Ako vytvoriť PrintScreen v počítači Mac

Nie všetci používatelia macOS vedia, že snímku obrazovky môžete na Macu zachytiť pomocou operačného systému bez inštalácie ďalších aplikácií. Naši odborníci vám ukážu, ako pracovať s nástrojom na snímanie obrazovky.

Nasnímanie snímky obrazovky pomocou klávesovej skratky

Všetky verzie systému macOS používajú rovnakú klávesovú skratku. Ďalšie tlačidlá umožňujú používateľovi vypnúť zachytávanie tieňov alebo upraviť veľkosť výberu.

Ak chcete urobiť snímku celej obrazovky, použite klávesovú skratku „Shift+Command+3“. Príkaz sprevádza zvuk uzávierky fotoaparátu. Hotová snímka obrazovky sa predvolene uloží na plochu vo formáte PNG.

Počnúc systémom macOS 10.14 Mojave snímka obrazovky na Macu je sprevádzaná miniatúrou v pravom dolnom rohu obrazovky počas šiestich sekúnd. Ak používateľ miniatúru neupraví alebo ju „nevypláchne“ počas určeného času, obrázok sa uloží na plochu. Jediným kliknutím na miniatúru sa otvorí ponuka rýchlych úprav. Kliknutím a podržaním tlačidla „Ovládanie“ vyvoláte ponuku znázornenú na fotografii pracovnej plochy. Číslo „2“ tu označuje jednotku ukladania a trojka označuje možnosti odosielania a úprav.

Kombinácia „Shift+Príkaz+4“ odošle vybranú oblasť, jedno okno alebo systémovú ponuku. Pridaním klávesov Option alebo medzerníka k tejto kombinácii môžete zmeniť parametre snímky.

Pri použití hlavnej klávesovej skratky sa na monitore zobrazí kríž so súradnicami označujúcimi polohu kurzora. Podržte ľavé tlačidlo myši a nakreslite výber. Ak súčasne podržíte medzerník, môžete obrazovku presunúť ťahaním na správne miesto. Pohyb myši so stlačeným tlačidlom Option mení proporcionálne horizontálne a vertikálne okraje oblasti výberu.

Kombinácia „Shift+Command+4“ sa používa aj na snímanie jedného okna. Umiestnite kurzor na aplikáciu, ktorú chcete odovzdať, a stlačte medzerník. Namiesto „rozsahu“ so súradnicami má podobu kamery a vybrané okno je zvýraznené. Kliknutím myšou vytvoríte snímku obrazovky. Ak pred snímaním stlačíte tlačidlo „Option“, snímka obrazovky sa urobí bez predvoleného tieňa.

Podobným spôsobom postupujte aj pri odstraňovaní ponuky. Otvorte ho a potom zopakujte činnosti z predchádzajúceho bodu.

Nástroj „Screenshot“

Jedna z nových praktických funkcií v systéme macOS 10.14 Mojave priniesol grafické rozhranie pre nástroj screenshot. Stlačením klávesovej skratky „Shift+Command+5“ sa zobrazí malá ponuka s možnosťami snímania obrazovky.

Blok označený jednotkou je určený na kontrolu snímok. Zľava doprava sú tlačidlá na zhotovenie snímky obrazovky pracovnej plochy, jednej aplikácie a zvýraznenej oblasti.

Ďalší blok ovláda nahrávanie videa. Zaznamenávať možno celú obrazovku alebo udalosti vo vybranej oblasti.

Tlačidlo „Možnosti“ označené trojkou rozbalí ovládacie menu.

Prvý horný blok slúži na jednoduchú zmenu miesta, kam sa budú ukladať snímky obrazovky.

Nastavenia časovača sú označené číslom „2“. Používatelia môžu odložiť snímanie obrazovky o päť alebo desať sekúnd.

Posledná skupina nastavení v ovládacom menu upravuje vzhľad a vizuálne efekty sprevádzajúce printscreen.

Posledné začiarkavacie políčko označuje tlačidlo na spustenie nástroja.

Aplikácie tretích strán

Vstavané funkcie, hoci sú v posledných verziách systému macOS vylepšené, nie sú pre všetkých používateľov dostatočné. Tu sa hodí softvér tretích strán. Príkladom je bezplatná multiplatformová aplikácia Monosnap. Riešenia tretích strán majú schopnosť automaticky komprimovať snímky obrazovky zhotovené na displejoch Retina. Namiesto štandardného formátu videa macOS MOV môžete zmeniť formát na bežnejší MP4. Niektorí používatelia môžu považovať za užitočné flexibilne prispôsobiť názov súboru, ktorý sa má uložiť pomocou štandardných šablón.

Ak to zhrnieme

Naše odborné tipy v tomto obsahu vám pomôžu rýchlo zvládnuť vstavaný nástroj na snímanie obrazovky a v prípade potreby nájsť náhradu.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: