Ako nastaviť router bez volania odborníka

Chystáte sa kúpiť nový smerovač? Neobjednávajte si konfiguráciu smerovača! Je to plytvanie peniazmi! Pozrite si náš článok. Po prečítaní tohto článku zistíte, že nastavenie smerovača nie je nič zložité.

Ako nastaviť smerovač

Pripojené káble

Najskôr je potrebné pripojiť všetky káble k smerovaču. Aby zariadenie fungovalo, musí byť pripojené do elektrickej zásuvky – tú poskytuje napájací balík. Je možné, že budete musieť kliknúť aj na tlačidlo napájania, ale moderné smerovače sa bez neho zvyčajne zaobídu.

Bez internetového kábla nie je možné použiť ani smerovač. Mal by vám ho poskytnúť váš poskytovateľ internetových služieb. Tento vodič musí byť vložený do portu označeného ako WAN, Ethernet alebo Internet. Zvyčajne má modrú farbu, zatiaľ čo konektory vedľa neho sú žlté.

Ďalším krokom je pripojenie smerovača k počítaču, ak ho máte. Budete potrebovať sieťový kábel (tzv. „krútenú dvojlinku“). Zvyčajne sa dodáva spolu so zariadením. Môžete ho pripojiť k ľubovoľnému portu LAN. Druhý koniec pripojte do podobnej zásuvky na počítači.

Nezabudnite, že router môžete konfigurovať aj prostredníctvom pripojenia Wi-Fi, nie je potrebné používať sieťový kábel. Ak má váš počítač podporu bezdrôtovej siete, vyhľadajte ju. Názov toho správneho bude zodpovedať modelu vášho smerovača. Môže sa zobraziť výzva na zadanie hesla. Musíte ho hľadať na spodnej strane zariadenia.

Panel administrátora vášho smerovača

Každý smerovač má svoj vlastný „Dashboard“. Takto sa volá panel správcu. Dalo by sa povedať, že ide o stránku, ktorá je pevne zabudovaná v pamäti zariadenia. Všetky nastavenia sa vykonávajú pomocou neho. Ak sa chcete dostať na tento panel, musíte do prehliadača zadať 192.168.1.1 alebo 192.168.0.1 – panel má zvyčajne jednu z týchto dvoch IP adries.

Ak obe adresy zlyhajú, skontrolujte znova spodnú časť smerovača – tam je zvyčajne uvedená správna adresa IP. Ak ste router kúpili z vlastnej ruky, predchádzajúci majiteľ mohol zmeniť prístupovú adresu do panela správcu. Informujte sa u neho o tomto bode. Alebo všetko resetujte stlačením zapusteného tlačidla Reset na zadnej strane zariadenia.

Pripojenie k internetu

Mnohí poskytovatelia internetových služieb automaticky prenášajú nastavenia vášho smerovača hneď po pripojení internetového kábla. Vo vašom prípade ich však možno budete musieť zadať ručne. Skúste si v prehliadači otvoriť niektoré webové stránky. Ak sa nenačítajú, nastavenia neboli doručené. Ak všetko funguje, môžete tento bod preskočiť a prejsť priamo k nastaveniu siete Wi-Fi.

Ak ste smerovač ešte nepoužívali, po vstupe do panela administrátora sa môže zobraziť správa s požiadavkou na automatickú konfiguráciu nastavení. Toto je najlepší spôsob. Firmvér vás potom prevedie všetkými položkami a povie vám, na čo slúžia. Tým sa preskočia všetky zložitejšie nastavenia, ktoré v danom okamihu nemusíte potrebovať.

Bohužiaľ, nie všetky smerovače sú automatizované. Preto je možné, že budete musieť všetko zadávať ručne od začiatku. Nenechajte sa však zastrašiť. Nastavenie internetového pripojenia je jednoduché. Ak to chcete urobiť, prejdite do časti „WAN“ alebo „Internet“ – v ponuke smerovača sa zvyčajne používa jeden z týchto dvoch názvov. V tejto časti by ste mali zadať svoje prihlasovacie meno, heslo a vybrať sieťový protokol používaný poskytovateľom internetových služieb – zvyčajne PPPoE alebo L2TP.

Čo zadať, je uvedené v internetovej zmluve. Preto by ste ho nemali vyhadzovať. Ak ho nemáte po ruke, kontaktujte podporu. Pripravte sa však na to, že budete požiadaní o informácie o pase osoby, ktorej je zmluva pridelená.

Konfigurácia bezdrôtovej siete

Konfigurácia bezdrôtového pripojenia

Ak počítač začne načítavať webové stránky, je zabezpečený prístup na globálny web. Teraz je potrebné nakonfigurovať Wi-Fi, čo umožní vašim mobilným zariadeniam – smartfónom a tabletom – používať váš router. Ak to chcete urobiť, prejdite na položku „Bezdrôtová sieť“, „Sieť Wi-Fi“ alebo niečo podobné v paneli správcu.

Tu môžete nastaviť heslo Wi-Fi, nastaviť jej názov a zmeniť rozsah a štandard. Nie je to veľa, čo by mohlo zmýliť nastavenia. Je možné, že vaša bezdrôtová sieť nie je pôvodne chránená heslom. Nezabudnite ho zadať, inak sa k vašej sieti budú pripájať aj susedia. Nie je potrebné vymýšľať obzvlášť zložité heslo – je nepravdepodobné, že by sa ho niekto pokúsil vybrať, aby získal prístup k vašej sieti Wi-Fi. Nemali by ste však používať ani „12345“ alebo „QWERTY“. Na šifrovanie si vyberte WPA2-PSK, ktoré v súčasnosti podporuje väčšina zariadení.

Ďalej sa musíte rozhodnúť pre štandard Wi-Fi. Ovplyvňuje šírku pásma siete. Nové štandardy nemusia byť podporované staršími zariadeniami. Napríklad tlačidlové smartfóny Nokia a prenosná konzola Sony PSP sú obmedzené na štandard 802.11g. Moderné smerovače však dokážu distribuovať sieť nových aj starých štandardov. Nasledujúce dve patria k prvým:

  1. 802.11n – stále aktuálny štandard podporovaný veľkým počtom zariadení.

  2. 802.11ac – ak váš router ponúka tento štandard, vyberte si ho. Znamená to prenos dát rýchlosťou dostatočnou na online sledovanie video obsahu v rozlíšení 4K.

Mnohé smerovače dokážu vysielať dve siete Wi-Fi naraz. Prvý bude v súlade s vysokorýchlostným štandardom, zatiaľ čo druhý bude v štandarde 802.11b/g/n. Táto voľba je relevantná pre majiteľov zariadení vyrobených v rôznych rokoch. Treba tiež poznamenať, že v súčasnosti existuje úplne nový štandard Wi-Fi 6. Táto technológia však v Rusku ešte nebola certifikovaná, takže je ťažké nájsť router, ktorý ju podporuje.

S názvom siete by nemal byť žiadny problém. Môže to byť čokoľvek, ak sa to píše latinkou.

Nastavenie Wi-Fi sa končí výberom rozsahu. Priamo súvisí so štandardom.

Frekvencia 2,4 GHz je zvyčajne veľmi zaťažená. Toto si vybrali vaši susedia, ktorí tiež majú router. To znamená, že sa nemusíte spoliehať na vysokú rýchlosť prenosu dát. Signál sa však prenáša na väčšiu vzdialenosť, najmä ak v dome nebýva veľa ľudí.

Frekvencia 5 GHz zvyšuje rýchlosť prenosu dát, ale signál sa šíri na kratšiu vzdialenosť. Je tiež menej preťažená – zatiaľ ju nepoužíva toľko majiteľov routerov, takže rušenie je nepravdepodobné.

Štandard 802.11ac funguje len na frekvencii 5 GHz. Pokiaľ ide o 802.11n, tento štandard vo všeobecnosti znamená 2,4 GHz – výnimkou je niekoľko smerovačov.

Zmena hesla správcu smerovača

Väčšina smerovačov používa na prihlásenie do oblasti správcu rovnaké heslo. Alebo výrobca smerovača zaviedol heslo, ktoré je takmer nereálne si zapamätať. Samozrejme, vždy si ho môžete vyhľadať na spodnej strane zariadenia. Mohla by však visieť na stene, čo by tento proces veľmi znepríjemnilo. Preto odporúčame, aby ste po nastavení siete Wi-Fi zmenili heslo, ktoré musíte zadať, aby ste sa dostali do oblasti administrátora.

Heslo správcu vyhľadajte v časti s názvom „Systémové nástroje“, „Zariadenie“, „Systém“ alebo podobne. Tu si musíte vymyslieť heslo, ktoré si ľahko zapamätáte, zopakovať ho a potom stlačiť tlačidlo „Uložiť“ alebo „Použiť“. Odporúčame, aby ste si heslo pre istotu zapísali na iné miesto.

Konfigurácia smerovača bez technika

Inštalácia smerovača v interiéri

Tým sa proces nastavenia smerovača ukončí. Samozrejme, môžete si prejsť aj jeho ďalšie parametre. A je to dokonca potrebné, ak máte pokročilý model. Niektoré moderné smerovače napríklad ponúkajú ďalšie funkcie:

  1. Zabudovaný klient torrent umožňuje sťahovať súbory prostredníctvom torrentu s využitím možností smerovača (počítač môže byť v tom čase vypnutý);

  2. DLNA – vytvorenie takejto siete umožňuje pripojiť externý pevný disk k routeru a potom k nemu pristupovať na diaľku (napr. z televízora);

  3. Rodičovská kontrola – niektorým zariadeniam možno zakázať sťahovanie obsahu pre dospelých (na tento účel sa používajú rôzne databázy).

  4. Ale všetky tieto nastavenia a mnohé ďalšie sú odlišné. Ak o nich budeme hovoriť, mali by sme to urobiť v samostatných článkoch. Na záver uvedieme odporúčania pre umiestnenie smerovača v priestore.

  5. Umiestnite smerovač blízko stredu oblasti, v ktorej sa bude používať jeho signál. Mnoho ľudí umiestňuje zariadenie na chodbu – nie je to zlá možnosť.

  6. Zohľadnenie fyzických prekážok. Majte na pamäti, že signál Wi-Fi nie je všemocný. Ak dostatočne ľahko prenikne cez nábytok, každá betónová stena výrazne zníži jeho kvalitu.

  7. Mnohé smerovače majú na spodnej strane otvory na montáž na stenu. Nezabúdajte na ne ani vy – vďaka nim nebudete musieť hľadať router niekde na nočnom stolíku alebo komode.

Ak to urobíte správne, budete mať stabilný signál. A nezabudnite, že router nastavujete len raz. Potom ho môžete bezpečne používať a panel administrátora navštevovať len v niektorých núdzových prípadoch.

Záver

Teraz už zhruba viete, ako vyzerá proces nastavenia smerovača. V minulosti mali takéto zariadenia komplikované rozhranie určené pre odborníkov. Mnohí výrobcovia teraz pridávajú takmer úplne automatické nastavenie, pri ktorom stačí vybrať operátora a zadať používateľské meno a heslo.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: