Ako zistím, ktorá grafická karta je nainštalovaná v mojom notebooku?

Ak ste si notebook kúpili veľmi dávno alebo dokonca na trhu s použitým počítačom, jeho komponenty pravdepodobne nie sú úplne známe. Grafická karta je jednou z najdôležitejších súčastí počítača a určuje výkon vizualizačného subsystému. Je to dôležité napr. pri hraní hier alebo manipulácii s 3D modelmi.

Tu je niekoľko spôsobov, ako zistiť, ktorá grafická karta je nainštalovaná v prenosnom počítači. A vo väčšine prípadov nebudete musieť inštalovať žiadny softvér tretej strany.

Ako zistím, ktorá grafická karta je v mojom notebooku?

Ako zistím, ktorá grafická karta je v mojom notebooku pomocou Správcu zariadení

„Správca zariadení je integrovaný nástroj systému Windows, ktorý je potrebný na to, aby používateľ mohol komunikovať s nízkoúrovňovým softvérom nainštalovaných zariadení. Jednoducho povedané, môžete zistiť, ktoré zariadenia sú pripojené k počítaču, nainštalovať alebo odinštalovať ich ovládače. A, samozrejme, prostredníctvom Správcu zariadení môžete zistiť, ktorá karta (jedna alebo viac) je nainštalovaná vo vašom notebooku.

Metóda funguje len na mobilných počítačoch s ľubovoľnou verziou systému Windows.

Pokyny:

 1. Otvorte „Tento počítač“ (v závislosti od operačného systému, ktorý používate, sa môže nazývať „môj“) a kliknite pravým tlačidlom myši na voľné miesto;

 2. V zobrazenej ponuke vyberte položku „Vlastnosti“;

 3. Kliknite na položku „Správca zariadení“ na ľavej strane okna, ktoré sa otvorí;

 4. Rozbaľte položku „Videoadaptéry“ v otváracom okne správcu kliknutím na znamienko plus vedľa nej.

 5. Zobrazí sa zoznam video adaptérov nainštalovaných v počítači. Jedinou nevýhodou je, že sa nezobrazuje množstvo videopamäte pre diskrétne karty.

Ak nie sú nainštalované ovládače pre diskrétny a integrovaný adaptér, namiesto ich názvov sa môže zobraziť niečo ako „Microsoft Standard Video Adapter“. Potom budete musieť vyhľadať a prevziať správny ovládač. Ak však potrebujete len určiť názov používaného videoadaptéra, môžete to urobiť priamo tu. Potrebujete len internetové pripojenie.

Pokyny:

 1. Dvakrát kliknite ľavým tlačidlom myši na názov videoadaptéra, ktorý nebol zistený;

 2. V zobrazenom okne vyberte kartu „Vlastnosti“;

 3. Pod nadpisom „Property“ sa zobrazí rozbaľovacia ponuka. Tam vyberte položku „Hardware ID“;

 4. V okne „Hodnota“ sa zobrazia 2-4 riadky. Označte spodný z nich a skopírujte ho – napríklad stlačením klávesovej skratky Ctrl+C na klávesnici alebo kliknutím pravým tlačidlom myši a výberom položky „Kopírovať“;

 5. Otvorenie akejkoľvek webovej stránky s databázou ovládačov – devid.napríklad informácie;

 6. Skopírujte zvýraznené ID hardvéru do vyhľadávacieho poľa a stlačte kláves Enter.

 7. Výsledky vyhľadávania na stránke vám oznámia názov nainštalovanej karty (AMD Radeon, NVIDIA GeForce, Intel HD Graphics alebo niečo exotickejšie). Odtiaľ si môžete stiahnuť aj potrebné ovládače.

Ako zistím, ktorá grafická karta je v mojom notebooku, ak sa nezapne?

Toto je „otázka s hviezdičkou“. Existujú dva spôsoby, ako zistiť, ktorá grafická karta je nainštalovaná v prenosnom počítači, ktorý sa nechce zapnúť – buď si vygooglite model mobilného počítača, alebo ho rozoberte a presvedčte sa sami. Obidve možnosti nie sú bez nevýhod.

Výrobcovia teda často vyrábajú obrovské množstvo konfigurácií toho istého modelu mobilného počítača (napríklad Lenovo G50 existuje vo viac ako 10 verziách), ktoré sa líšia vrátane nainštalovaných videoadaptérov. Tento spôsob teda môže byť zavádzajúci, pretože zobrazuje grafický akcelerátor vyššej triedy (alebo naopak nižšej triedy), než je ten, ktorý je nainštalovaný v existujúcom notebooku.

Stále sa však môže používať. Aspoň na rýchlu analýzu výkonu.

Pokyn:

 1. Zistite názov prenosného počítača. Najčastejšie je to napísané na nálepke na spodnej strane zariadenia;

 2. Názov sa skladá z jedného alebo dvoch „slov“. Môže to vyzerať takto – „Asus VivoBook Max D540NA-GQ171T“. V tomto nápise je „Asus“ výrobca, „VivoBook Max“ je séria, „D540NA“ je model, „GQ171T“ je konfigurácia. Potrebujete výrobcu, model a konfiguráciu;

 3. Vyhľadajte na internete svoj model a konfiguráciu notebooku;

 4. V špecifikáciách výrobcu alebo predajcu nájdete model čipu, ktorý hľadáte, a v niektorých prípadoch aj množstvo videopamäte, ktoré je k dispozícii pre samostatné grafické karty.

Druhou možnosťou je rozobrať puzdro, dostať sa k základnej doske a osobne zistiť, ktorý grafický čip je nainštalovaný. To si vyžaduje technické znalosti. A schopnosť rozobrať a zložiť notebook bez toho, aby ste ho rozbili, nie je na škodu.

Vyžaduje sa aj znalosť dizajnu prenosných počítačov. Ak teda vaša základná doska nemá diskrétny grafický čip, ale iba integrovaný, ani po rozobratí nenájdete jeho názov. Je zabudovaný v procesore. Diskrétny je však oddelený od procesora a najjednoduchší spôsob, ako ho nájsť, je pozrieť sa pozorne na všetky čipy, ktoré sú v priamom kontakte s tepelnou trubicou (samozrejme, odstrániť z nich tepelnú pastu alebo tepelné podložky).

Ako zistiť, aká grafická karta je v notebooku pomocou programu AIDA64

AIDA64

Ak vyhľadávanie pomocou Správcu zariadení neprinieslo výsledky a notebook je stále zapnutý, potom existuje ďalšia možnosť, ako zistiť, aká grafická karta je nainštalovaná v notebooku – pomocou programu AIDA64.

AIDA64 sa distribuuje podmienečne bezplatne. To znamená, že bezplatne stiahnutá verzia má obmedzenú funkčnosť. Stále však stačí zistiť, akú grafickú kartu má váš notebook.

Okrem samotného modelu grafického akcelerátora AIDA64 zobrazí, koľko má video pamäte – diskrétnej aj alokovanej z pamäte RAM.

Pokyny:

 1. Stiahnite si program AIDA64 z oficiálnej webovej stránky výrobcu a nainštalujte ho;

 2. Otvorte AIDA64 a v ľavej časti okna otvorte zoznam Počítač kliknutím na šípku vedľa neho;

 3. Vyberte možnosť „Súhrnné informácie“;

 4. Na pravej strane okna prejdite na položku „Zobrazenie“. Zobrazí sa názov nainštalovaného grafického čipu a množstvo video pamäte.

 5. Potom môžete odstrániť AIDA64. Tak či tak slúži len na zobrazenie informácií o nainštalovanom hardvéri a nič viac.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: