Ako vytvoriť bootovací flash disk Ubuntu

Ubuntu sa považuje za jednu z najjednoduchších a najpriateľskejších distribúcií

 • nux. Ako vývojová vetva Debianu sa nachádza na konci prvej päťky najpopulárnejších programov na svete. Naši odborníci vám poradia, ako vytvoriť spúšťací kľúč USB na inštaláciu Ubuntu v rôznych operačných systémoch.

  Windows

  V systéme Windows je najlepším spôsobom, ako zapísať obraz ISO operačného systému na kľúč USB, použitie bezplatného softvéru Rufus s otvoreným zdrojovým kódom.

  Pripojte k počítaču pamäťovú kartu flash s kapacitou najmenej 8 Gb. Spustite aplikáciu Rufus a zistite, že palica je detekovaná v poli označenom jednou. Kliknutím na tlačidlo „Vybrať“ zadajte umiestnenie obrazu Ubuntu stiahnutého z oficiálnej webovej stránky.

  Získajte údaje zo súboru ISO a automaticky ich zapíšte. Uistite sa, že je v rozbaľovacej ponuke označenej dvojitou šípkou vybratá schéma oddielu M
  . To vám umožní použiť kľúč USB na inštaláciu do počítačov so systémom UEFI aj BIOS. Stlačte trojité tlačidlo „Start“.

  Prijmite zavádzanie a pridajte do obrazu dva ďalšie konfiguračné súbory.

  Použitie predvolenej možnosti zápisu v režime obrazu ISO.

  OK OK na formátovanie zariadenia USB pripojeného k počítaču.

  Počkajte, kým sa obrazové súbory zapíšu na jednotku flash a na paneli priebehu sa zobrazí stav „READY“. Ukončite program pomocou tlačidla „2“.

  macOS

  V systéme macOS zapíšeme obraz na kľúč pomocou aplikácií „Disk Utility“ a „Terminal“, ktoré sú súčasťou distribúcie.

  Launchpad a prejdite do priečinka „Iné“. Jedným kliknutím na aplikáciu ju spustíte pomocou poľa na snímke obrazovky.

  V bočnom paneli vyhľadajte kľúč USB a vyberte riadok s jeho úplným popisom. Kliknite na dvakrát označené tlačidlo Vymazať na paneli nástrojov.

  Vyberte systém súborov a schému oddielov vo vyskakovacom okne možností formátovania pomocou rozbaľovacích šípok. Nastavte „MS-DOS (FAT)“ na systém súborov FAT32 a „M
  „ako je zobrazené na snímke obrazovky. Stlačte tlačidlo „Vymazať“.

  Počkajte na správu o úspešnom dokončení. Stlačením tlačidla „Hotovo“ zatvorte okno parametrov.

  Terminál Launchpad z toho istého adresára „Iné“. Na výzvu zadajte príkaz „diskutil“

 • st“. Stlačením klávesu Enter zobrazíte zoznam oddielov v okne konzoly. Vyhľadajte tyč a zapamätajte si jej montážny bod, ktorý je na snímke označený šípkou.

  Zmena správcu súborov Finder. Vyhľadajte a vyberte prevzatý obrázok pomocou myši. Podržte kláves Option na klávesnici a otvorte možnosť „Upraviť“ v hornej ponuke. Kliknutím na zvýraznený riadok skopírujte cestu k súboru ISO.

  Späť v okne „Terminál“ odmontujte disk pomocou príkazu „diskutil unmountdisk /dev/disk2“. Namiesto „/dev/disk2“ vložte prípojný bod, ktorý ste predtým našli v zozname jednotiek pripojených k počítaču Mac. Zadajte príkaz na zápis: „sudo dd if=cesta_na_obraz of=/dev/disk2 bs=4k“. Vložte cestu skopírovanú z Finderu namiesto „path_to_image“. Stlačte kláves Enter a potvrďte práva heslom. Opätovným stlačením tlačidla enter sa spustí proces zápisu obrazu na pamäťové zariadenie USB. V okne konzoly sa nezobrazí žiadny ukazovateľ priebehu. Po dokončení postupu sa v termináli zobrazia servisné linky označené tromi.

  Súčasne s ukončením formátovania sa zobrazí vyskakovacie okno. Kliknutím na tlačidlo označené rámčekom vysuniete inštalačnú kartu, ktorá je pripravená na použitie v štandardnom počítači.

 • nux
 • Používateľ má možnosť používať grafické používateľské rozhranie aj príkazový riadok.

  Etcher

  Univerzálny nástroj, ktorý funguje bez inštalácie vo všetkých distribúciách

 • nux, je Etcher. Stiahnite si požadovanú bitovú veľkosť archívu z oficiálnej webovej stránky. Rozbaľte ho a spustite súbor s príponou AppImage. Prvým krokom je lokalizácia zdroja. Kliknutím na oblasť označenú šípkou otvoríte dialógové okno výberu.

  Vyberte stiahnutý súbor ISO distribúcie Ubuntu. Stlačte dvakrát označené tlačidlo „Open“.

  Po pridaní obrázka prejdite k druhému kroku – vyberte médium. Kliknite na „Vybrať cieľ“ oblasť.

  Začiarknite políčko vedľa kľúča USB, na ktorý chcete zapisovať. Stlačením tlačidla označeného bodkovanou čiarou ho pridáte do aplikácie.

  Zadajte zdroj a cieľ a spustite zápis kliknutím na oblasť „Flash“!“.

  Počkajte, kým Etcher dokončí prípravu bootovateľného USB flash disku a vydá konečné oznámenie.

  Terminál

  Spustite terminál a na výzvu zadajte príkaz „sudo fdisk -l“. Po stlačení klávesu enter sa zobrazí zoznam diskov pripojených k počítaču. Nájdite jednotku flash a zapamätajte si bod pripojenia uvedený na začiatku dvojitého riadku.

  Zadajte príkaz na zápis „sudo dd if=path_to_image of=/dev/sdb. Nahraďte „path_to_image“ úplnou cestou k súboru ISO a „/dev/sdb“ zisteným bodom pripojenia. Ak sa chcete vyhnúť ručnému zadávaniu cesty, po zadaní prvého znaku rovnosti v príkaze potiahnite obrázok distribúcie v okne konzoly myšou. Potvrdenie správcovských práv heslom. Rovnako ako terminál systému macOS nezobrazuje v okne žiadnu informáciu o položke. Počkajte, kým sa nezobrazia riadky so servisnými informáciami, potom môžete pripravenú kartu flash vybrať z počítača.

  Ak to zhrnieme

  Podľa pokynov krok za krokom, ktoré vám poskytnú naši odborníci, si môžete pripraviť spúšťací flash disk s distribúciou Ubuntu na ľubovoľnom operačnom systéme.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: