Ako rozdeliť kľúč USB

Ako každý disk USB ho možno rozdeliť na niekoľko oddielov. To sa môže vyžadovať pri rôznych úlohách, napríklad pri práci s viacerými súborovými systémami. Naši odborníci nám radia, ako na to.

Správa diskov

Dátové disky vrátane externých pripojených cez USB možno v systéme Windows spravovať pomocou nástroja Správa diskov.

Otvorte dialógové okno „Spustiť“ stlačením klávesovej skratky Win+R. Do textového poľa zadajte „diskmgmt“.msc“. Stlačením tlačidla OK alebo klávesu Enter spustite MMC.

V dolnej časti otvoreného okna sa nachádza oblasť s grafickým znázornením pripojeného flash disku. Kliknutím pravým tlačidlom myši naň sa zobrazí kontextové menu. Vyberte možnosť označenú dvojkou na snímke obrazovky.

Kliknutím na tlačidlo „Áno“ vo vyskakovacom okne potvrďte vymazanie zväzku a všetkých údajov na zariadení USB.

Jednotka flash sa teraz zobrazuje ako nerozdelený priestor v oblasti grafického zobrazenia. Kliknite naň pravým tlačidlom myši a zobrazí sa kontextové menu. Ak chcete vytvoriť nový jednoduchý zväzok, vyberte horný riadok.

Úvodnú stránku sprievodcu preskočte kliknutím na tlačidlo „Ďalej“ a prejdite na rozdelenie disku.

Pomocou počítadla označeného šípkou určte veľkosť prvého vytváraného oddielu.

priradiť písmeno jednotky výberom z rozbaľovacieho zoznamu v latinke alebo ponechať priradené písmeno, ktoré vybral systém.

Určite typ súborového systému tak, že ho zadáte do označenej oblasti. Nastavenie štítku zväzku na zobrazenie oddielu v Prieskumníkovi vo zvýraznenom poli.

Skontrolujte nastavenia vytváraného oddielu a kliknite na tlačidlo „Hotovo“, ak si nevyžadujú úpravy.

V zobrazení vidíme vytvorený oddiel a nerozdelený priestor na jednotke flash. Kliknite naň pravým tlačidlom myši a zopakujte kroky 4 až 9, aby ste vytvorili druhý zväzok. Môžete používať iné systémy súborov ako NTFS.

Príkazový riadok

Okrem Správy diskov môžete disk rozdeliť pomocou programu Diskpart z príkazového riadka.

Vyvolanie rozšírenej ponuky Štart pomocou klávesovej skratky Win+X. Spustite predvolený shell so zvýšenými oprávneniami.

Na výzvu zadajte „diskpart“. Stlačte kláves Enter na fyzickej klávesnici, čím prepnete príkazový riadok do režimu konzolového nástroja. Riadok pozvánky bude rovnaký ako šípka na snímke obrazovky.

Zobrazte zoznam dátových jednotiek pripojených k počítaču výberom položky „

 • st disk“. Zariadenie USB je uvedené ako „Disk 2“.

  Prepnutie nástroja na prácu s externými diskami. Zadajte príkaz „select disk 2“ a stlačte kláves enter. Zobrazí sa správa o výbere požadovaného disku, ktorý je uvedený na obrázku obrazovky.

  Vymazanie jednotky USB flash odstránením existujúcich oddielov a informácií. Na výzvu zadajte „clean“ a stlačte kláves Enter. Po prijatí správy o operácii pokračujte vo vytváraní nového rozdelenia.

  Vytvorte prvý oddiel pomocou príkazu „create partition primary size=4000“. Parameter „size“ určuje veľkosť zväzku v megabajtoch. Tento výber závisí od celkovej veľkosti tyče a konečnej štruktúry, ktorú chce používateľ mať.

  Formátovanie vytvoreného oddielu. Zadajte „format fs=ntfs quick“. V tomto príklade naši odborníci vybrali formát NTFS. Možnosť „quick“ umožňuje rýchle formátovanie bez ďalších kontrol štruktúry.

  Celý zvyšný priestor sa použije pre druhý oddiel. Vytvorte ho pomocou príkazu „create partition primary“ bez nastavenia parametra „size“.

  Formátovanie vytvoreného zväzku. Naši odborníci použili súborový systém FAT32 a zmenili nasledujúci príkaz so šípkou vedľa neho.

  Systém Windows automaticky priradí písmeno iba prvému oddielu vytvorenému na pamäťovej karte. Zadajte príkaz „priradiť písmeno X“. Namiesto písmena „X“ zadajte príslušné písmeno latinky, pričom zohľadnite existujúce rozloženie diskov a čítačiek.

  Na konci

  Naši odborníci podrobne popísali metódy rozdelenia flash disku pomocou štandardných nástrojov operačného systému. Vyberte si ten najvhodnejší a používajte ho s jednotkami USB.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: