Ako zmeniť príponu súboru v systéme Windows 10

Prípona nám umožňuje vizuálne sa identifikovať s typom súboru, s ktorým pracujeme. Uvádza sa s bodkou za názvom, napr. „list.txt“ je textový dokument. Operačný systém zase priraďuje typy súborov, ktoré sú v ňom zaregistrované, k softvéru, ktorý ich dokáže otvoriť. Naši odborníci vám poradia, ako na to.

Rozširujúci displej

Systém Windows predvolene nezobrazuje rozšírenia. V Prieskumníkovi môžete vidieť len názvy súborov a typy súborov. Zobrazovanie prípon môžete povoliť v nastaveniach operačného systému alebo v samotnom správcovi súborov.

Otvorte Prieskumníka a rozbaľte panel nástrojov výberom karty Zobraziť. Začiarknite políčko v zvýraznenom rámčeku alebo kliknite na trojité políčko, čím otvoríte dialógové okno nastavenia.

Prepnite na kartu „Zobrazenie“ v dialógovom okne Možnosti. Posuňte sa v zozname možností až nadol. Zrušte začiarknutie políčka vedľa šípky. Uložte zmeny pomocou tlačidla „Použiť“.

Premenovať stránku

Ak chcete zmeniť príponu jedného súboru, môžete použiť kontextové menu Prieskumníka.

Otvorte správcu súborov a vyberte potrebný dokument. Kliknutím pravým tlačidlom myši rozbaľte zoznam dostupných akcií. Vyberte položku označenú dvojitou značkou na snímke obrazovky.

Systém automaticky zvýrazní názov vybraného súboru. Ak chcete príponu zmeniť ručne, presunieme kurzor na koniec oblasti úprav. Vymazať znaky až po bod a napísať nové.

Zmena prípony je sprevádzaná systémovou hláškou. Stlačením tlačidla „áno“ potvrďte požadovanú akciu.

Ukladanie so zmenou

Pri ukladaní súboru po zobrazení alebo úprave si používateľ môže vybrať zápis so zmenou typu.

Na paneli nástrojov kliknite na položku „Súbor“, čím sa zobrazí zoznam akcií. Vyberte riadok označený rámčekom na zadnej strane obrazovky.

Do poľa zvýrazneného zelenou farbou zadajte názov a požadovanú príponu. V niektorých aplikáciách ho môžete vybrať rozbalením dvakrát označeného rozbaľovacieho zoznamu v poli „typ“. Výslednú kópiu spúšťacieho dokumentu uložte pomocou tlačidla „Uložiť“.

Dávkové premenovanie

Ak chcete premenovať skupinu súborov s rovnakou príponou, použite príkazový riadok.

Otvorte požadovaný priečinok v Prieskumníkovi. Kliknutím na panel nástrojov rozbalíte ponuku „Súbor“. Vyberte si spustenie predvoleného shellu so zvýšenými právami.

Pri použití prostredia PowerShell najprv zadajte do výzvy príkaz „cmd“. Stlačte kláves Enter, čím sa shell zmení na klasický režim emulácie príkazového riadka. Zadajte príkaz „ren *.aaa *.bbb“. Nahradiť prípony súborov „aaa“ a „bbb“. Najprv tie, ktoré sa majú premenovať, a potom konečný variant. Nasledujúci obrázok zobrazuje príklad príkazu, ktorý mení príponu „txt“ na „bat“. Na operáciu nie je potrebné žiadne ďalšie potvrdenie. Prepísanie sa uskutoční hneď, ako stlačíte kláves Enter.

Nakoniec

Naši odborníci načrtli používateľsky prívetivé spôsoby premenovania prípon. Vyberte si najvhodnejší a používajte ho podľa potreby.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: