberu nastavení distribúcie. Ak sa všetky operácie vykonávajú na počítači, ktorý sa má aktualizovať, ponechajte začiarkavacie políčko označené jednotkou na mieste. Pri príprave jednotky v inom počítači zrušte začiarknutie políčka na odomknutie rozbaľovacej ponuky v oblasti označenej dyádou. Výber jazyka a typu bitov operačného systému.

V predvolenom nastavení je používateľovi ponúknuté vytvorenie spúšťacieho záchranného média na kľúči USB. Ak chcete získať obraz systému ako súbor ISO, presuňte prepínač (na snímke obrazovky označený jednotkou) do dolnej polohy.

USB kľúč sa automaticky rozpozná. Uistite sa, že má kapacitu aspoň 8 GB a neobsahuje žiadne cenné údaje. Kliknutím na tlačidlo „Ďalej“ sa aktivuje sťahovanie zo spoločnosti Microsoft a potom sa údaje automaticky zapíšu na médium.

Ak vyberiete možnosť získať obraz ISO, zobrazí sa dialógové okno ukladania systému. Definovanie cieľového adresára v bočnej ponuke. V prípade potreby opravte názov súboru vo zvýraznenom poli. Stlačením tlačidla označeného trojbodkou aktivujete sťahovanie a zapíšete distribúciu do počítača.

Spustite systém z USB alebo DVD a začnite inštalovať systém Windows ako zvyčajne.

V kroku výberu typu kliknite na oblasť v rámčeku. Inštalačný program aktualizuje váš existujúci operačný systém na vybranú verziu systému Windows 10. Softvér a údaje používateľa zostávajú nedotknuté.

Na záver

Naši odborníci opísali niekoľko možností aktualizácie systému Windows 10 na novšiu verziu. Vyberte si najvhodnejšiu podľa dostupnosti a rýchlosti sieťového pripojenia.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: