Ako zmeniť systém súborov na kľúči USB

Predvolený systém súborov používaný výrobcami flash diskov je FAT32. Nie je najpokročilejší a má obmedzenia veľkosti zápisu, ale je plne kompatibilný so všetkými modernými operačnými systémami. Naši odborníci vám ukážu, ako zmeniť systém súborov flash na lepší.

Formátovanie

Formátovanie je najjednoduchší a najčastejšie používaný spôsob zmeny súborového systému disku. Môžete to urobiť pomocou grafického rozhrania operačného systému alebo pomocou príkazového riadku.

Ponuka Prieskumník

Pripojte kľúč k počítaču a otvorte Prieskumníka súborov. Kliknutím pravým tlačidlom myši na grafickú oblasť rozbalíte kontextovú ponuku. Vyberte možnosť označenú dvojitou značkou.

Otvorí sa dialógové okno s dialógovým oknom na formátovanie jednotky. Kliknite na šípku vedľa, aby ste ukázali na ponuku dostupných súborových systémov. V predvolenom nastavení si môžete vybrať medzi formátmi FAT32, exFAT a NTFS. Súborový systém exFAT je verzia systému FAT optimalizovaná pre blesk. Bez obmedzenia veľkosti zapisovateľného súboru má tiež funkciu znižovania opotrebovania pamäťových buniek. Po nastavení typu FS stlačte ohraničené tlačidlo „Start“.

Potvrďte operáciu vo vyskakovacom okne a odsúhlaste odstránenie všetkých údajov na jednotke flash a neuložených údajov.

Po prijatí systémového oznámenia ho zatvoríme a môžeme používať jednotku s upraveným systémom súborov.

Typ použitého súborového systému nájdete vo vlastnostiach pamäte Stick na karte „Všeobecné“. Informačný riadok na snímke obrazovky je zvýraznený zelenou značkou a šípkou.

Príkazový riadok

Teraz vyvolajte rozšírenú ponuku „Štart“ pomocou kombinácie klávesov „Win+X“. Spustite predvolený príkazový riadok. Táto postupnosť operácií funguje podobne ako klasický príkaz CMD.

Na výzvu zadajte „format x:/ fs:exfat /q“. Namiesto „X“ zadajte písmeno jednotky, ktoré jej priradil systém počas pripojenia. Výber súborového systému medzi FAT32, NTFS alebo exFAT. Možnosť „/q“ umožňuje rýchle formátovanie. Nasledujúci obrázok zobrazuje ukážku príkazu. Operácia sa vykonáva pre jednotku s písmenom „F“ a ako cieľový systém súborov je vybraný exFAT.

Po stlačení klávesu Enter na spustenie príkazu vás systém vyzve, aby ste vložili disk do jednotky „F“. Ignorovanie tohto varovania zo starších verzií systému Windows. Stlačte enter ešte raz.

V oblasti označenej jednotkou sa zobrazia aktuálne a budúce systémy súborov na kľúči USB. V ďalšom kroku si systém vyžiada označenie zväzku. Zadajte ho do riadku označeného symbolom „2“ a znova stlačte kláves Enter.

Systém oznámi ukončenie operácie na riadku označenom šípkou. Nižšie sa zobrazujú servisné informácie o voľnom mieste, počte a veľkosti klastrov.

owerShell

Ak chcete použiť príkazy prostredia PowerShell na formátovanie jednotky, spustite shell so zvýšenými oprávneniami.

Na výzvu zadajte „get-disk“. Stlačením klávesu enter v okne konzoly sa zobrazí zoznam diskov pripojených k počítaču. Na nasledujúcej snímke obrazovky je flash disk Kingstone označený šípkou.

Zadajte príkaz na vymazanie údajov na pripojenom kľúči USB: „clear-disk -number 2 -removedata“. Číslo pre tlačidlo „číslo“ sa prevezme z riadku v zozname jednotiek označeného šípkou.

Požadovaná operácia si vyžaduje ďalšie potvrdenie od používateľa. Zadajte latinské písmeno „Y“ na hrote šípky. Stlačením klávesu enter sa vymažú všetky údaje a tabuľka oddielov na disku.

Vytvorenie novej tabuľky diskových oddielov na vyčistenej jednotke flash. Zadajte „new-partition -disknumber 2 -usemaximumsize -isactive -driveletter f“. Do poľa „disknumber“ zadajte číslo disku „2“ použité v príkaze na vyčistenie. Možnosť „driveletter“ umožňuje priradiť k USB kľúču písmeno, ktoré sa zobrazí v Prieskumníkovi súborov. Naši odborníci vybrali „F“, ktoré mu predtým automaticky priradil systém Windows.

Vykonanie príkazu na inicializáciu disku spôsobí, že ho systém znovu rozpozná. Zobrazí sa okno, v ktorom sa používateľ vyzve na formátovanie jednotky prostredníctvom grafického používateľského rozhrania. Zatvorte ho, ak chcete pokračovať v prostredí PowerShell.

V okne konzoly bude číslo „1“ znamenať, že bola vytvorená nová tabuľka oddielov. Zadajte formátovací príkaz „format-volume -driveletter f -filesystem exfat -newfilesystemlabel Kingstone“. Na výzvu „driveletter“ zadajte latinské písmeno, ktoré sa má priradiť jednotke flash. Nastavte systém súborov pomocou možnosti „filesystem“ – vyberte si medzi FAT32, exFAT a NTFS. Posledný prepínač slúži na nastavenie označenia hlasitosti. V tomto príklade je to „Kingstone“. Stlačením klávesu Enter ho vykonáte.

V okne konzoly sa zobrazí tabuľkový prehľad s konečnými výsledkami preformátovania jednotky flash.

Previesť

Konverzia umožňuje zmeniť systém súborov USB flash disku z FAT32 na NTFS bez toho, aby sa zničili existujúce údaje na ňom.

Spustite shell so zvýšenými oprávneniami pomocou metódy opísanej vyššie. Na výzvu zadajte „convert f: /fs:ntfs“ a stlačte enter. Nahraďte písmeno „F“ použité v príklade písmenom priradeným zariadeniu USB, keď je pripojené k počítaču.

Nasledujúci obrázok zobrazuje úplný výstup informácií o službe, ktoré sprevádzajú proces konverzie súborového systému. Šípka označuje správu o úspešnom vykonaní požadovanej operácie.

Na záver

Naši odborníci podrobne opísali niekoľko spôsobov, ako zmeniť systém súborov flash, vrátane ukladania údajov z flash disku. Vyberte si svoj obľúbený jazyk a použite ho podľa nasledujúcich pokynov.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: