Formátovanie flash disku cez príkazový riadok

Formátovanie kľúča USB v príkazovom riadku nie je každodennou potrebou. Toto menu sa oplatí použiť, ak proces nemožno dokončiť v grafickom režime alebo ak sú potrebné ďalšie možnosti. Naši odborníci vám poradia, ako si vybrať správny odšťavovač pre váš systém Windows.

Používanie príkazov CMD a CMD

V operačných systémoch spoločnosti Microsoft sú k dispozícii dve schránky. Klasický príkaz CMD a modernejšie prostredie Windows PowerShell. Ich syntax sa výrazne líši, ale základné príkazy uvedené v tomto dokumente sú rovnaké. Nezáleží teda na tom, ktorý shell sa v systéme používa ako predvolený.

Klasický shell CMD.

Prostredie Windows PowerShell.

Príkaz formátovania

Príkaz format je určený na vytvorenie koreňového adresára a súborového systému na diskových jednotkách vrátane nových.

Teraz vyvolajte rozšírenú ponuku „Štart“ pomocou kombinácie klávesov „Win+X“. Vyberte predvolený shell a spustite ho ako správca.

Na výzvu zadajte „format K: /fs:exFAT /v:Kingstone /q“. Bezprostredne po príkaze „formátovať“ určíte zväzok, s ktorým sa pracuje. Toto je alfanumerická reprezentácia jednotky v Prieskumníkovi súborov. V tomto príklade je to „K:“. Potom zadajte systém súborov, ktorý sa má na jednotke použiť. V tomto príklade vyberieme rozšírenú, štvrtú verziu FAT -exFAT. Môžete zadať buď FAT32, alebo NTFS. Ďalej sa parameter „v“ používa na nastavenie označenia zväzku. Názov jednotky flash sa zobrazí v správcovi súborov. Posledný parameter „q“ umožňuje rýchly formát. Po dokončení zadávania príkazu stlačte kláves Enter na fyzickej klávesnici počítača.

Keďže „formátovanie“ pochádza zo systému MS-DOS, v podstate sa nezmenilo, systém vyzve používateľa, aby vložil disk do jednotky. Stlačením klávesu enter spustíte formátovanie.

Šípka na snímke obrazovky ukazuje starý a nový systém súborov. Nasleduje podčiarknutý informačný riadok. Nižšie sa zobrazujú servisné informácie o voľnom mieste a veľkosti klastra.

Konzolový nástroj diskpart

Nástroj príkazového riadka „diskpart“ je určený na prácu s diskovými oddielmi a vykonáva operáciu formátovania.

Podobne ako vyššie spustite shell v režime správcu. Zadajte „diskpart“ a stlačte kláves enter. Keď sa rozhodnete nástroj použiť, výzva sa zmení. Malo by to vyzerať ako dvojnásobne označené na snímke obrazovky.

Zistite jednotky pripojené k počítaču pomocou príkazu „

 • st disk“. Vyhľadanie kľúča USB podľa veľkosti zväzku. V tomto prípade to bude „Disk 2“.

  Prepnite nástroj na prevádzku flash disku zadaním „select disk 2“.

  Nasledujúci príkaz je voliteľný. Jeho úlohou je vymazať atribút len na čítanie. Ak pracujete na disku a ste si istí, že nie je chránený proti zápisu, možno ho budete chcieť preskočiť. Zadajte „attributes disk clear readonly“ a stlačte kláves Enter.

  Vyčistite tabuľku oddielov pomocou príkazu „clean“.

  Vytvorenie nového primárneho oddielu. Zadajte „create partition primary“.

  Formátovanie vytvoreného oddielu. Zadajte „format fs=ntfs label=Kingstone quick“. Podobne ako v prípade vyššie uvedenej možnosti môžete vybrať systém súborov pre jednotku flash medzi NTFS, exFAT a FAT32. Pomocou možnosti „štítok“ môžete nastaviť štítok zväzku. „Rýchly“ teda znamená použitie rýchleho formátovania. Riadok označený dvojbodkou zobrazuje výsledok operácie. Ak chcete ukončiť nástroj „diskpart“, zadajte „exit“.

  Spodný riadok

  Pokyny krok za krokom od našich odborníkov vám umožnia rýchlo naformátovať flash disk pomocou príkazového riadku.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: