Ako určiť veľkosť stránkovacieho súboru

Súbor swap v systéme Windows pracuje spoločne s pamäťou RAM a podľa potreby ju dopĺňa. Údaje používané aktívnym programom sa spracujú ako prvé a umiestnia sa do pamäte RAM. V prípade pohotovostného programu sú uložené v medzipamäti na pevnom disku. Potrebný objem virtuálnej pamäte určuje samotný systém a dynamicky sa mení. Naši odborníci vám poradia, ako určiť veľkosť súboru swap v manuálnom režime.

Veľkosť pamäte RAM

Množstvo virtuálnej pamäte, ktoré systém potrebuje na stabilnú prevádzku, závisí od veľkosti pamäte RAM nainštalovanej v počítači.

Dialógové okno „Spustiť“ vyvoláte stlačením klávesovej skratky „Win+R“. Zadajte príkaz „ms-settings:about“ do textového poľa pre priamy prístup k informáciám o systéme. Stlačte kláves Enter na fyzickej klávesnici alebo kliknite na „OK“.

Nastavenia systému Windows sa otvoria v časti „O systéme“. Prejdite nadol na blok „Špecifikácie zariadenia“. Riadok s veľkosťou pamäte RAM na snímke obrazovky je označený zelenou značkou.

Správa súboru swap

Teraz, keď sme pochopili kapacitu pamäte RAM, prejdime k správe výmenných súborov. Tu môžeme dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel. Zdvojnásobte veľkosť pamäte RAM, ak je menšia ako 4 GB. 4 GB až 8 GB – koeficient 1,5. Nad 8 GB ponechané na uváženie systému. Úplné vypnutie sa neodporúča, ale je možné so 16 GB alebo viac pamäte RAM. Je potrebné vziať do úvahy, že bez súboru swap nemôže systém Windows v prípade zlyhania uložiť informácie o ladení.

Otvorte okno „Spustiť“ a zadajte „sysdm.cpl“. Kliknutím na tlačidlo „OK“ otvorte hárok vlastností systému.

Prepnite na kartu označenú „1“. Prístup k možnostiam v časti „Výkon“.

Opäť prejdite na kartu Rozšírené. Kliknite na tlačidlo „Zmeniť“ v bloku „Virtuálna pamäť“.

Prepínač je predvolene nastavený na centrálny. Ak chcete deaktivovať výmenný súbor, presuňte ho do oblasti označenej symbolom „1. Manuálna správa je aktivovaná v časti „Zadanie veľkosti“.

Ako príklad uvedieme zväčšenie súboru swap použitím faktora 1,5 na veľkosť pamäte RAM. Zadajte rovnaké hodnoty do políčok označených zelenou kontrolnou značkou. Kliknite na tlačidlo „Nastaviť“.

Nová hodnota sa zobrazí pred jednotkou, na ktorej sa nachádza výmenný súbor. Zavrite okno správy virtuálnej pamäte kliknutím na tlačidlo „OK“.

Vráťte sa na pracovnú plochu a reštartujte počítač, aby ste použili nastavenia.

Zhrnutie

V tomto článku vám ukážeme, ako nastaviť výmenný súbor v systéme Windows. Vo väčšine prípadov nezaznamenáte žiadny nárast výkonu vášho počítača, ak budete virtuálnu pamäť spravovať ručne. Ak váš počítač pracuje stabilne, je lepšie nechať výber veľkosti na operačnom systéme.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: