Ako urobiť snímku obrazovky v systéme Windows 10

Používatelia systému Windows sa pravidelne stretávajú so situáciou, keď potrebujú urobiť snímku obrazovky monitora, napr. aby si pripomenuli nastavenia nejakého programu alebo aby si uložili krásnu fotografiu, ale mnohí nevedia, že možnosti tohto operačného systému to umožňujú v priebehu niekoľkých sekúnd. Preto sa náš tím rozhodol pripraviť podrobný návod na zhotovenie snímky obrazovky v systéme Windows 10 pomocou vstavaných nástrojov alebo softvéru tretích strán.

Použitie tlačidla „PrintScreen“

Ako urobiť snímku obrazovky v systéme Windows 10

Použitie funkcie „PrintScreen“ je klasický spôsob vytvárania snímok obrazovky vo všetkých verziách systému Windows, ale prax ukazuje, že doteraz veľa ľudí nerozumie jej funkcii, ktorou je skopírovanie celej obrazovky do schránky. Na uloženie obrázka je preto potrebné použiť program Paint alebo iný editor fotografií. Ak chcete urobiť snímku obrazovky, otvorte program cez „Štart“ – „Všetky aplikácie“ – „Štandardné“ alebo spustením príkazu „mspaint“ pomocou „Win+R“, potom pomocou tlačidla „PrintScreen“ urobte snímku požadovaného stavu obrazovky a stlačte „Ctrl + V“ v pracovnej oblasti „Paint. Obrázok môžete následne upraviť pomocou širokej škály nástrojov na úpravu a potom ho uložiť prostredníctvom položky „Súbor“ – „Uložiť ako“ vo všetkých podporovaných formátoch obrázkov vrátane formátov „JPEG“, „PNG“, „BMP“ a niektorých ďalších.

Je tiež možné urobiť snímky obrazovky aktívneho okna stlačením klávesovej skratky „Alt+PrintScreen“ alebo môžete priamo uložiť hotový súbor PNG do priečinka „Tento počítač“ – „Obrázky“ – „Snímky obrazovky“ stlačením klávesovej skratky „Win+PrintScreen“.

Používanie nástroja „Slice and Sketch“

desiata generácia systémov Windows je vybavená novou funkciou vytvárania snímok obrazovky stlačením kombinácie klávesov „Win+Shift+S“, po ktorej sa obrazovka stmaví s výskytom kurzorového kríža, ktorý je možné myšou vybrať a skopírovať ľubovoľnú oblasť obrazovky, po ktorej je možné tento objekt upraviť a uložiť v akomkoľvek programe na to určenom.

Okrem toho, počnúc verziami systému Windows z októbra minulého roka, sa po stlačení uvedenej kombinácie zobrazí zjednodušený grafický editor s ďalšími funkciami vrátane možnosti použitia rámčekov a efektov.

Zabudovaný nástroj nožnice

Ďalším používateľom systému Windows veľmi dobre známym nástrojom sú nožnice, ktoré sú oveľa funkčnejšie ako v predchádzajúcich generáciách operačných systémov spoločnosti Microsoft. Ak chcete aplikáciu vyvolať, prejdite do ponuky „Štart“ – „Všetky aplikácie“ – „Štandardné“ alebo vyhľadajte v rovnakej ponuke a potom vyberte požadovanú oblasť obrazovky myšou a kliknite na tlačidlo „Kopírovať“ alebo „Uložiť ako“ a vyberte jeden z dostupných formátov na uloženie.

Okrem toho rozhranie okna nástroja „Nožnice“ obsahuje časť „Režim“, ktorá umožňuje vybrať jednu zo štyroch metód výberu, a to:

 1. „Ľubovoľný tvar;

 2. „Obdĺžnik“;

 3. „Okno.“

 4. „Celá obrazovka.

Nástroj Nožnice má aj funkciu Oneskorenie obrazovky, ktorú možno použiť stlačením položky ponuky Oneskorenie a ktorá sa používa na nastavenie krátkej 1-5-sekundovej pauzy na obrazovke pred snímaním obrazu, ak časť požadovaného obrazového prvku rýchlo zmizne.

Hoci na spustenie tohto programu nie sú predvolene priradené žiadne klávesové skratky, vývojári vytvorili takúto možnosť, ktorá si vyžaduje zadanie vo vlastnostiach skratky programu stlačením tlačidla „PKM“ – „Vlastnosti“ a následným zadaním skratky, napríklad „Ctrl+Alt+G“ v časti „Skratky“ a kliknutím na tlačidlo „Použiť“.

Podľa spoločnosti Microsoft budúce verzie operačného systému túto možnosť nebudú mať a bude potrebné používať alternatívne metódy vytvárania snímok obrazovky.

Herný panel XBOX

Operačný systém Windows 10 sa dodáva s hernou aplikáciou „XBOX“, ktorú možno použiť aj na zhotovenie snímky obrazovky spustením príslušného zástupcu na pracovnej ploche alebo stlačením klávesovej skratky „Win+G“, pričom je možné zaznamenať aj video obsah aktívneho okna, napríklad na spustenie streamovacích kanálov na „Youtube“.

Nový nástroj „Snip Editor“

Koncom minulého roka spoločnosť Microsoft oznámila vydanie novej oficiálnej bezplatnej aplikácie s názvom Snip Editor, založenej na nástroji Snip, ktorá okrem tradičného vytvárania snímok obrazovky umožňuje vytvárať anotácie sprevádzané vlastným hlasom, čo vedie k malej prezentácii určitého obsahu.

Tento softvér, určený na prácu s dotykovými obrazovkami mobilných zariadení, si môžete stiahnuť z oficiálnej webovej stránky spoločnosti a po inštalácii stačí spustiť zástupcu z plochy.

Pracovný priestor systému Windows Ink

Od konca roka 2018 sú operačné systémy Windows vybavené funkciou „Windows Ink Workspace“, ktorá je prístupná kliknutím na príslušnú ikonu v systémovej lište, po ktorej bude potrebné kliknúť na časť „Screen Sketch“ a uložiť snímku obrazovky kliknutím na ikonu diskety a výberom požadovanej cesty.

Ak táto aplikácia nie je prítomná v systémovej lište, musíte vybrať „Zobraziť tlačidlo Windows Ink Workspace“ z kontextovej ponuky „panela úloh“, stlačením „PKM“ v spodnej časti.

Ako vytvoriť snímku obrazovky pre sociálne siete

Ako urobiť snímku obrazovky v systéme Windows 10

Ak chcete rýchlo odoslať snímky celej obrazovky prostredníctvom cloudových služieb, sociálnych sietí alebo e-mailu, stlačte „Windows+H“. Potom budete môcť odoslať vyrovnávaciu pamäťovú snímku prostredníctvom „Mail“, „DropBox“, „OneNote“, „Facebook“ alebo iných nainštalovaných aplikácií výberom príslušného spôsobu z pravej kontextovej ponuky „Share“ (Zdieľať).

Softvér tretej strany

Ak vyššie uvedené metódy snímania obrazovky nevyhovujú vašim potrebám, môžete zvážiť aplikáciu tretej strany, ktorú naši odborníci považujú za najlepšiu:

 1. „Snagit;

 2. „Gyazo;

 3. „Icecream Screen Recorder“;

 4. „Greenshot“;

 5. „Snap Crab;

 6. „Fireshot“.

Platforma „Snagit“ je veľmi populárny platený nástroj, ktorý okrem snímania obrazovky umožňuje nahrávať video na streamovanie na video hosting, ako aj ukladať rôzne špeciálne efekty a vkladať komentáre.

Po stiahnutí z oficiálnej stránky, inštalácii a spustení aplikácie „Snagit“ je potrebné vybrať časť „Obrázky“ a potom kliknúť na tlačidlo „PrintScreen“, čím sa otvorí okno na úpravu zachyteného obrázka, ktorý sa po vykonaní potrebných úkonov môže uložiť akýmkoľvek vhodným spôsobom prostredníctvom ponuky „Súbor“ – „Uložiť ako.

Mnohí zákazníci tohto softvéru zaznamenávajú jasnú nadradenosť práce v porovnaní so štandardnými nástrojmi systému Windows, takže naši odborníci tiež odporúčajú používať tento nástroj, najmä preto, že cena jeho platenej verzie je len niekoľko dolárov.

Gyazo ponúka klientom možnosť ukladať vlastné snímky obrazovky v cloudovom dátovom centre, čo im umožňuje prístup k ich obsahu z akéhokoľvek zariadenia vrátane mobilných zariadení. Ak chcete začať, musíte sa zaregistrovať na stránke „“ a stiahnuť si aplikáciu; vedľa systémových hodín sa zobrazí ikona; kliknutím na ňu môžete vybrať požadovanú oblasť obrazovky a odoslať obrázok na server.

Všetky obrázky na „Gyazo“ sú uložené po dobu jedného mesiaca, po ktorom sú vymazané, ale za mesačný poplatok päť dolárov, stránka ponúka odstránenie časových obmedzení, ako aj použitie pokročilejšej verzie programu s možnosťou upravovať, aplikovať efekty na obrázky a tak ďalej.

„Icecream Screen Recorder“ je profesionálne riešenie na zachytávanie fotografií a videí z obrazovky počítača, ktoré má aj tieto funkcie:

 1. zhotovovanie štandardných snímok obrazovky s pridaním efektov pomocou profesionálneho grafického editora;

 2. Výber oblastí obrazovky pre snímanie videa umožňuje nahrávať video z viacerých zdrojov súčasne;

 3. možnosť pridávať obrázky z webovej kamery k snímkam obrazovky a zachytávať online video

 4. pridávanie značkových vodoznakov do vytvoreného obsahu a ďalšie.

Bezplatné stiahnutie aplikácie „Icecream Screen Recorder“ je k dispozícii na oficiálnej webovej stránke span>

„Greenshot je platforma s otvoreným zdrojovým kódom, takže sa často používa pri vývoji aplikácií API na vloženie do automatizovaného softvéru na snímanie obrazovky. Okrem jednoduchých snímok obrazovky alebo jej častí môžete zachytiť aj celé posúvanie internetových stránok mimo plochy monitora, čo môže byť veľmi užitočné pre webových dizajnérov.

„Snap Crab je veľmi jednoduchý bezplatný nástroj, ktorý dokáže v priebehu niekoľkých sekúnd zachytiť ľubovoľnú oblasť obrázka a následne ho odoslať do najrôznejších externých služieb vrátane DropBoxu, Twitteru, Youtube, Facebooku a mnohých ďalších. Ďalšou dôležitou funkciou aplikácie Snap Crab je možnosť zachytávať polopriehľadné časti webových stránok prostredníctvom prepojenia na prehliadač Sleipnir.

Najnovší softvér „Fireshot“ je rozšírenie pre populárne internetové prehliadače vrátane prehliadačov Mozilla, Yandex Browser, Tor a Google Chrome. Možnosti tohto softvéru vám umožňujú rýchlo zachytiť akúkoľvek oblasť monitora vrátane jednotlivých html stránok, ktoré potom môžete uložiť v mnohých formátoch vrátane PDF s aktívnymi odkazmi do vlastného počítača alebo na vlastný server FTP. Obrázok alebo odkaz naň môžete poslať aj svojim priateľom na sociálne siete alebo e-mailom. Cena doživotnej licencie „Fireshot“ s nepretržitou podporou aktualizácií je šesťdesiat dolárov, ale teraz je tu špeciálna zľava 33%.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: