Ako zistiť zostavu systému Windows 10 v počítači

V roku 2015 spoločnosť Microsoft oznámila, že Windows 10 je najnovší operačný systém. Spoločnosť prestala vyvíjať nové verzie a každých šesť mesiacov vydáva veľké aktualizácie, tzv. zostavenia. Každá z nich prináša do systému určité zmeny, ktoré pridávajú nové funkcie a vlastnosti. Naši odborníci vám poradia, ako môžete zistiť číslo zostavy komponentov systému Windows 10.

Vlastnosti systému

Najjednoduchšou možnosťou, ktorá si nevyžaduje žiadne iné zručnosti používateľa okrem schopnosti používať myš, je prehľadávanie vlastností systému.

Otvorte Nastavenia systému Windows pomocou klávesovej skratky „Win+i. Prejdite do časti označenej na snímke obrazovky rámčekom.

V bočnej ponuke prejdite na poslednú položku „O systéme“ a kliknite na ňu. Na pravej strane okna nájdete informačné okno „Funkcie systému Windows“. Číslo zostavy, ktoré hľadáte, je na snímke obrazovky zvýraznené zelenou značkou. Prvá skupina číslic zobrazuje základnú zostavu systému a nemení sa, kým neprejdete na novší operačný systém. Druhá skupina za bodkou zobrazuje aktuálnu sadu komponentov a bude sa meniť pri inštalácii priebežných aktualizácií.

Systémové informácie

Súčasťou distribúcie systému Windows je niekoľko nástrojov na rýchle získanie všeobecných alebo systémových informácií.

Stlačením klávesovej skratky Win+R otvorte dialógové okno Spustiť. Do textového poľa zadajte „winver“.

Otvorí sa nové okno, ktoré bude obsahovať všeobecné informácie o verzii systému Windows používanej v počítači. Číslo zostavy je na snímke obrazovky zvýraznené zelenou značkou.

Do textového poľa zadajte „msinfo32“. Stlačte kláves enter alebo kliknite na „OK.

Nástroj Systémové informácie sa štandardne otvorí na stránke Všeobecné informácie. Verzia a zostavenie operačného systému sú uvedené v druhom riadku hneď za názvom operačného systému.

Otvorte klasický ovládací panel v dialógovom okne „ovládanie“.

Vstúpte do časti „Správa systému“ zvýraznenej na snímke obrazovky.

Nájdite riadok zobrazený na nasledujúcej snímke obrazovky. Dvojitým kliknutím naň sa otvorí nástroj „Systémové informácie“.

Do textového poľa zadajte „dxdiag“. Stlačením klávesu Enter alebo tlačidla „OK“ spustíte diagnostický nástroj DirectX.

Na úvodnej stránke v časti „Systémové informácie“ zobrazte informácie, ktoré vás zaujímajú v oblasti zvýraznenej zelenou farbou.

Príkazový riadok

Číslo zostavenia môžete získať aj z príkazového riadku systému Windows. Stačí ho len spustiť.

Rozšírená ponuka tlačidla „Štart“ kliknutím pravým tlačidlom myši alebo použitím kombinácie „Win+X“. V rámčeku sa zobrazí „Príkazový riadok“ alebo, ako je znázornené na snímke obrazovky, „Windows PowerShell“. Spustiť to, čo je zahrnuté v predvolenej ponuke.

Ak ide o príkazový riadok, v jeho záhlaví sa zobrazí číslo zostavenia operačného systému.

Ak máme v ponuke Štart povolenú funkciu „Windows PowerShell“, počkáme, kým sa zobrazí výzva na zadanie príkazu. Zadajte „cmd“ a stlačte kláves Enter. PowerShell teraz vstúpi do režimu príkazového riadka a zobrazí svoju „hlavičku“ s číslom zostavenia.

Škrupinu môžete používať na určený účel. Do políčka zadajte text „wmic os get BuildNumber“. Po stlačení tlačidla „Enter“ sa nižšie zobrazí informačný riadok označený šípkou. Zobrazuje číslo hlavného zostavenia operačného systému.

Druhá možnosť je určená na zobrazenie úplných systémových informácií na príkazovom riadku. Zadajte „systeminfo“ a stlačte kláves Enter. Zobrazenie hľadaných údajov v oblasti označenej dvoma na snímke obrazovky.

Register systému Windows

Ak vám tieto možnosti nevyhovujú, môžete prejsť do registra operačného systému a zistiť číslo zostavenia.

Otvorte dialógové okno „Spustiť“ a zadajte „regedit“. Kliknutím na tlačidlo „OK“ spustite Editor registra.

Prejdite na „HKLM\SOFTWARE\Microsoft\WindowsNT\CurrentVersion“. Na snímke obrazovky je cesta zvýraznená rámčekom. Pri pohľade na informácie v riadkoch „CurrentBuild“ alebo „CurrentBuildNumber“.

Na záver

V tomto článku naši odborníci uviedli desať spôsobov, ako zistiť aktuálne zostavenie systému Windows 10. Vyberte si najvhodnejší spôsob, ako zistiť stav systému.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: