Ako vypnúť ovládanie účtu UAC v systéme Windows 10

Funkcia kontroly účtov v systéme Windows 10 je určená na ochranu systému pred neoprávnenými zmenami. Každá akcia používateľa vykonávaná s právami správcu systému vyžaduje potvrdenie UAC. Naši odborníci vám poradia, ako vypnúť funkciu ovládania a zbaviť sa jej otravných výziev.

Ovládací panel

Nastavenia UAC od ich zavedenia v systéme Windows Vista sa nachádzajú v klasickom Ovládacom paneli a spoločnosť Microsoft ich do nového rozhrania nepreniesla.

Pomocou klávesovej skratky „Win+R“ otvorte dialógové okno „Spustiť“. Do textového poľa zadajte „control“. Stlačením tlačidla „OK“ spustíte klasický ovládací panel systému.

Prejdite cez nastavenia počítača na zvýraznenú časť na snímke obrazovky. Zadajte ho jediným kliknutím myšou.

Kliknite na hypertextový odkaz zvýraznený na nasledujúcej snímke obrazovky a prejdite na Nastavenia riadenia používateľských účtov.

Výzvy UAC sa ovládajú pomocou posuvníka označeného jednotkou. Šípky označujú maximálne a minimálne úrovne. V hornej polohe posuvníka systém Windows požiada o potvrdenie všetkých akcií súvisiacich s nastaveniami chráneného oddielu. Tie možno identifikovať podľa modrej a žltej ikony štítu pred názvom oddielu. Pracovná plocha je uzamknutá a stmavená, kým sa nepotvrdí požadovaná akcia. Ďalšia, druhá pozícia zhora, je predvolene odporúčaná. V tomto prípade bude UAC požadovať potvrdenie až po vykonaní zmien. Používateľ má voľný prístup k obsahu chránených oddielov a môže si ho prezerať. Pracovná plocha je stmavená a uzamknutá. Tretia pozícia oslabuje odporúčanú úroveň kontroly. Pracovná plocha nie je uzamknutá upozorneniami UAC. Posledná, spodná pozícia zobrazená na snímke obrazovky úplne deaktivuje funkciu kontroly účtu. Zmena úrovní z prvej na tretiu sa vykonáva v reálnom čase. Reštartujte počítač, aby ste ho zakázali.

V prípade potreby je možné získať priamy prístup do sekcie ovládania účtu. V dialógovom okne „Spustiť“ zadajte „UserAccountControlSettings“ a kliknite na „OK“.

Systémový register

Úprava položiek registra operačného systému môže slúžiť na správu úrovní riadenia používateľských účtov.

Do zvýrazneného poľa dialógového okna „Spustiť“ zadajte „regedit“. Stlačením klávesu Enter na klávesnici alebo tlačidla OK otvorte Editor registra.

Prejdite do vetvy HKLM označenej jednotkou na obrázku a rozbaľte obsah adresára „SOFTWARE“.

Postupujte podľa zelenej cesty uvedenej v adresnom riadku do priečinka „Systém“. Označte ho myšou a otvorte tlačidlá, ktoré sa v ňom nachádzajú, na pravej strane. Tri z nich, ktoré sú ohraničené, sú zodpovedné za výzvu UAC. Ak chcete upraviť kľúč, dvakrát naň kliknite a zobrazí sa dialógové okno na úpravu, ktoré je znázornené na obrázku vpravo dole. Do políčka označeného šípkou zadajte novú hodnotu a potvrďte ju stlačením tlačidla „OK“. Štyri úrovne kontroly účtu zodpovedajú nasledujúcej kombinácii čísel:

  1. Maximálne -2,1,1;

  2. Odporúčaná hodnota je -5,1,1;

  3. Nízka, bez zámku pracovnej plochy -5,1,0;

  4. Vypnutie -0,1,0.

Hodnoty sú uvedené v poradí, v akom sú zobrazené na snímke obrazovky editora registra.

Na záver

V tomto návode naši odborníci opisujú dva spôsoby, ako môžete spravovať úrovne ovládania účtov v systéme Windows 10. Pri výbere toho správneho nezabudnite, že vypnutie UAC úplne oslabuje úroveň zabezpečenia a umožňuje vykonávať potenciálne nebezpečné akcie pre stabilitu operačného systému.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: