Ako otvoriť Ovládací panel v systéme Windows 10

Ovládací panel ako predvolený konfiguračný nástroj je prítomný vo všetkých verziách operačných systémov spoločnosti Microsoft. V systéme Windows 10 sa jeho funkcie postupne presúvajú do sekcie „Nastavenia“ v hlavnom rozhraní. Niekoľko rokov po prvom zostavení operačného systému sú teraz k dispozícii všetky základné nastavenia. Panel Classic má podpornú úlohu a funkciu dolaďovania nastavení. Naši odborníci vám poradia, kde sa nachádza a ako ho otvoriť v systéme Windows 10.

Ponuka Štart

Ovládací panel nájdete a spustíte z ponuky Štart. Otvorte abecedný zoznam programov a prejdite na blok „Utilities“. Otvorte ho kliknutím na ikonu označenú šípkou.

Príkazový riadok a okno „Spustiť“

Druhým, nemenej rýchlym a pohodlným spôsobom je použitie. Môžete s nimi pracovať pomocou príkazového riadku alebo dialógového okna Spustiť.

Rozšírenú ponuku Štart vyvoláte stlačením klávesovej skratky Win+X. Spustite predvolený príkazový riadok. Toto je možné vykonať v štandardnom alebo administratívnom režime.

Zadajte jeden z dvoch príkazov zobrazených na nasledujúcom obrázku: „control“ alebo „explorer shell:ControlPanelFolder“. V oboch prípadoch sa po stlačení klávesu Enter na klávesnici počítača otvorí klasický Ovládací panel.

Vyššie uvedené príkazy majú podobný výsledok, keď sa použijú v dialógovom okne Spustiť. Vyvolajte ho pomocou klávesovej skratky „Win+R“. Do zvýrazneného textového poľa zadajte krátky príkaz „control“ alebo dlhý príkaz „explorer shell:ControlPanelFolder“. Kliknutím na tlačidlo OK otvorte ovládací panel.

Prispôsobte si

Mnohí ľudia uprednostňujú ikony na ploche na spúšťanie aplikácií. Pre ovládací panel je táto možnosť k dispozícii v nastaveniach operačného systému.

Kliknutie pravým tlačidlom myši do oblasti plochy bez ikon. Rozbaľte kontextovú ponuku a vyberte posledný riadok v kontextovej ponuke zvýraznený na snímke obrazovky.

Otvorte „Nastavenia systému Windows“ v časti „Prispôsobenie“. V bočnej ponuke nájdite položku „Témy“. Prejdite nadol do bloku „Súvisiace nastavenia“ na pravej strane okna. Kliknite na dvojciferný hypertextový odkaz.

Zobrazí sa klasické okno konfigurácie ikon na pracovnej ploche. Začiarknite miesto označené šípkou. Kliknutím na tlačidlo „Apply“ zapíšte nastavenia. V tomto okamihu sa na pracovnej ploche objaví ikona ovládacieho panela. Nastavenia zatvorte kliknutím na tlačidlo „OK“. Teraz, keď je ikona Štart umiestnená na ploche, sa používateľ môže zaobísť bez ponuky Štart a zadávania textových príkazov.

Skratky a klávesové skratky

Vytvorenie zástupcu pri spustení na pracovnej ploche namiesto umiestnenia systémovej ikony umožňuje nakonfigurovať klávesové skratky na vyvolanie panela úloh.

Vyvolanie kontextovej ponuky pracovnej plochy kliknutím pravým tlačidlom myši na zónu bez ikony. Rozbaľte čiastkový zoznam akcií pre riadok označený jednotkou na snímke obrazovky. Výberom položky „Zástupca“ spustite sprievodcu vytvorením zástupcu.

Zadaním krátkeho príkazu „control“ do textového poľa spustíte ovládací panel. Kliknutím na tlačidlo „Next“ (Ďalej) prejdite na ďalší krok.

Zadajte vhodný názov zástupcu, ktorý sa má vytvoriť. Ukončite sprievodcu kliknutím na tlačidlo „Dokončiť“.

Nájdite zástupcu, ktorého sme vytvorili na ploche. Kliknite naň pravým tlačidlom myši a rozbaľte kontextovú ponuku. Otvorte posledný bod označený v rámčeku na snímke.

V okne vlastností umiestnite kurzor do poľa „Skratka“ označeného šípkou. Zadanie klávesovej skratky, ktorú chceme použiť na spustenie ovládacieho panela. Stlačením tlačidla „Apply“ použite nastavenia. Okno s nastaveniami zatvorte kliknutím na tlačidlo „OK“.

Vyhľadávanie

Vyššie opísané metódy sú vhodnejšie pre používateľov, ktorí potrebujú často pristupovať k ovládaciemu panelu. Ak to nie je vždy potrebné, môžete ho nájsť pomocou vyhľadávača zabudovaného v operačnom systéme.

Stlačte tlačidlo „Start“ (Spustiť) a spustite žiadosť zadaním textu na klávesnici. Systém Windows sa automaticky prepne na používanie vyhľadávača a ponúkne vám najlepšiu zhodu. Ovládací panel spustíte kliknutím na jedno z miest označených číslom „2“ na snímke obrazovky.

Na záver

Naši odborníci uviedli niekoľko možností spustenia klasického Ovládacieho panela v systéme Windows 10. Vyberte si ten, ktorý vám vyhovuje, a budete mať úplný prístup k nastaveniam operačného systému.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: