Ako vykonať diagnostiku pevného disku v systéme Windows 10

Ak máte podozrenie, že disk nefunguje správne, môžete pomocou systémových nástrojov skontrolovať disk, či neobsahuje chyby alebo chybné sektory. Naši odborníci vám ukážu, ako to urobiť v systéme Windows 10.

Prieskumník

Pomocou bežného grafického rozhrania operačného systému spustite kontrolu pomocou kontextovej ponuky správcu súborov.

Otvorte grafické zobrazenie jednotky v Prieskumníkovi súborov. Kliknutím na oblasť popisu jednotky, ktorá sa má defragmentovať, sa rozbalí kontextová ponuka. Vyberte „Vlastnosti“ ako poslednú položku v zozname akcií.

V otvorenom okne kliknite na kartu „Nástroje“. Kliknite na tlačidlo označené písmenom D.

Systém vás upozorní, ak výsledky automatického diagnostického postupu naznačujú, že jednotku nie je potrebné kontrolovať. Kliknutím na políčko vynútite spustenie testu.

Počkajte na dokončenie testu. Po oznámení, že sa to podarilo, zatvorte okno. Ak chcete zobraziť podrobné informácie kliknutím na šípku.

Systém Windows otvorí konzolu MMC s appletom prehliadača udalostí a automaticky načíta výsledky skenovania. Dvojitým kliknutím na riadok s najnovšou časovou pečiatkou otvoríte okno vlastností.

V uvedenej oblasti zobrazte informácie o operáciách vykonaných počas testovania.

Nástroj na testovanie diskov

Skenovanie Chkdsk možno aktivovať nielen v grafickom režime, ale aj pomocou príkazového riadku.

Rozšírené menu „Štart“ stlačením „Win+X“. Kliknutím na riadok v rámčeku spustíte CMD alebo PowerShell so zvýšenými oprávneniami.

Na výzvu zadajte „chkdsk c: /f /r“. Možnosti „f“ a „r“ v danom príkaze sú zodpovedné za vyhľadávanie chýb a chybných sektorov. Písmeno „C:“ označuje jednotku, ktorá sa má skontrolovať. Po aktivácii program automaticky odstráni zistené chyby a prepíše informácie z postihnutých oblastí disku.

Operácia vyžaduje, aby používateľ potvrdil. V prípade jednotky „C:“, na ktorej je predvolene nainštalovaný operačný systém, sa kontrola odloží do ďalšieho reštartu.

Po jeho spustení sa používateľovi v spodnej časti obrazovky zobrazí informačný panel ako na nasledujúcom obrázku. Zobrazuje sa percentuálny pokrok každého kroku testu a celkový pokrok.

Ak označíte inú jednotku ako systémovú, program navrhne zablokovanie všetkých operácií so súbormi na tejto jednotke. Po potvrdení používateľom sa zväzok odpojí a podrobí sa testovaniu.

Konečný výsledok s informáciami o službe sa zobrazí v okne konzoly.

owerShell

Okrem klasických príkazov shellu kompatibilných s CMD umožňuje PowerShell používateľovi používať.

Spustite príkazový riadok, ako je opísané vyššie. Na výzvu zadajte „repair-volume -driveletter C“. Na pozíciu „driveletter“ zadajte písmeno jednotky, ktorú chcete skontrolovať. Stlačte tlačidlo Enter a počkajte na dokončenie testu.

Odpoveď „NoErrorFound“ označená šípkou na snímke obrazovky znamená, že disk nemá žiadne chyby.

Diagnostika ukladania

Komplexný nástroj na diagnostiku úložiska zhromažďuje všetky dostupné údaje systému Windows o stave vášho disku. Okrem hlásenia o chybách je to väčšinou užitočné len pre technikov.

Spustite prostredie PowerShell a zadajte príkaz na spustenie nástroja: „stordiag.exe -collectEtw -checkfsconsistency -out d:\testdisk“. Na pozícii „out“ zadáme cestu k priečinku, do ktorého sa budú ukladať diagnostické správy.

Počkajte, kým sa dokončia operácie a v okne konzoly sa objaví riadok označený šípkou.

Otvorte v Prieskumníkovi priečinok, ktorý ste zadali pri spustení testu. Nájdite zvýraznené riadky na snímke obrazovky. Počet textových dokumentov s názvom „Poškodenie zväzku X“ zodpovedá počtu diskov a ich čítačiek pripojených k počítaču.

Otvorte správu v Poznámkovom bloku a uistite sa, že vybraná jednotka nie je poškodená.

Na záver

Naši odborníci načrtli niekoľko metód na kontrolu pevných diskov v prostredí systému Windows 10. Použite najvhodnejší nástroj na diagnostiku a vyhodnotenie HDD.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: