Ako otvoriť Prieskumníka súborov v systéme Windows 10

Prieskumník je už štvrťstoročie nespochybniteľným správcom súborov v operačných systémoch spoločnosti Microsoft. Napriek tomu sú všetky jeho možnosti neznáme aj pre skúseného používateľa. V tomto návode naši odborníci zhrnuli všetky spôsoby, ako ho môžete otvoriť v systéme Windows 10.

Vyhľadávanie a skratka

Ak ste neúmyselne odstránili ikonu Prieskumníka z panela úloh, môžete ju spustiť pomocou ponuky vyhľadávania. Zadajte názov správcu súborov v riadku označenom „1“. Spustite aplikáciu kliknutím na ikonu „Otvoriť“ alebo na oblasť zástupcov. Pole „Pripnuté“ je zvýraznené zelenou farbou. Zobrazuje priame odkazy na priečinky priradené v správcovi súborov na rýchly prístup.

Okrem názvu môžete aplikáciu nájsť aj podľa názvu procesu. Do vyhľadávacieho poľa zadajte slovo „explorer“. Spustite ho podobným spôsobom, kliknutím na jednu z oblastí označených číslom „2“. Odkaz označený trojbodkou poskytuje prístup do systémového adresára, ktorý obsahuje spustiteľný súbor.

Priečinok s „explorer.exe“ sa otvorí v správcovi súborov, ale v prípade potreby možno pomocou zarámovanej ikony vytvoriť zástupcu na ploche.

Prieskumníka možno spustiť bez vyhľadávania stlačením kombinácie klávesov „Win+E“. Písmeno „E“ v tejto oblasti zodpovedá prvému písmenu názvu spustiteľného súboru. Keď sa ikona aplikácie zobrazí na paneli úloh, kliknite na ňu pravým tlačidlom myši, čím zobrazíte ponuku skratiek. Ak ho chcete ukotviť, vyberte možnosť označenú rámčekom.

Ponuka Štart

Ponuka Štart tlačidla Štart umožňuje otvoriť správcu súborov tromi rôznymi spôsobmi. Dve z nich sú dostupné v predvolenom nastavení a nevyžadujú ďalšie nastavenia.

Vyvolanie rozšírenej ponuky pomocou klávesovej skratky „Win+X“. V druhom bloku je päť trvalých odkazov na systémové aplikácie. Kliknutím na oblasť v rámčeku spustíte Správcu súborov systému Windows.

V zozname aplikácií rozbaľte adresár „Utilities“, ktorý je na obrázku označený jednotkou. Prieskumníka spustíte jedným kliknutím na políčko. Číslo tri v tomto zozname predstavuje oblasť rýchlych odkazov, ktorú môžete nastaviť podľa svojich predstáv. Umiestnite kurzor myši na niektorú z ikon vo vnútri.

Oblasť odkazov sa rozšíri na „záves“, ktorý prekrýva zoznam programov v ponuke Štart. Otvorenie správcu súborov jedným kliknutím myšou na ohraničený riadok.

Ak chcete prispôsobiť bočnú navigačnú oblasť, zobrazte panel možností pomocou kombinácie klávesov „Win+i“. Prejdite na položku „Personalizácia“ zvýraznenú v rámčeku na snímke obrazovky.

Vyberte riadok označený jednotkou na ľavej strane okna. Posuňte zoznam prepínačov v pravej polovici panela. Kliknite na zarámovaný hypertextový odkaz.

V bloku ďalších nastavení nastavte posuvník so šípkou do polohy „Povolené“. Vykonaná akcia nastaví ikonu prieskumníka na bočnom paneli ponuky Štart.

Príkazy a názov

Systémové aplikácie systému Windows 10, medzi ktoré patrí aj správca súborov, možno spúšťať pomocou ovládacích príkazov alebo názvu spustiteľného súboru.

Vyvolajte dialógové okno „Spustiť“ pomocou skratky „Win+R“. Do zvýrazneného poľa zadajte „explorer“ a stlačte kláves enter. Pri predvolených nastaveniach premennej prostredia nie je potrebné zadávať žiadnu príponu súboru.

Skratka „Ctrl+Shift+Esc“ na prístup k Správcovi úloh. Kliknite na oblasť „Súbor“ na paneli nástrojov. V otvorenej ponuke vyberte tú, ktorá je označená šípkou.

Otvorí sa okno na vytvorenie úlohy podobné dialógovému oknu príkazu „Spustiť“. Do zvýrazneného poľa „Otvoriť“ zadajte „explorer“. Stlačením tlačidla „OK“ spustíte správcu súborov. Rovnakú metódu možno použiť po neočakávanom ukončení prieskumníka alebo odstránení visiaceho procesu.

Na otvorenie Prieskumníka systému Windows môžete v systéme Windows 10 použiť aj príkazový riadok. V dialógovom okne Spustiť zadajte do textového poľa príkaz „cmd“. Stlačením tlačidla „OK“ alebo pomocou klávesu Enter na klávesnici spustíte klasický príkazový riadok shellu.

Na výzvu zadajte „explorer“. Stlačením klávesu enter otvorte Prieskumníka systému Windows.

Nasledujúce dva príkazy sú vhodné na priamy prístup k domovskému priečinku. Na úvodnú výzvu napíšeme „start“.“. Stlačením klávesu Enter otvorte okno správcu súborov v adresári aktuálneho používateľa. Pri zadávaní príkazu môžete namiesto jednej bodky zadať dve. Prieskumník súborov sa teraz spustí zobrazením systémového priečinka „Users“.

Experimentálne rozhranie

Počnúc zostavením 1703 umožňuje systém Windows 10 používať inú, experimentálnu verziu prieskumníka súborov.

Vyvolajte dialógové okno Spustiť a skopírujte príkaz: explorer shell:AppsFolder\c5e2524a-ea46-4f67-841f-6a9465d9d515_cw5n1

txyewy!Aplikácia. Stlačením tlačidla „OK“ alebo klávesu Enter spustíte alternatívne rozhranie.

Aplikácia, ktorá sa otvorí, sa líši od bežného správcu súborov a je optimalizovaná pre dotykové monitory.

Konečne

Metódy opísané našimi odborníkmi vám umožnia nájsť a otvoriť Prieskumníka Windows 10 takmer v každej situácii, s ktorou sa môžete stretnúť.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: