Ako premenovať jednotku USB flash

Napriek rozvoju cloudových služieb je kľúč USB stále obľúbeným spôsobom prenosu informácií medzi rôznymi počítačmi. Aby ste sa vyhli používaniu vymeniteľného disku s predvoleným číslovaním výrobcu, odporúča sa premenovať ho. Druhý používateľ tak bude mať lepší prehľad pri pripájaní k inému počítaču. Naši odborníci nám poradili, ako to urobiť v systéme Windows.

Kontextové menu

V ponuke skratiek sa otvorí niekoľko možností na zmenu názvu jednotky flash.

Spustite Prieskumníka systému Windows a zobrazte všetky pripojené pevné a vymeniteľné disky. Kliknite pravým tlačidlom myši na oddiel s obsahom jednotky flash a otvorte kontextovú ponuku správcu súborov. Zelená značka na snímke obrazovky zvýrazňuje riadky, ktoré umožňujú zmeniť názov jednotky.

Kliknutím na tlačidlo „Premenovať“ otvoríte oblasť na úpravu priamo v Prieskumníkovi. Zadajte nový názov do poľa označeného šípkou. Ak ho chcete zapísať, stlačte kláves Enter na klávesnici alebo kliknite myšou mimo oblasti úprav.

Výberom položky „Vlastnosti“ otvoríte ovládací panel vymeniteľnej jednotky. Na karte „Všeobecné“ zmeňte názov v políčku zvýraznenom zelenou farbou. Kliknutím na tlačidlo „Použiť“ napíšte nový názov.

Položka „Formátovanie“ otvorí príslušný systémový nástroj. Nastavenie štítku zväzku vo zvýraznenom poli. Stlačte tlačidlo označené dvojbodkou. Pamäťová karta sa vymaže a jej štítok sa zmení na štítok, na ktorom bola pred začatím operácie.

Pri výbere názvu a jeho dĺžky zohráva dôležitú úlohu systém súborov. Systém FAT a jeho pokročilý systém pomenovania exFAT používajú 8.3. To znamená, že názov by nemal byť dlhší ako 11 znakov vrátane medzier. V systéme FAT sa akýkoľvek názov zobrazí len veľkými písmenami. Pre systém NTFS je tiež stanovený limit, ale 256 znakov. Tu môžete jednotku pomenovať akokoľvek chcete, pokiaľ sa dá prečítať v Prieskumníkovi.

Správa diskov

Nástroj na správu diskov umožňuje spravovať disky, aj keď nie sú zobrazené v správcovi súborov.

Rozšírenie ponuky Štart stlačením klávesovej skratky Win+X. Vyberte položku označenú rámčekom na snímke obrazovky.

V okne nástroja Správa diskov vyhľadajte svoju jednotku flash. Kliknutím pravým tlačidlom myši na jeho ikonu rozbalíte zoznam dostupných operácií. Položky zvýraznené zelenou farbou sú rovnaké ako v ponuke prieskumníka opísanej vyššie. Riadok označený „4“ umožňuje priradiť pevne stanovené písmeno k veľkokapacitnému pamäťovému zariadeniu.

V okne ďalších nastavení zvýraznite aktuálne písmeno jednotky. Kliknite na tlačidlo „Zmeniť“.

V oblasti so šípkou rozbaľte zvislý zoznam latinských písmen. Vynechajte „A“ a „B“ uvedené na jednotkách. Písmená „C“ a „D“ sú zvyčajne obsadené pevnými diskami. Niekoľko ďalších je možné preskočiť, keďže v počítači je niekoľko CD alebo DVD-ROM. Naši odborníci vybrali pre príklad písmeno „K“, ktoré je v súlade s názvom jednotky. Kliknutím na tlačidlo „OK“ dokončite nastavenia.

Prijať systémové upozornenie.

Po otvorení Prieskumníka vidíme, že okrem názvu „KING“ má teraz flash disk aj písmenové označenie, ktoré sa nezhoduje s názvom pripojených jednotiek.

Autorun súbor

Druhá možnosť umožňuje nielen premenovať vymeniteľný disk, ale aj personalizovať ho priradením jedinečného obrazu.

Ikonu Flash možno nájsť na internete, napríklad na stránke Iconspedia. Súbory ikon musia mať príponu ICO. Keď sa ikona nachádza v koreňovom adresári jednotky, otvorte Poznámkový blok. Skopírujte do nej nižšie uvedený text alebo ho napíšte sami, ako je znázornené na obrázku. Do riadku „Ikona“ zadajte celý názov ikony s príponou za znakom „rovná sa“. Do poľa „Štítok“ zadajte názov jednotky flash.

[Autorun]

Ikona=Červená.ico

Štítok=Red Kingstone

Výsledok uložte do koreňového adresára jednotky s názvom „autorun.inf“.

Ak chcete zabrániť náhodnému odstráneniu ikony alebo súboru autorun, zmeňte ich atribúty viditeľnosti. Kliknutím pravým tlačidlom myši otvoríte kontextovú ponuku Prieskumníka. Vyberte poslednú položku označenú dvojitou značkou na snímke obrazovky.

V okne vlastností začiarknite políčko „skryté. Uložte zmeny a zopakujte ich pre druhý súbor.

Ukončite všetky predbežné operácie a znovu pripojte kľúč USB k počítaču. Po otvorení Prieskumníka uvidíte, že zariadenie má vlastnú ikonu a vlastný názov, ako je uvedené v súbore autorun.

Ak to zhrnieme

V tomto článku naši odborníci ukázali, ako premenovať USB flash disk v systéme Windows a prispôsobiť ho.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: