Ako reštartovať prieskumníka v systéme Windows 10

Známy prieskumník je nielen správca súborov, ale aj aplikácia zabezpečujúca prevádzku grafického rozhrania systému. Používatelia zvyčajne reštartujú svoje počítače hneď, ako sa Prieskumník zavesí, čím stratia všetky neuložené súbory. Naši odborníci navrhujú najlepší spôsob, ako bezbolestne reštartovať systém Windows 10 a obnoviť jeho fungovanie.

Ponuka panela úloh

Pri problémoch s grafickým rozhraním stlačte súčasne klávesy „Shift“ a „Ctrl“ na fyzickej klávesnici počítača. Podržte ich a kliknite pravým tlačidlom myši na voľné miesto na paneli úloh. V spodnej časti kontextovej ponuky sa objaví nová položka. Kliknutím naň ukončite operáciu prieskumníka. Pracovná plocha sa zmení na čiernu a panel úloh a všetky ikony zmiznú.

Na spustenie Správcu úloh použite klávesovú skratku „Ctrl+Shift+Esc“. V otvorenom okne kliknite na položku „File“, čím sa rozbalí ponuka dvoch položiek. Na spustenie dialógového okna novej úlohy použite horný rámček na snímke obrazovky.

Do textového poľa dialógového okna zadajte „explorer“. Kliknutím na tlačidlo „OK“ alebo stlačením klávesu Enter obnovíte grafický shell systému Windows.

Správca úloh

Ak sa kontextová ponuka panela úloh dá ťažko alebo vôbec vyvolať, ak počítač príliš visí. Uzamknite obrazovku pomocou hladko fungujúcej kombinácie „Ctrl+Alt+Delete“. V zobrazenom zozname operácií kliknite na zvýraznený riadok.

Pristúpte k správcovi úloh a nájdite proces „Prieskumník“. Kliknutím pravým tlačidlom myši na ňu otvoríte kontextovú ponuku. V zozname akcií vyberte hornú položku, ak chcete plynulo reštartovať grafický shell, alebo vedľa nej, ak ho chcete ukončiť. Pomocou možnosti „Resetovať úlohu“ zopakujte vyššie opísaný postup s položkou „Súbor“ a znovu spustite proces „Prieskumník“.

Príkazový riadok

V systéme Windows 10 je ponuka Štart oddelená do samostatného procesu. Ak sa prieskumník zavesí, môžete si k nemu zachovať prístup. Pomocou klávesovej skratky „Win+X“ zobrazíte ponuku Štart. Spustenie prostredia PowerShell s oprávneniami správcu.

Na výzvu zadajte príkaz „taskkill /f /im explorer.exe“. Stlačením klávesu Enter násilne ukončíte proces zodpovedný za prevádzku grafického shellu systému. Úspešné vykonanie úlohy je potvrdené správou označenou šípkou v okne konzoly a pracovná plocha sa zmení na čiernu. Do nového príkazu zadajte „explorer.exe“. Stlačením klávesu Enter obnovíte grafické rozhranie.

Zhrnutie

Uvedené metódy umožňujú rýchlo reštartovať Prieskumníka systému Windows 10 bez reštartovania počítača.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: