Ako používať Total Commander

Správca súborov Total Commander sa vyvíja od roku 1993 ako funkčne bohatšia alternatíva k Prieskumníkovi systému Windows. Jeho charakteristickými vlastnosťami sú dvojpanelové rozhranie, podpora vlastných klávesových skratiek a zásuvných modulov. Naši odborníci vám ukážu, ako nakonfigurovať Total Commander na každodenné používanie.

Rozhranie

V predvolenom nastavení je hlavné okno rozdelené na dve rovnaké polovice a zobrazuje adresárovú štruktúru systémovej jednotky. Jednotka v hornej časti zobrazuje oblasť s tlačidlami na otvorenie ovládacích ponúk. Hneď pod ním sa nachádza horizontálny panel nástrojov. Má tlačidlá, ktoré umožňujú meniť typ informácií zobrazovaných na paneloch a vykonávať niektoré základné operácie. Panel je plne upraviteľný. Môžete si ho ľahko prispôsobiť svojim potrebám. Číslo „3“ označuje oblasť riadenia pohonu. V tejto oblasti sa zobrazujú interné, externé a sieťové disky pripojené k počítaču, ako aj zariadenia na čítanie, napríklad jednotky DVD. Zvislý panel nástrojov je označený písmenom B. V predvolenom nastavení má tlačidlá pre operácie so súbormi, ako je zobrazenie/editácia a kopírovanie/presunutie. V dolnej časti okna sa nachádza panel nástrojov, ktorý kopíruje činnosti vykonávané pomocou niekoľkých funkčných klávesov na fyzickej klávesnici.

Nasledujúci obrázok zobrazuje jeden z ovládacích prvkov ponuky. Číslo „2“ označuje predvolené klávesové skratky. Ak používate softvér pravidelne, mnohé rutinné činnosti sa rýchlejšie a jednoduchšie vykonávajú pomocou fyzickej klávesnice. Používateľ môže pridať vlastnú kombináciu klávesových skratiek. Okrem toho nastavenia umožňujú úpravu prednastavených kombinácií.

Nastavenia

Prístup k parametrom programu je možný z ovládacieho menu „Konfigurácia“. Všeobecné nastavenia kliknutím na oblasť označenú dvojitou značkou. Pod ním sú vyznačené čiary otvárajúce bloky úprav pre horizontálne a vertikálne ovládacie panely. Posledný riadok v zozname umožňuje prístup ku konfiguračným súborom Total Commander s príponou INI.

Hlavné nastavenia sa otvoria v samostatnom okne v hornej časti správcu súborov. Na ľavej strane je strom rozdelenia. Výberom položky záujmu na pravej strane budete môcť upraviť nastavenia. Vo väčšine prípadov stačí odstrániť alebo zaškrtnúť príslušnú možnosť.

Oblasti nastavenia vertikálnych a horizontálnych panelov sú rovnaké. Zelene zvýraznená stuha zobrazuje ikony akcií, ktoré na nich boli umiestnené. Tlačidlá označené jednotkou na snímke obrazovky umožňujú pridávať a odstraňovať položky. V pravej časti pásu, v oblasti označenej dvojbodkou, môžete upraviť štýl a veľkosť ikon. Polia v spodnej časti okna s označením „3“ slúžia na prispôsobenie akcií. Vykonané zmeny sa uložia pomocou tlačidla „OK“.

Konfiguračné súbory sa otvárajú priamo v Poznámkovom bloku. Sekcie sú uvedené v hranatých zátvorkách a obsahujú textové parametre, ktoré je možné upravovať. Úplný zoznam hodnôt nájdete v online nápovede.

Operácie so súbormi

Vo všeobecnosti sa všetky operácie so súbormi v programe Total Commander vykonávajú pomocou dvoch panelov. V príklade na snímke obrazovky predstavuje najmenšia jednotka cieľ, priečinok alebo zariadenie, do ktorého chcete súbory skopírovať. Dva označuje zdrojový adresár. Vyberte objekty, ktoré sa majú skopírovať zo zdroja, a stlačte tlačidlo „F5“.

Nad hlavným oknom sa otvorí ďalšie okno. Váš cieľový adresár je zobrazený v zelenom zvýraznenom riadku. Kliknutím na „OK“ spustíte proces kopírovania.

Ako druhý príklad uvádzajú naši odborníci ďalšie okno počas operácie archivácie. Cieľový adresár a názov vytváraného archívu je zvýraznený zelenou farbou. V bloku označenom jednotkou vyberte potrebné možnosti. Vyberte typ archívu v bloku označenom dvojbodkou. Najbežnejším formátom, ktorý používajú všetky operačné systémy, je ZIP.

Na záver

Naši odborníci vysvetlili, ako vykonať základné nastavenia správcu súborov Total Commander. Rozhranie je intuitívne a ľahko sa učí. Toto okno je najlepšou voľbou pre používateľov, ktorí potrebujú pohodlné nástroje na prácu so súbormi a vytváranie efektívnej štruktúry ukladania súborov.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: