Ako zvýšiť rýchlosť internetu v počítači, smartfóne alebo tablete

Nie všetci používatelia sú spokojní s rýchlosťou svojho internetového pripojenia. Zvyčajne sú na vine obmedzené možnosti vášho poskytovateľa internetových služieb. Niekedy je však pomalá rýchlosť spôsobená nejakým problémom v zariadení. Zistime, ako presne sú vyriešené.

Ako zvýšiť rýchlosť internetu v počítači, smartfóne alebo tablete

Zrýchlenie internetu v počítači a smartfóne

Na sledovanie videí v službe YouTube alebo inej podobnej službe zvyčajne potrebujete rýchly prenos dát. A aká škoda je, že niekedy sa video začne spomaľovať, dlho trvá, kým sa stiahne. Tento problém môžete aspoň čiastočne vyriešiť znížením kvality videa. Napríklad v službe YouTube sa nachádza vpravo dole. Rozlíšenie 4K nevyberajte, ak zobrazujete na relatívne lacnom základnom monitore – aj tak neuvidíte všetky výhody tohto nastavenia. Služba YouTube dokáže automaticky upraviť rozlíšenie na základe dostupnej šírky pásma.

Zrýchlenie sťahovania webových stránok aktiváciou režimu úspory prevádzky. Nazýva sa aj turbo režim. Funguje na rovnakom princípe ako Opera Mini na starších mobilných telefónoch. Webová lokalita sa najprv nahrá na špeciálny server, kde sa skomprimuje a potom sa odošle do prehliadača. Stiahnete menej megabajtov a proces trvá kratšie. Tento druh kompresie stránok funguje v prehliadačoch Google Chrome, Yandex.Prehliadač a Opera. Ak chcete tento režim aktivovať, musíte prejsť do nastavení prehliadača.

Dlhšie načítanie stránky môže byť spôsobené používaním siete VPN. Táto služba sa zvyčajne používa na návštevu stránok, ktoré sú v našej krajine blokované. VPN sa však len zriedka môže pochváliť vysokou rýchlosťou, najmä ak je zadarmo. Preto vám odporúčame vypnúť ho pri návšteve bežných webových stránok, ktoré sa otvárajú bez siete VPN.

Spomalenie internetu a všadeprítomná reklama. Niektoré stránky obsahujú desiatky reklamných bannerov! A tieto bannery môžu byť aj animované! Predstavte si, aké je zaťaženie vášho procesora? Preto vám odporúčame stiahnuť si do prehliadača dobrý blokátor reklám. Áno, majiteľom webových stránok to zníži príjem, ale výrazne sa zrýchli načítavanie webových stránok.

Možno vám to bude znieť hlúpo, ale skúste zavrieť karty v prehliadači. Internetový prehliadač aktívne spotrebúva pamäť RAM a jej nedostatok môže ovplyvniť rýchlosť otvárania nových stránok. Ak ste určitú kartu dlhšie nepoužívali, jednoducho ju zatvorte. Stránku môžete pridať do záložiek a v budúcnosti sa k nej ľahko vrátiť. V prehliadači Google Chrome stačí kliknúť na hviezdičku napravo od adresy URL alebo použiť kombináciu klávesov Ctrl+D.

Je možné, že vašu prevádzku spotrebúvajú škodlivé aplikácie. Preto odporúčame, aby ste na internet chodili len s aktivovaným antivírusovým programom. Áno, tieto programy stoja peniaze. Umožňujú však vyhnúť sa najvážnejším problémom vrátane zníženia rýchlosti prenosu údajov. Ak nemáte antivírusový program, nainštalujte si ho teraz (môžete využiť 30-dňovú skúšobnú lehotu). Potom nezabudnite spustiť úplnú antivírusovú kontrolu počítača.

Aj iné zariadenia môžu aktívne spotrebúvať internetovú prevádzku. Ak napríklad váš router podporuje zabudovaného klienta torrent, môže zrazu začať streamovať videá z pripojeného externého disku. V niektorých prípadoch môže byť tablet schopný komunikovať aj s World Wide Webom. A herná konzola v režime spánku môže sťahovať všetky druhy aktualizácií. Preto odporúčame, aby ste v prípade nedostatočnej rýchlosti internetu odpojili od Wi-Fi všetky zariadenia, ktoré nepoužívate.

Odporúčame tiež odstrániť nepotrebné programy, ktoré zahlcujú prevádzku na pozadí. Aplikáciu My Data Manager pre Android a iOS si môžete stiahnuť z Google Play a App Store úplne zadarmo. V nastaveniach operačného systému môžete tiež zistiť, koľko prevádzky spotrebujú jednotlivé programy.

Pokiaľ ide o počítač, v ktorom je nainštalovaný systém Windows, je potrebné vykonať nasledujúce kroky:

  1. Stlačte Ctrl+Alt+Del.

  2. Kliknite na tlačidlo „Spustiť Správcu úloh“.

  3. Kliknite na kartu s názvom „Výkon“ alebo „Rýchlosť“ v závislosti od verzie vášho operačného systému.

  4. Kliknite na „Otvoriť monitor zdrojov.

  5. V tomto okne vyberte kartu „Sieť“.

Teraz pozorne sledujte, čo sa deje. Takto môžete zistiť, ktoré programy práve spotrebúvajú internetovú prevádzku.

Podobný nástroj existuje aj v systéme Mac OS. Ak chcete zobraziť prevádzku, môžete prejsť na: Finder – „Programy“ – „Nástroje“ – „Monitorovanie systému“. V zobrazenom okne prejdite na kartu „Sieť“.

Niekedy nie je príčinou dlhého načítavania webovej stránky aktívna prevádzka iných programov alebo zariadení, ale nadmerný počet doplnkov nainštalovaných v prehliadači. Ak sú ich už dva alebo tri tucty, je čas odstrániť ďalšie. Môžete si byť istí, že polovicu rozšírení vôbec nepoužijete. Ak ich chcete vypnúť, musíte prejsť do príslušnej časti nastavení.Rôzne internetové prehliadače majú rôzne metódy:

  1. Kliknite na tri bodky v ľavom dolnom rohu prehliadača Opera a vyberte položku „Rozšírenia“.

  2. Aj v prehliadači Google Chrome musíte kliknúť na zvislú trojbodku v pravom hornom rohu. Tu sa kurzor nachádza na položke „Ďalšie nástroje“ a potom môžete kliknúť na položku „Rozšírenia“.

  3. Otvorte ponuku v prehliadači Microsoft Edge, po ktorej stačí kliknúť na položku „Rozšírenia.

  4. Yandex.Musíte tiež otvoriť ponuku v prehliadači a vo Firefoxe, kde kliknite na položku „Rozšírenia“.

  5. Na zobrazenej stránke zakážte všetky rozšírenia, ktoré nepoužívate vôbec alebo len občas.

V smartfónoch a tabletoch podporuje rozšírenia len niekoľko prehliadačov. Ak používate niektorý z nich, riaďte sa aj našimi radami – nezabudnite, že veľký počet pluginov má negatívny vplyv na rýchlosť načítania stránky.

Odporúča sa tiež aktualizovať ovládače a samotný operačný systém. To môže skutočne zabezpečiť vyššiu rýchlosť internetu, ale nie vo všetkých prípadoch. Najjednoduchší spôsob aktualizácie ovládačov je pomocou programu Driver Booster. Odporúčame vám, aby ste si ho ponechali v počítači, aby vás upozornil, keď bude k dispozícii nová verzia konkrétneho ovládača. Nemusíte to robiť, najmä ak je váš počítač vybavený pomerne starým hardvérom. Pokiaľ ide o operačný systém, jeho aktualizácie sa nachádzajú v príslušnom správcovi, ktorý sa nachádza v nastaveniach operačného systému.

Je možné, že máte len nižšiu rýchlosť internetu. Práve ste začali sťahovať väčšie súbory – hry, filmy a iný mediálny obsah sú v súčasnosti čoraz ťažšie. V takom prípade možno budete chcieť zvážiť prechod na iný dátový paušál. Najmä ak stále pristupujete na globálny web rýchlosťou nižšou ako 100 Mb/s.

Majte na pamäti, že rýchlosť internetového pripojenia Wi-Fi závisí od možností smerovača. Takže skutočnú rýchlosť internetu by ste mali merať len vtedy, keď je počítač pripojený k routeru.

Nemožno nepriznať, že v niektorých domácnostiach poskytovatelia používajú staré zariadenia a nechcú ich meniť. Ak ste v posledných rokoch mali v dome veľa mladých nájomníkov, je možné, že zariadenie, ktoré ste nainštalovali, už nedokáže zvládnuť vzniknutú prevádzku. Ak vaše merania ukazujú, že rýchlosť prenosu dát je trvalo nižšia ako vaša tarifná sadzba, musíte zmeniť poskytovateľa.

Zvýšenie rýchlosti internetového pripojenia Wi-Fi

Ako zvýšiť rýchlosť počítača, smartfónu alebo tabletu

Moderné smerovače dokážu vytvárať siete Wi-Fi s veľmi vysokou rýchlosťou prenosu údajov. Stačí si pohrať s nastaveniami. Odporúčame najprv vytvoriť sieť pomocou štandardu 802 802 Wi-Fi.11ac, ak to váš router umožňuje. V tomto prípade bude rýchlosť vyššia, ale dosah sa mierne zníži.

Tiež skontrolujte nastavenia smerovača, či je dvojpásmový. Pri frekvencii 2,4 GHz je pokrytie siete pomerne rozsiahle, ale je nepravdepodobné, že by ste dosiahli mimoriadne vysokú rýchlosť sťahovania zo siete. Ak prejdete na frekvenciu 5 GHz, aj keď používate 802.Rýchlosti 11n sa mierne zvýšia. Opäť sa však zníži rozsah.

Je tiež možné, že vašu prevádzku využíva niekto iný. Stane sa to, keď sa pripojíte k sieti Wi-Fi bez zadania hesla. V nastaveniach smerovača môžete ľahko zistiť, kto je pripojený k sieti. Ak však máte v rodine veľa zariadení s pripojením na internet, pravdepodobne sa vám stane, že sa v zozname mätúco pomenovaných zariadení. Smerovač tiež nezobrazí, kto presne bol predtým pripojený k sieti. Preto odporúčame, aby ste svoju sieť Wi-Fi chránili heslom. Nebojte sa, pretože na smartfóne sa zadáva len raz – potom si ho gadget zapamätá.

Ak chcete získať prístup k nastaveniam smerovača, zadajte do prehliadača číslo 192.168.0.1 alebo 192.168.1.1. Toto by sa malo vykonať na zariadení, ktoré je buď pripojené k routeru pomocou kábla, alebo je v domácej sieti Wi-Fi.

Rýchlosti Wi-Fi sa môžu značne líšiť v závislosti od umiestnenia smerovača. Snažte sa zabezpečiť, aby všetky zariadenia boli blízko smerovača. Ideálne umiestnenie je zvyčajne na chodbe. Ak v nej nie je žiadny nábytok, môžete router umiestniť na stenu – na jeho spodnej strane sú zvyčajne vhodné závesy. Nezabudnite, že betónové steny sa spomaľujú oveľa ťažšie ako tehlové, nehovoriac o dreve. Preto sa v panelovej zástavbe signál Wi-Fi nedostane ďaleko.

V niektorých situáciách môže aktualizácia firmvéru pomôcť zvýšiť rýchlosť prenosu údajov. Mnohé smerovače sú aktívne podporované ich výrobcami už mnoho rokov. Prejdite teda do nastavení smerovača – je možné, že si tu stiahnete novšiu verziu softvéru. Odporúča sa zaškrtnúť políčko „Povoliť automatickú aktualizáciu firmvéru“.

Ak aktualizácia softvéru nefunguje a ak ste sa predtým na vlastné riziko poriadne pohrabali v nastaveniach smerovača, môžete ho skúsiť obnoviť do továrenských nastavení. Ak to chcete urobiť, stlačte tlačidlo Reset na zadnej strane zariadenia. Majte však na pamäti, že ho potom budete musieť nakonfigurovať od začiatku.

Ak rýchlosť internetu v bezprostrednej blízkosti smerovača nie je problém, ale vo vedľajšej miestnosti je výrazne znížená, musíte použiť opakovač. Toto zariadenie sa nazýva aj opakovač signálu. Rozširuje vašu sieť Wi-Fi. Ak je opakovač dobrý a umiestnite ho na správne miesto, potom bude kvalitný signál viditeľný aj v najvzdialenejšom rohu bytu.

Nakoniec existuje radikálna metóda. Môžete si jednoducho kúpiť nový smerovač. Uistite sa, že podporuje frekvencie 5 GHz aj 802.11ac.

Zvýšenie rýchlosti mobilného internetu

So smartfónom sa môžu vyskytnúť podobné problémy ako s počítačom. Sú však menej výrazné. Ak máte vážne otázky týkajúce sa rýchlosti pripojenia, je dobré skontrolovať nastavenia operačného systému. Je možné, že máte aktivované iba pripojenie k sieťam 3G. V tomto prípade je potrebné prepnúť na 4G (LTE), ak to vaše zariadenie umožňuje.

Bohužiaľ, nič iné nemôžeme odporučiť. Ak vaše zariadenie podporuje iba 3G, odporúčame vám jednoducho kúpiť nový smartfón. Teraz aj rozpočtové modely dokážu používať sieť štvrtej generácie, takže nákup by nemal byť záťažou pre rozpočet.

Záver

Teraz už viete, ako sa pokúsiť zvýšiť rýchlosť svojho internetového pripojenia. Tieto metódy v niektorých prípadoch fungujú. Ak nefungujú, je to váš poskytovateľ internetových služieb, ktorý neposkytuje vášmu domovu alebo dokonca vášmu okoliu kvalitný optický kábel.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: