Ako reštartovať notebook, ak sa zasekne

Reštartovanie zamrznutého notebooku – „úloha s hviezdičkou“. Okrem toho sú zamrznutia často také silné, že na ne nereaguje ani Ctrl+Alt+Del. A ak sa stolný počítač dá odpojiť, prenosný počítač nebude fungovať – má batériu.

Existuje však niekoľko spôsobov, ako reštartovať notebook, ak sa zasekne.

Pred pokusom o tvrdý reštart zaveseného notebooku však stojí za to vyskúšať niekoľko „mäkkých“ možností.

Prvá možnosť:

 1. Stlačte súčasne tri klávesy Ctrl+Alt+Del. Tie sa nachádzajú v rôznych rohoch klávesnice;

 2. Ak používate systém Windows 10, mala by sa zobraziť jasne modrá obrazovka. V jeho pravom dolnom rohu sa nachádza tlačidlo vypnutia, pomocou ktorého môžete zariadenie aj reštartovať;

 3. Ak máte systém Windows 7, otvorí sa „Správca úloh“. Tam vyhľadajte nereagujúci program a vypnite ho kliknutím na „Zrušiť úlohu“.

Druhá možnosť:

 1. Stlačte klávesovú skratku Ctrl+R (dve tlačidlá na klávesnici);

 2. Ak sa otvorí okno „Spustiť“, zadajte shutdown /r a stlačte kláves Enter.

 3. Mal by sa spustiť proces reštartu operačného systému.

 4. Ak vám však nepomohli vyššie uvedené dve možnosti, budete musieť v prípade núdze vypnúť napájanie.

Pozor!Nasledujúce metódy by sa nemali zneužívať, pretože vedú k zrýchlenému opotrebovaniu komponentov. Pevný disk je obzvlášť postihnutý. Preto ich používajte len v krajnom prípade – ak vám už nezostáva trpezlivosť čakať, kým sa notebook „zavesí“, alebo ak sa spod skrinky (najmä v blízkosti pevného disku) ozýva zvláštne pískanie alebo cvakanie.

Ako reštartovať notebook, ak zamrzne

Ako reštartovať počítač pomocou tlačidla napájania

Táto metóda umožňuje resetovať notebook, ak sa zasekne, bez toho, aby ste ho museli odpojiť. Funguje to rovnako ako na pracovnej ploche.

Pokyny:

 1. Stlačte tlačidlo napájania na notebooku na 5 sekúnd. Počas tejto doby môže byť obrazovka prázdna, ale nepúšťajte ju, kým nenapočítate do piatich;

 2. Uvoľnite tlačidlo a znova ho stlačte. Notebook by sa mal zapnúť.

 3. Keď potom spustíte počítač, operačný systém vás často upozorní, že vypnutie počítača bolo nesprávne, a vyzve vás, aby ste ho spustili v núdzovom režime. Ak je vypnutie spôsobené nereagujúcim programom, môžete túto radu ignorovať a reštartovať systém v normálnom režime.

Ak sa systém zasekne z dôvodu akýchkoľvek zmien v systéme vrátane inštalácie ovládačov alebo nekompatibilného softvéru, je najlepšie spustiť počítač v núdzovom režime a odinštalovať rušiacu aplikáciu.

Ako resetovať notebook vybratím batérie

Táto alternatíva nie je pre slabé povahy. Ukázalo sa však, že to často pomáha, aj keď sa notebook z nejakého dôvodu odmieta zapnúť po päťsekundovom reštarte.

Pokyny:

 1. Zatvorte obrazovku, pričom neberte do úvahy žiadne spustené alebo zmrazené programy;

 2. Odpojte nabíjanie zariadenia;

 3. Otočte spotrebič hore nohami a vyberte batériu. Najčastejšie ide o otočenie dvoch prepínačov a vytiahnutie batérie;

 4. Počítač nechajte ležať bez batérie a bez nabíjania asi desať minút;

 5. Najprv pripojte batériu, potom nabíjačku a potom zapnite počítač.

Ak sa váš notebook nezapne po tvrdom vypnutí (päťsekundové vypnutie) a táto metóda mu pomohla „naštartovať“ – znamená to pomerne vážny problém na základnej doske. Kontaktujte servisné stredisko.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: