Ako povoliť lupu na obrazovke v systéme Windows 10

Lupa obrazovky patrí medzi špeciálne nástroje operačného systému a je určená na zväčšenie obrazovky alebo jej častí. Naši odborníci vám poradia, ako ho v systéme Windows 10 povoliť a nakonfigurovať.

Povolenie stránky

V operačnom systéme je niekoľko možností, ako spustiť lupu obrazovky. Najjednoduchšie je použiť kombináciu klávesov Win a plus. V grafickom používateľskom rozhraní sa postup spustenia vykonáva z centra hotspotov.

Panel možností vyvoláte klávesovou skratkou „Win+i“. Prejdite do časti orámovanej na snímke obrazovky.

V bočnej ponuke prejdite na možnosť označenú jednotkou. Po otvorení jeho obsahu prejdite do pravej časti panela. Posuňte dvojito označený posuvník do polohy „On“. Pod ním, v zelenej zvýraznenej oblasti, nájdete popis klávesových skratiek na ovládanie lupy obrazovky.

Vyvolajte dialógové okno „Spustiť“ pomocou klávesovej skratky Win+R. Skopírujte alebo zadajte riadok do zvýrazneného textového poľa: „control /name Microsoft.Upozornenie „EaseOfAccessCenter. Kliknutím na tlačidlo „OK“ spustíte applet špeciálnych funkcií klasického ovládacieho panela.

Kliknite na zakrúžkované prepojenie vrátane lupy na obrazovke.

Režim zobrazenia

V systéme Windows existujú tri režimy prezentácie pre obrazovkovú lupu, ktoré možno nakonfigurovať na paneli nastavení.

V bočnej ponuke sekcie špeciálnych funkcií vyberte položku označenú „1“. V pravej časti okna nájdite zvýraznené pole Nastavenia zobrazenia. Vyberte najvhodnejšiu možnosť z rozbaľovacieho zoznamu zobrazeného v dvojitom riadku. V režime objektívu je lupa obdĺžniková plocha, ktorú možno posúvať po obrazovke. Položky v ňom umiestnené sa zväčšujú podľa mierky nastavenej používateľom. Pomocou posuvníkov označených „3“ nastavte vhodnú veľkosť oblasti priblíženia.

V režime priblíženia zaberá okno priblíženia pevnú pozíciu na obrazovke. Zobrazia sa zväčšené objekty z oblasti označenej kurzorom. V bloku označenom dvojkou na snímke obrazovky môžete vybrať ďalšie možnosti presunu lupy.

V režime celej obrazovky sú okrem vyššie uvedených funkcií k dispozícii dve rozbaľovacie ponuky na nastavenie textového kurzora a polohy ukazovateľa myši.

Priblíženie a čítanie

V predvolenom nastavení sa lupa na obrazovke spustí na 200% úrovni priblíženia. Krok zmien je 100 %.

V jednocifernej oblasti parametrov lupy na obrazovke nastavíme počiatočné zväčšenie. Nižšie je rozbaľovacia ponuka na zmenu úrovne priblíženia. Minimálna hodnota je 5 %, maximálna hodnota je -400 %. Ak chcete trvalo používať zväčšenie obrazovky vo zvýraznenom poli, nastavte počiatočné parametre. Lupu môžete povoliť pre všetkých používateľov alebo pre jedného používateľa. V druhom prípade sa špeciálna funkcia aktivuje prihlásením do systému pod určitým prihlasovacím menom.

Posledný blok nastavení je určený na definovanie parametrov strojového čítania textového obsahu zobrazeného na obrazovke. Pomocou rozbaľovacej ponuky označenej jednotkou nastavte tlačidlo, ktorým sa spustí hlasový záznam textu. Oblasť označená „2“ obsahuje tieto ovládacie prvky.

Vo všetkých režimoch lupy je k dispozícii okno s grafickými ovládacími prvkami. Jednotka označí oblasť nastavenia priblíženia. Čísla „2“ a „3“ zobrazujú tlačidlá na spustenie čítania. Prvá umožňuje čítanie textu, druhá len pre fragment, ktorý označil používateľ. Kliknutím na ikonu ozubeného kolesa otvoríte nastavenia hlasového asistenta.

Pomocou posuvníka označeného jednotkou nastavte rýchlosť čítania. Z rozbaľovacej ponuky označenej dvojbodkou vyberte požadovaný hlas.

Na záver

V tomto materiáli naši odborníci podrobne diskutovali o funkciách lupy na obrazovku, ktorá je súčasťou špeciálnych nástrojov systému Windows 10. Na základe týchto informácií budete môcť v prípade potreby túto možnosť nakonfigurovať a použiť.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: