Ako zapnúť a vypnúť touchpad na prenosnom počítači

V súčasnosti sa výrobcovia notebookov snažia, aby sa mobilný počítač dal ľahko používať v akejkoľvek situácii. Na tento účel ich vybavili veľmi veľkými a citlivými dotykovými plochami. Na jednej strane je to naozaj pohodlné – nemusíte „mieriť“ na maličký touchpad alebo jazdiť po ňom jednou rukou a druhou stláčať tlačidlá myši.

Na druhej strane je touchpad často príliš citlivý. A ruší vás pri práci, najmä keď píšete veľa textu. Náhodné dotyky nielenže trhajú kurzorom, ale môžu viesť aj k zbytočným, rušivým a niekedy aj škodlivým stlačeniam. V tomto prípade je lepšie vypnúť touchpad.

Zistenie, ako povoliť a zakázať touchpad na prenosnom počítači.

Ako povoliť a zakázať touchpad na prenosnom počítači

Ako povoliť a zakázať touchpad na notebooku pomocou funkčných klávesov

Väčšina mobilných počítačov podporuje používanie špeciálnej klávesovej skratky na zapnutie a vypnutie touchpadu. Zostáva už len nájsť klávesy na klávesnici.

Ako nastaviť pripojenie wi-fi?

 1. Vyhľadajte tlačidlo na klávesnici označené ikonou touchpadu s prečiarknutým riadkom. Môže to byť medzerník, kláves F9 alebo ľubovoľný kláves v riadku F, prípadne akýkoľvek iný kláves;

 2. Nájdite tlačidlo Fn. V drvivej väčšine prípadov sa nachádza v ľavom dolnom rohu klávesnice medzi klávesmi Ctrl a Windows;

 3. Stlačte súčasne tlačidlá uvedené v bodoch 1 a 2.

 4. Skontrolujte stránku . Dotykový panel by mal byť vypnutý. Súčasným stlačením týchto dvoch tlačidiel ho opätovne aktivujete.

Je potrebné spomenúť, že nie všetky počítače si pri reštarte pamätajú zvolený režim touchpadu. Po zapnutí skontrolujte touchpad – ak je aktívny, vypnite ho (samozrejme, ak je to potrebné).

Ak na klávesnici nenájdete tlačidlo na vypnutie – ako je to často napríklad v prípade notebookov HP – dôkladne skontrolujte touchpad. Ak má v jednom rohu malú priehlbinu, je to tlačidlo zapnutia/vypnutia. Dvakrát na ňu ťuknite a touchpad sa vypne. Opätovným dvojitým ťuknutím sa aktivuje.

Ako povoliť a zakázať touchpad na notebooku, keď ho vyrába spoločnosť Synaptics

Nemusíte hádať, či máte touchpad Synaptics alebo nie. Prevažnú väčšinu hardvéru notebookov vyrába spoločnosť Synaptics. Inštalujú sa do špičkových aj lacných notebookov.

Existuje jednoduchý spôsob testovania. Otvorte zásobník stlačením tlačidla so šípkou nahor v pravom dolnom rohu obrazovky vedľa hodín. Vidíte tam červenú štvorcovú ikonu alebo ikonu touchpadu? Ak áno, ide o produkt spoločnosti Synaptics.

Pokyny:

 1. Dvakrát kliknite na túto ikonu;

 2. V otvorenom okne kliknite na kartu „Device Settings“ (Nastavenia zariadenia);

 3. Kliknite na tlačidlo „Vypnúť“.

 4. Keď potrebujete touchpad opäť zapnúť, zopakujte rovnaké kroky, len v bode 3 stlačte tlačidlo „Zapnúť“.

Je tu však niekoľko „ale“. Po prvé, ikona môže byť skrytá. Potom musíte otvoriť „Ovládací panel“, tam „Hardvér a zvuk“, a už tam, v časti „Zariadenia a tlačiarne“, kliknite na odkaz „Myš“. A potom môžete použiť aj vyššie uvedený pokyn.

Po druhé, tlačidlo „Vypnúť“ z kroku 3 sa nemusí zobraziť. To znamená hlbokú systémovú integráciu zariadenia. A potom musíte buď klávesnicu prepracovať, alebo komponent zakázať cez BIOS.

Ako povoliť a zakázať touchpad v systéme BIOS notebooku

Najspoľahlivejšia možnosť, ktorá deaktivuje touchpad pre všetky operačné systémy. Je to však aj jeden z najzložitejších problémov. Najväčším problémom je, že musíte nejako vstúpiť do systému BIOS.

Do systému BIOS na prenosnom počítači sa môžete dostať dvoma spôsobmi – pomocou vyhradeného tlačidla alebo prostredníctvom režimu „ladeného reštartu“ systému Windows 10.

Ako vstúpiť do systému BIOS na notebooku „pomocou kľúčov“:

 1. Úplne vypnite notebook. Reštart a hibernácia nefungujú;

 2. Stlačte tlačidlo napájania a okamžite začnite stláčať kláves F2.

 3. Namiesto modrej a bielej tabuľky sa zobrazí štart operačného systému? Znamená to, že namiesto klávesu F2 používate na vstup do systému BIOS nejaký iný kláves. Najčastejšie sa používajú klávesy Esc, F8 a Del, ale niekedy aj F1, F3, F9, F11 a F12. Vyskúšajte ich všetky!

Ako vstúpiť do systému BIOS v prenosnom počítači so systémom Windows 10:

 1. Otvorte ponuku Štart;

 2. Stlačte kláves Shift na klávesnici a podržte ho stlačený;

 3. Spustite reštart a uvoľnite kláves Shift;

 4. Na zobrazenej obrazovke stlačte tlačidlo „Troubleshooting“;

 5. Ďalej vyberte položku „Rozšírené nastavenia“;

 6. A na ďalšej obrazovke „Možnosti firmvéru UEFI“.

 7. Všetko. Váš počítač vstúpi do systému BIOS. Mali by ste vidieť modrý a biely stôl. Ak máte na jej mieste nejaké veľké animované ikony, pravdepodobne máte základnú dosku Asus, ktorá to rada robí. Niekde v pravom dolnom rohu obrazovky sa nachádza položka Rozšírené, kliknite na ňu.

A ak sú tlačidlá veľké a nie sú animované, potom možno hovoríte o osekanom BIOSe niektorých hybridných počítačov. Tu sa nedá nič robiť.

Teraz môžete vypnúť touchpad.

Pokyny:

 1. Pomocou klávesov so šípkami na klávesnici prejdite na kartu Rozšírené. Vo väčšine prípadov stačí raz stlačiť tlačidlo so šípkou doprava;

 2. Pomocou klávesov so šípkami vyberte položku Interné ukazovacie zariadenie. Často stačí niekoľkokrát stlačiť šípku nadol;

 3. Stlačte tlačidlo Enter. Štítok [Enabled] pri internom ukazovacom zariadení by sa mal zmeniť na [Disabled];

 4. Stlačte kláves F10 a potom Enter, aby ste potvrdili nastavenia.

Všetko. Dotykový panel je vypnutý. V nastavení systému BIOS radšej nepokračujte, pretože by ste mohli notebook poškodiť. Ak potrebujete povoliť dotykový panel, použite opäť vyššie uvedené pokyny, ale zmeňte prepínač vedľa položky Interné ukazovacie zariadenie z [Disabled] na [Enabled].

Čo robiť, ak tieto metódy nepomôžu?

Ak ste vyskúšali všetky možné spôsoby, ako aktivovať touchpad, ale stále nefunguje, aktualizujte ovládače (stiahnuté z oficiálnej webovej stránky výrobcu notebooku).

Aj v prípade rizika, že je jednoducho rozbitý. Notebook budete musieť odniesť do servisného strediska na opravu.

Ako fyzicky povoliť a zakázať touchpad na prenosnom počítači

Ako zapnúť alebo vypnúť dotykový panel na notebooku

Najdrastickejšia metóda, ktorá si vyžaduje demontáž a opätovnú montáž notebooku bez jeho rozbitia. Zahŕňa úplné vypnutie touchpadu jeho odpojením od základnej dosky.

Upozornenie!Akýkoľvek ďalší zásah sa považuje za neautorizovaný servisný zásah a bude mať za následok stratu záruky. Môžu tiež poškodiť notebook až do úplnej straty funkčnosti. Buďte opatrní a v prípade najmenšej neistoty môžete myšlienku takéhoto zásahu zavrhnúť.

Pokyny:

 1. Vyhľadajte na internete návod na rozobratie notebooku. Vašou úlohou je zistiť, ako odstrániť klávesnicu a či je potrebné odskrutkovať upevňovacie skrutky, alebo stačí len odskrutkovať plastové spojovacie prvky;

 2. Odstránenie klávesnice. Nie je potrebné ho vypínať;

 3. Nájdite plochý kábel, ktorý vedie od touchpadu k základnej doske;

 4. Jemne potiahnite čiernu (alebo naopak bielu) časť nástavca a odcvaknite ju;

 5. Odstráňte pätku dotykovej podložky;

 6. Zacvaknite upevnenie kábla, vráťte klávesnicu na miesto a zostavte zariadenie.

 7. Všetko je to. Dotykový panel je hlboko a bezpečne vypnutý. Teraz ho budete musieť znova rozobrať a znovu pripojiť kábel ku klávesnici, aby ste ju mohli zapnúť.

Napriek tomu sa používanie tejto metódy neodporúča. Všetky tieto demontáže a zostavy môžu spôsobiť vážne poškodenie, ak sa s nimi nezaobchádza opatrne.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: