Ako zlúčiť jednotky v systéme Windows 10

Pevný disk vášho počítača môže byť rozdelený na niekoľko logických oddielov, pričom systém každý z nich považuje za samostatný disk. Ak pôvodne zvolená schéma rozdelenia nie je vyhovujúca, možno ju zmeniť. Naši odborníci vám ukážu, ako používať nástroje dostupné v systéme Windows 10 na spájanie diskov.

Správa diskov

Grafické rozhranie používa na správu dátového oddielu modul snap-in konzoly MMC.

Vytiahnite rozšírenú ponuku Štart pomocou kombinácie klávesov „Win+X“. Kliknite na riadok označený rámčekom.

V novom okne nájdite jednotku, ktorú chcete zlúčiť. V tomto príklade je zvýraznená zeleným písmenom „D“. Zväčšite jeho veľkosť v nástroji Správa diskov len pomocou miesta na pravej strane. Kliknite na oblasť grafického znázornenia oddielu „E“. Rozbaľte kontextovú ponuku a vyberte riadok označený dvojitým.

Kliknite na tlačidlo „OK“ vo vyskakovacom okne a potvrďte, že chcete odstrániť vybraný zväzok.

Výsledkom požadovanej operácie je nepridelený priestor zobrazený ako jeden. Otvorte kontextovú ponuku oddielu, ktorý chcete zväčšiť. Kliknutím na riadok označený trojitou čiarou spustite sprievodcu rozšírením.

Jednotka zobrazuje zväzok disku, s ktorým sa pracuje, a voľné miesto, ktoré je na ňom k dispozícii. Môžete ho zmeniť smerom nadol pomocou dvakrát označeného počítadla. V predvolenom nastavení je číslo v ňom rovnaké ako dostupná kapacita. Po výbere kliknite na tlačidlo „Next“.

Kliknutím na tlačidlo „Dokončiť“ dokončite operáciu zlúčenia jednotiek.

Príkazový riadok

Nie vždy je pre používateľa vhodné používať na danú úlohu grafické rozhranie. Rovnaký výsledok môžete dosiahnuť pomocou konzolového nástroja, ktorý je súčasťou distribúcie systému Windows.

Spustenie rozšírenej ponuky Štart. Kliknutím na riadok v rámčeku spustíte shell so zvýšenými právami.

Zadaním príkazu „diskpart“ získate prístup ku konzole na správu diskov. Potvrďte zmenou výzvy. Má podobu znázornenú na snímke obrazovky so šípkou.

Príkazom „

 • Zobrazenie zoznamu pripojených jednotiek. Vyberte jednotku, ktorú chcete zlúčiť. V uvedenom príklade je to „Disk 1“. Príkaz pre výber tejto jednotky má tvar „select disk 1“.

  Zadaním „

 • Príkaz „select partition“ zobrazí zoznam diskových oddielov. Výsledky zhrnuté v tabuľke zhora nadol zodpovedajú grafickému znázorneniu zľava doprava. Vyberte posledný oddiel v zozname zadaním „select partition 3“, aby ste vybrali výmenný súbor. Odstránenie zväzku pomocou príkazu „delete volume override“.

  Prepnite na zvyšný oddiel zadaním „select partition 2“ na výzvu. Zadajte príkaz „extend“. Výsledkom bude zlúčenie jednotky do jedného zväzku. Ukončite konzolový nástroj zadaním „exit.

  Spodný riadok

  Naši odborníci vám ukážu, ako pomocou integrovaných nástrojov v systéme Windows 10 zlúčiť pevné disky pripojené k počítaču. Vyberte si najvhodnejší a spravujte oddiel podľa vlastného uváženia.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: