Ako prepnúť jazyk v počítači Mac

Prispôsobenie zo systému Windows na macOS je pre používateľov pomerne rýchle. Väčšina krokov je intuitívna a ostatné sú dobre popísané v nápovede. Pri používaní klávesnice existujú len drobné nuansy. V tomto článku naši odborníci ukazujú, ako prepnúť vstupný jazyk v počítači Mac a upraviť rozloženie klávesnice.

Podobne ako v iných operačných systémoch, aj v systéme macOS môžete zmeniť jazyk písania pomocou klávesovej skratky alebo indikátora rozloženia klávesnice.

Ikona vlajky sa predvolene nachádza v pravom rohu hornej lišty. Stlačením sa otvorí rozbaľovacia ponuka. Dostupné rozloženia sú zobrazené v hornej časti, pričom vedľa aktuálne aktívneho rozloženia je začiarknuté políčko. Vstupný jazyk môžete prepínať pomocou myši priamo v tejto ponuke. Ak chcete zobraziť použitú kombináciu klávesnice, stlačte posledný riadok označený „3“ na snímke obrazovky.

Ak chcete získať prístup k systémovým nastaveniam, kliknite v ľavom rohu horného panela na logo Apple. V rozbalenej ponuke vyberte možnosť zvýraznenú v rámčeku.

Otvorte časť „Klávesnica“ na paneli Nastavenia systému.

Pomocou ponuky indikátora rozloženia prejdete priamo na ovládací panel vstupných nastavení. Prepnite na kartu „Kombinácie kľúčov“ tu. Vyberte riadok „Input Sources“ v ľavej časti okna výberom myšou. V pravej časti sa otvoria klávesové skratky nastavené na prepínanie rozložení. Dvojklikom na oblasť označenú „3“ otvoríte dialógové okno pre úpravu klávesovej skratky. Používateľ tak môže zmeniť predvolenú klávesovú skratku na známejšiu alebo pohodlnejšiu.

Rozloženie klávesnice

Pri prvom zapnutí Macu majiteľ zadá geografickú polohu a jazykové preferencie. Na základe týchto informácií systém automaticky nainštaluje jazykové balíky. Následne môže používateľ zmeniť pôvodnú sadu jazykov alebo vybrať iné rozloženie klávesnice.

Prepnite na kartu „Vstupné zdroje“ v časti Správa klávesnice. V ľavom hornom rohu číslo „2“ zobrazuje nainštalované jazykové balíky. Ich výberom myšou sa aktivuje tlačidlo „-“ v spodnej časti okna. Môžete ho použiť na vymazanie vybraného rozloženia. Ak chcete pridať novú, kliknite na „+“.

Jazykové balíky nainštalované vo vašom systéme sa zobrazujú v ľavej hornej časti otvoreného okna. Pod nimi, pod vodorovným pruhom, sú uvedené dostupné jazyky, ktoré možno použiť. Zvýraznením ruského jazyka môžete nastaviť iné rozloženie. Napríklad „Slovenská – PC“ je medzi používateľmi veľmi obľúbený kvôli usporiadaniu interpunkčných znamienok na ňom.

Interpunkčné znamienka

V predvolenom nastavení ruského rozloženia na počítačoch Apple sa interpunkčné znamienka „bodka“ a „čiarka“ nepíšu v dolnom rade klávesov, ale v bloku čísel. Mnohí používatelia si na tento stav nemôžu zvyknúť a zmenia rozloženie na „Slovenská – PC“.

Na prvom obrázku nižšie je zobrazené štandardné usporiadanie interpunkčných znamienok. Čiarka sa píše klávesovou skratkou Shift+6 a bodka klávesovou skratkou Shift+7. Červená farba znázorňuje polohu písmena „e“. Táto funkcia sa takmer nepoužíva, ale je na ňu fyzické tlačidlo.

Druhý obrázok zobrazuje umiestnenie tlačidiel v rozložení „Slovenská jazyk – PC“. Hlavným rozdielom, ktorého sa obávajú používatelia zvyknutí na prácu v systéme Windows, je umiestnenie interpunkčných znamienok. Tu sa zadávajú obvyklým spôsobom. Bodka sa píše jednoduchým stlačením a čiarka stlačením klávesu Shift.

Na záver

Naši odborníci vám ukážu, ako prepnúť jazyk zadávania textu v počítači Mac a vyriešiť tak problém so známym Slovenskám rozložením klávesnice.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: