Ako nainštalovať RSAT pre Windows 10

Mnohí používatelia, najmä správcovia systému, sa často potrebujú pripojiť k vzdialenému serveru alebo pracovnej stanici, aby mohli vykonávať technickú prácu alebo poskytovať pomoc pri práci s určitými aplikáciami, preto vývojári spoločnosti Microsoft poskytli túto možnosť vo svojich operačných systémoch. Z tohto dôvodu sa naša redakcia rozhodla vytvoriť príručku o tom, ako nainštalovať RSAT a ďalšie nástroje pre vzdialený prístup na obsluhu počítača odkiaľkoľvek s pripojením na internet.

Čo je RSAT?

Spoločnosť Microsoft už dlho vyrába operačné systémy pre serverové organizácie pod značkou Windows Server, ale prvé verzie tohto softvéru mohli používať iba vzdialenú správu iných počítačov prostredníctvom pripojenia RDP, čo nebolo veľmi pohodlné, pretože všetky údaje boli po relácii pripojenia stratené. Táto chyba bola následne odstránená v serverových verziách operačného systému a od siedmej generácie štandardných produktov Windows majú používatelia možnosť nainštalovať špeciálny modul, ktorý umožňuje vzdialené pripojenie bez prepojenia s technológiou RDP.

RSAT, čo je skratka pre Remote Server Administration Tools, umožňuje komunikáciu so vzdialeným systémom bez potreby používať pracovnú plochu, ale zároveň umožňuje správcovi prístup ku všetkým hlavným oblastiam počítača vrátane úpravy registra, nastavenia rolí, prístupových práv atď. Okrem toho táto metóda umožňuje súčasné pripojenie všetkých používateľov v rámci jednej domény bez veľkého zaťaženia servera, čo je veľmi výhodné napríklad pri používaní platformy SQL-Server vo veľkých podnikoch.

Inštalácia RSAT v systéme Windows 10

rsat.jpg

Pred inštaláciou systému RSAT je potrebné zvážiť štyri dôležité veci:

– Balík RSAT je predvolene nainštalovaný v systéme Windows Server „2012“ a „R2“, takže ho nemusíte sťahovať

– RSAT je možné nainštalovať len do plnohodnotných verzií operačného systému vrátane verzií Professional, Enterprise a Education, ktorých úplný zoznam si môžete pozrieť na oficiálnej webovej stránke

– Pred inštaláciou RSAT je nevyhnutné vymazať všetky predchádzajúce nástroje vzdialenej správy vrátane softvéru tretích strán, pretože podľa našich odborníkov je to hlavná príčina nefunkčnosti RSAT

– Systém Windows 10, počnúc aktualizáciami z októbra 2018, je už vybavený nástrojmi na správu RSAT, takže po inštalácii tohto balíka budú všetky komponenty už zahrnuté

Ak sú splnené vyššie uvedené požiadavky, môžete začať sťahovať súbor RSAT

Konfigurácia komponentov RSAT

Po inštalácii by ste mali otvoriť „Ovládací panel“ vyhľadaním v ponuke Štart a v časti „Programy a funkcie“ vybrať položku „Zapnúť alebo vypnúť súčasti systému Windows“. Ďalším krokom je nájsť „Nástroje na vzdialenú správu servera“ a zaškrtnúť políčka požadovaných modulov a potom môžete začať používať nové funkcie.

Podľa našich odborníkov sa mnohí používatelia stretávajú s problémom chýbajúcich súčastí správy z tohto zoznamu, ktorý môže nastať z mnohých dôvodov, z ktorých najčastejším je nesprávna inštalácia jazykovej lokalizácie, ktorú je potrebné zmeniť na EN-US otvorením karty „Čas a jazyk“ prostredníctvom vyhľadávacieho dotazu v ponuke Štart a výberom položky „Eng

 • sh (United States)“ a potvrďte tlačidlom „Use as default language“, po ktorom bude potrebné reštartovať systém.

  Okrem toho po automatickej aktualizácii systému Windows 10 od októbra 2018 zmiznú všetky nástroje vzdialenej správy, čo znamená, že musíte znovu nainštalovať balík RSAT alebo jednoducho spustiť príkaz Get-WindowsCapabi

 • ty -Name RSAT* -On
 • ne | Add-WindowsCapabi
 • ty -On
 • Pomocou nástroja „Power Shell“, spusteného ako správca, ktorý možno otvoriť pomocou rovnomenného dotazu v ponuke „Štart“.

  Je dôležité poznamenať, že v posledných verziách sú všetky moduly správy povolené po inštalácii RSAT a možno ich používať otvorením sekcie „Správa“ pomocou ponuky „Štart“.

  Pripojenie cez RSAT

  V ďalšom kroku v tej istej sekcii nájdeme „Správca serverov“ a dvojklikom ho otvoríme, po čom sa objaví „Panel monitorovania“, ktorý umožňuje pridávať servery, vytvárať skupiny, prideľovať roly atď., ale to je možné vykonať len vtedy, ak je počítač v určitej doméne. Ak sa chcete vzdialene pripojiť k službe Active Directory z alternatívnej pracovnej skupiny, je potrebné vykonať nasledujúce kroky:

  1. vytvorte novú konzolu spustením príkazu „mmc“;

  2. Otvorte „File“ – „Add or Remove Snap-in“ – „Active Directory Users and Computers“ – „Ok“ – „File“ – „Save“;

  3. Podržte stlačený kláves „Shift“ a kliknite na „PCM“ na uloženom súbore, kde by ste mali vybrať „Spustiť ako iný používateľ“, po čom je potrebné zadať meno a heslo zo vzdialeného počítača;

  4. V poslednom kroku stačí kliknúť na „PKM“ v priečinku „Active Directory Users and Computers“ a vybrať „Change Domain…“Nastavte názov domény a heslo a zobrazí sa štruktúra pripojeného „Active Directory“.

  Pri takomto postupe je potrebné mať na pamäti ešte jednu dôležitú vec, a to priradenie práv správcu obom účtom na pripojených počítačoch, inak môže pripojenie zlyhať.

  Ako sa pripojiť k vzdialenej ploche pomocou systému Windows 10

  Na vzdialené pripojenie k inej pracovnej ploche v systéme Windows 10 existuje nástroj s rovnakým názvom, ktorý možno otvoriť cez ponuku Štart, ale predtým je potrebné pripraviť oba počítače vrátane nasledujúcich krokov

  1. Zobrazenie názvu pripojeného počítača;

  2. nastaviť statickú IP adresu;

  3. Konfigurácia oprávnení na vzdialený prístup.

  Prvým krokom je zistiť názov počítača, ku ktorému sa chcete pripojiť, kliknutím na „PCM“ a výberom „Vlastnosti“ na ikone „Tento počítač“ v ponuke „Štart“ alebo vykonaním dotazu „Systém“ tu.

  Potom by ste mali nastaviť stálu IP adresu kvôli možným neustálym odpojeniam v dôsledku jej zmeny, na to by ste mali ísť do „Centra sietí a zdieľania“ na základe žiadosti cez vyhľadávaciu lištu systému „Štart“, kde by ste mali kliknúť na názov pripojenia a vo vyskakovacom okne kliknúť na „Vlastnosti“ – „IP verzia 4 (TCP/IPv4) – „Vlastnosti“, kde by ste mali nastaviť časť „Použiť nasledujúcu IP adresu“ a napísať adresu 192.168.1.xx – posledná číslica môže byť nastavená v rozsahu 0-255, ale nesmie byť rovnaká ako adresa pripojeného počítača v miestnej sieti.

  Ďalej v predchádzajúcom bloku „Systém“ musíte vybrať časť „Nastavenie vzdialeného prístupu“, kde na karte „Vzdialený prístup“ musíte zaškrtnúť políčka „Povoliť vzdialené asistentské pripojenia k tomuto počítaču“ a „Povoliť vzdialené pripojenia k tomuto počítaču“ a potom kliknite na tlačidlo „Použiť“.

  Potom nájdite program „Pripojiť k vzdialenej ploche“ a spustite ho, potom do poľa „Počítač“ zadajte názov počítača alebo jeho adresu, ak je známa, a kliknite na tlačidlo „Pripojiť“, čím sa zobrazí formulár, v ktorom je potrebné zadať heslo pre účet správcu, ale to sa stane za predpokladu, že všetko bolo predtým vykonané správne.

  Po zadaní správneho hesla sa na monitore zobrazí pracovná plocha pripojeného počítača, ktorú možno používať ako aplikáciu na ploche.

  Ako nastaviť pripojenie cez systém MacOS

  Ako nainštalovať RSAT pre Windows 10

  Pre majiteľov notebookov a iných „Apple“ gadgetov Microsoft Corporation tiež poskytol možnosť konfigurovať vzdialené pripojenie stiahnutím aplikácie „Remote Microsoft Desktop“ z oficiálneho online obchodu „AppStore“. Po spustení nástroja stačí zadať všetky potrebné údaje o vzdialenom systéme a kliknúť na „Pripojiť“.

  Pripojenie prostredníctvom mobilných zariadení

  Používatelia smartfónov so systémami Android a iOS môžu používať aj vzdialenú plochu Microsoft Desktop stiahnutú z obchodu Google Play alebo Windows Store v závislosti od operačného systému nainštalovaného v zariadení.

  Inštalácia softvéru tretej strany

  Na základe informácií uvedených v tomto materiáli je zrejmé, že vyššie uvedené spôsoby inštalácie softvéru na vzdialenú správu nie sú pre bežných používateľov príliš vhodné z dôvodu zložitosti konfigurácie a potreby profesionálnych zručností pri správe systému, v dôsledku čoho je podľa našich odborníkov oveľa jednoduchšie používať platformy tretích strán, z ktorých najlepšie sú

  1. „Team Viewer;

  2. „Ammyy Admin“.

  Prvý nástroj sa ľahko používa, pretože vyžaduje len vzájomnú inštaláciu softvéru na pripojených počítačoch, ktorý je k dispozícii na stiahnutie na oficiálnej webovej stránke

  Platforma „Ammyy Admin“ je veľmi podobná svojmu predchodcovi, to znamená, že na pripojenie potrebujete iba ID a potvrdenie pripojenia z druhej strany, ale má aj vstavaný správca súborov, ktorý sa spustí kliknutím na modrú ikonu v aktívnom okne, prostredníctvom ktorého môžete prenášať údaje až do 140 gigabajtov. Okrem toho je softvér vybavený hlasovým chatom na komunikáciu medzi používateľmi, čo umožňuje jeho používanie na vzdialené školenia. Ďalšou významnou výhodou programu Ammy Admin je možnosť automatického spustenia vlastnej služby systému Windows, ktorá okrem iného umožňuje vzdialene reštartovať servery a počítače, opätovne sa s nimi spojiť po spustení. Výsledkom je, že podľa názoru nášho tímu odborníkov je „Ammyy Admin“ najvhodnejší softvér pre začínajúcich správcov systému, ktorí sa budú môcť pripojiť k akémukoľvek počítaču v sieti bez toho, aby museli vykonávať rôzne zložité nastavenia.

  Ďakujeme, dúfame, že tieto informácie budú pre vás užitočné!

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: