Ako spustiť príkazový riadok v systéme Windows 10 126

Príkazový riadok v operačných systémoch spoločnosti Microsoft sa používa na jemné dolaďovanie a administráciu úloh. Naši odborníci navrhujú spôsoby, ako ho spustiť ako bežný používateľ alebo v režime zvýšených oprávnení.

Rozšírená ponuka Štart

Rozšírená ponuka tlačidla Štart sa vyvoláva pomocou klávesovej skratky „Win+X. V oblasti označenej rámčekom sa nachádzajú odkazy na spustenie príkazového riadku.

V normálnom režime sa výzva končí používateľským menom používateľa, ktorý sa prihlasuje.

Spustenie so zvýšenými oprávneniami sa vyznačuje nápisom „Administrator“ v „záhlaví“ okna. Výzva zobrazí cestu k systémovému adresáru, v ktorom sa nachádza spustiteľný súbor cmd.exe.

Namiesto klasického príkazového riadku spoločnosť Microsoft propaguje modernejší a flexibilnejší shell PowerShell ako nástroj na správu. V predvolenom nastavení sú v rozšírenej ponuke Štart odkazy. Na snímke obrazovky sú označené šípkou.

Ak ste viac zvyknutí používať príkazový riadok, môžete sa vrátiť k jeho spusteniu ako. Otvorte panel „Možnosti systému Windows“ pomocou klávesovej skratky „Win+i“. Prístup k zvýraznenej časti.

V bočnej ponuke vyberte blok nastavení označený jednotkou. Posuňte posúvač do polohy „Odpojené“, ako ukazuje šípka. Táto operácia nahradí položky s PowerShell v rozšírenej ponuke Štart klasickým príkazovým riadkom.

Bez zmeny nastavení operačného systému môžete používať režim emulácie. Po spustení prostredia PowerShell zadajte do výzvy príkaz „cmd“ bez úvodzoviek, ako je znázornené na nasledujúcej snímke obrazovky. Stlačte Enter na klávesnici počítača. Shell sa prepne do režimu emulácie príkazového riadku.

Dialógové okno Spustiť

Dialógové okno „Spustiť“ umožňuje rýchly prístup k príkazovému riadku CMD. Môžete ho spustiť pomocou rozšírenej ponuky Štart, o ktorej sme hovorili vyššie. Po otvorení príkazového riadku kliknite na políčko.

Druhým spôsobom prístupu k oknu Spustiť je použitie klávesovej skratky „Win+R“. Do textového poľa zadajte „cmd“. Stlačením tlačidla „OK“ alebo klávesu Enter na fyzickej klávesnici spustíte príkazový riadok. Nevýhodou opísanej metódy je, že shell bude fungovať len v používateľskom režime.

Vyhľadávanie v systéme Windows

Univerzálna metóda fungujúca vo všetkých verziách systému Windows spočíva v použití funkcie vyhľadávania v ponuke Štart. Do poľa označeného na snímke obrazovky jednotkou zadajte „cmd“. V pravej časti ponuky vyhľadávania sa pod názvom aplikácie zobrazí zoznam dostupných možností. Možnosti spustenia s dvojitým označením. Číslo „4“ označuje položky ponuky, ktoré umožňujú umiestniť príkazový riadok na vhodné miesto na rýchly prístup. Kliknutím na odkaz označený symbolom „3“ nájdete aplikáciu v Prieskumníkovi.

V okne správcu súborov sa otvorí priečinok so systémovými zástupcami. Kliknutím pravým tlačidlom myši na zvýraznenú ikonu zobrazíte kontextovú ponuku. Riadok označený „2“ spustí shell v normálnom režime a „3“ so zvýšenými právami.

Správca úloh

Správca úloh systému Windows nie je len prostriedkom na zobrazenie a správu spustených procesov. V prípade potreby sa môže použiť na spustenie nového. Správcu úloh vyvoláte stlačením kombinácie kláves Ctrl+Shift+Esc. Otvorte ponuku „Súbor“ na paneli nástrojov a kliknite na riadok so šípkou.

Do zeleného zvýrazneného textového poľa zadajte „cmd“. Ak chcete spustiť príkazový riadok so zvýšenými právami, začiarknite políčko označené šípkou. Stlačením tlačidla „OK“ alebo klávesu Enter spustíte shell.

Zhrnutie

Metódy uvedené našimi odborníkmi umožňujú prístup k príkazovému riadku CMD a používanie príkazového riadku v používateľskom alebo administrátorskom režime.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: