Inštalácia systému Manjaro Linux

Projekt Manjaro je vývojová vetva systému Arch

 • nux. Vývojárom sa podarilo zachovať flexibilitu a stabilitu základnej distribúcie a zároveň ju urobiť užívateľsky prívetivou pre širokú škálu používateľov. Naši odborníci vysvetľujú, ako nainštalovať a vykonať úvodné nastavenie tohto operačného systému.

  Varianty distribúcie

  Manjaro je modelovaný na jeho materskej distribúcie valcovanie aktualizácií rol

 • uvoľnenie ng. Aktuálna verzia kompilácie balíka je voľne dostupná na oficiálnej stránke projektu. K dispozícii je aj archív predchádzajúcich verzií systému. Čím novšia zostava sa použije na inštaláciu do počítača, tým menej komponentov sa následne stiahne z internetu. Manjaro je k dispozícii v troch variantoch s rôznymi grafickými prostrediami. Xfce sa považuje za vlajkovú loď. Používateľ si môže vybrať aj medzi verziami pracovného prostredia KDE a Gnome. Naši odborníci sa rozhodli pre základnú verziu, ktorá je z hľadiska spotreby hardvérových prostriedkov najúspornejšia. Ak si chcete stiahnuť súbor ISO obrazu Manjaro, môžete si ho stiahnuť priamo alebo prostredníctvom torrent klienta pomocou odkazu pod označeným tlačidlom.

  Pri priamom spustení sa zobrazí vyskakovacie okno so stručnými informáciami o možnostiach inštalácie a o možnosti dobrovoľne prispieť na vývoj projektu. Kliknutím na tlačidlo Prevziať stiahnete obrázok do počítača.

  Inštalácia

  Dôležitým rozdielom medzi Manjarom a jeho materským Archom je používateľsky prívetivý grafický inštalátor, ktorý vykonáva všetky potrebné operácie.

  Po spustení

 • Používateľ bude presmerovaný do ponuky Štart. Nastavenie časového pásma a hlavného jazyka systému pomocou šípok na klávesnici. V tejto fáze je najlepšie ponechať predvolené rozloženie. Presuňte kurzor na riadok označený symbolom T a stlačte kláves Enter.

  Spustite stránku

 • Vyberte si prostredie Manjaro, ktoré je prostredím Xfce a podporuje ovládanie myšou. Na úvodnej obrazovke sa nachádzajú odkazy na dokumentáciu a komunitu podpory. Kliknutím na zvýraznené tlačidlo aktivujete sprievodcu krok za krokom.

  Prvým krokom je kontrola hardvérovej konfigurácie. Inštalátor ponúka pokračovanie inštalácie, ak sa nevyskytnú žiadne problémy.

  Presunutím špendlíka označte na mape požadované časové pásmo. Stlačte tlačidlo označené dvojkou a zmeňte jazyk systému na angličtinu.UTF-8″. Ponechajte regionálny formát v ruštine. Potreba používať angličtinu je spôsobená tým, že Manjaro počas inštalácie ponechá vybratú iba predvolenú klávesnicu. V dôsledku toho používateľ, ktorý zadal heslo latinkou, ho nebude môcť zadať.

  Z vyššie uvedených dôvodov preskočíme krok výberu rozloženia klávesnice kliknutím na tlačidlo „Ďalej“.

  Automatické označovanie vyberte umiestnením prepínača na miesto označené šípkou.

  Nainštalujte údaje používateľa. Polia zvýraznené zelenou farbou sa vyplnia automaticky na základe informácií uvedených v oblasti označenej jednotkou. Nastavenie hesla hlavného používateľa na miestach označených trojbodkou. Tieto údaje sa použijú na trvalé prihlásenie. Do oblasti označenej symbolom „4“ zadajte heslo používateľa root, ako je znázornené nižšie.

  Vyberte si jeden z dvoch ponúkaných kancelárskych balíkov. Ak nie sú potrebné, začiarknite pozíciu „No Office Suite“ (Žiadny kancelársky balík) označenú šípkou.

  Skontrolujte vybrané nastavenia a stlačte dvakrát označené tlačidlo.

  Potvrdenie rozhodnutia vo vyskakovacom okne.

  Počkajte, kým sa dokončí inštalácia základného systému. Označte možnosť označenú šípkou a reštartujte počítač kliknutím na tlačidlo „Dokončiť“.

  Počiatočná konfigurácia

  Naštartujte novo nainštalovaný systém a vykonajte úvodné nastavenie. Dokončenie russifikácie, nastavenie rozloženia klávesnice a výber úložísk pre inštaláciu softvéru.

  Lokalizácia

  Prihláste sa ako root. Vyvolajte ponuku Štart Xfce a kliknite na tlačidlo v rámčeku na hornom riadku.

  Zobrazí sa okno nastavení grafického prostredia. Prejdite do časti označenej na snímke obrazovky.

  Dvojitým kliknutím na ohraničenú oblasť otvoríte nastavenia lokalizácie.

  Na karte označenej jednotkou môžeme vidieť nainštalované jazykové balíky. Zvýraznite riadok „English“ a kliknite naň pravým tlačidlom myši. V kontextovom menu vyberte položku označenú „T“. Uložte zmeny kliknutím na tlačidlo „Apply“ a reštartujte počítač, aby ste ich vykonali.

  Nastavenia rozloženia

  Po prepnutí operačného systému na angličtinu prejdeme k nastaveniu rozloženia klávesnice a prepneme na ďalší dostupný jazyk. Tieto operácie sa vykonávajú pod bežným používateľom.

  Prejdite do nastavení grafického prostredia v ponuke Štart systému Xfce. Vyberte časť označenú na snímke obrazovky rámčekom.

  Prepnutie na poslednú kartu v zozname. Kliknite na dvakrát označené tlačidlo a vyberte príslušné rozloženie klávesnice. Okrem štandardného je možné vybrať si fonetický alebo národný jazyk s ďalšími symbolmi.

  Po nastavení rozloženia použite rozbaľovaciu ponuku označenú dvoma. Vyberte si vhodnú klávesovú skratku z poskytnutého zoznamu. Zatvorte ponuku pomocou ikony „triplet“.

  Kliknutím na strednú časť panela úloh otvorte kontextovú ponuku. Otvorte položku zvýraznenú na snímke obrazovky zelenou farbou a prejdite do nastavení.

  Prejsť na poslednú kartu. Kliknutím na znamienko plus (označené šípkou) zobrazíte zoznam ďalších položiek.

  Zvýraznené pole možno použiť na textové vyhľadávanie v otvorenom zozname appletov. Vyberte požadovanú položku myšou a stlačte tlačidlo „Pridať“. Predvolený indikátor rozloženia zobrazuje vlajky. Ak chcete, môžete obrázok nahradiť písmenom označujúcim krajinu alebo jazykový balík.

  Nastavenia aktualizácie softvéru

  Vzhľadom na to, že Manjaro používa princíp rol na aktualizáciu

 • Nastavme možnosti automatizácie pre túto úlohu.

  V tom istom paneli nastavení prejdite do časti zvýraznenej na snímke obrazovky.

  Kliknite na oblasť so symbolom trojitej bodky označenej šípkou. Vo výsuvnej ponuke vyberte riadok označený dvojitým.

  Na karte „Základné“ nastavíme parametre automatizácie a skontrolujeme periodicitu. V predvolenom nastavení ho systém spustí každých šesť hodín a upozorní používateľa, keď sú k dispozícii nové balíky.

  Prejdite na kartu označenú jedným. Ak chcete, zmeňte zoznam zrkadiel z celosvetového na regionálny. Nie vždy to vedie k zvýšeniu rýchlosti, takže ak máte dostatočne rýchle internetové pripojenie, môžete ponechať základné nastavenia tak, ako sú. Na ďalšej karte „AUR“ má používateľ možnosť povoliť Arch User Repository. Tento repozitár obsahuje binárne balíky zostavené používateľmi komunity Arch

 • nux a nie vždy oficiálne dostupné.

  Na záver

  Podľa pokynov našich odborníkov môžete nainštalovať Manjaro do svojho počítača

 • nux a vykonať jeho počiatočnú konfiguráciu.
 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: