Kontrola integrity systémových súborov systému Windows 10

Aby bol systém Windows v dobrom stave, inžinieri spoločnosti Microsoft zabezpečili kontrolu a obnovu kritických súborov operačného systému. V závislosti od použitých nástrojov sa poškodené knižnice obnovia z chráneného úložiska alebo z obrazu operačného systému. Naši odborníci vám povedia, ako sa táto operácia vykonáva v systéme Windows 10.

Nástroj SFC

Od systému Windows 98 sa konzolový nástroj SFC používa na zisťovanie a odstraňovanie chýb v súboroch dôležitých pre správnu činnosť operačného systému.

Ponuku Štart otvoríte stlačením klávesovej skratky Win+X. Spustite predvolený shell so zvýšenými oprávneniami. Ide o klasický príkaz CMD alebo prostredie Windows PowerShell, ako je znázornené na obrázku.

Po zobrazení výzvy zadajte „sfc /scannow“ a stlačte kláves Enter na fyzickej klávesnici. Počkajte na dokončenie skenovania systémových adresárov a súborov.

Na ďalšom snímku obrazovky vidíte celkový výstup údajov po vykonaní kontroly. Nástroj nenašiel žiadne chyby a zobrazí nasledujúcu správu.

Kontrola z bezpečnostného režimu

Kontroly integrity vykonávané v relácii používateľa nemajú vplyv na súbory používané systémom počas behu. Ak chcete vykonať úplnú diagnostiku, použite núdzový režim spúšťania.

Vyvolanie panela „Nastavenia systému Windows“ pomocou klávesovej skratky „Win+i“. Prejdite do časti označenej rámčekom na snímke obrazovky.

V bočnej ponuke vyberte políčko označené jednotkou. Prejdite na zvýraznenú položku na pravej strane okna nastavení. Stlačením tlačidla označeného „3“ reštartujte počítač.

Na hlavnej stránke ponuky núdzového režimu prejdite na položku Nástroje na riešenie problémov.

Otvorte možnosť uvedenú na snímke obrazovky.

Aktivácia príkazového riadku. Predtým, ako vám systém umožní jeho používanie, musíte zadať heslo používané na prihlásenie do systému Windows.

Do otvoreného okna zadajte „diskpart“. Stlačte tlačidlo Enter.

Po spustení konzoly oddielu a nástroja na správu disku sa výzva zmení na. Zadaním príkazu zobrazíte pripojené jednotky „

 • st objem“.

  Vyhľadanie oddielu, na ktorom je nainštalovaný operačný systém. Štandardne sa označuje písmenom „C“. Zadaním príkazu „exit“ ukončíte diskpart. Zadajte príkaz „sfc /scannow /offbootdir=C:\ /offwindir=C:\Windows“. Stlačením tlačidla Enter spustite test a počkajte na jeho dokončenie.

  Uistite sa, že je systém plne funkčný, alebo dostanete oznámenie o výmene poškodených súborov. Zavrite príkazový riadok a reštartujte počítač. Prihlásenie do systému Windows ako zvyčajne.

  Nástroj DISM

  -Nástroj DISM je určený na nasadenie operačného systému a správu služieb. Používa sa od systému Vista a je modernou obdobou SFC. Možno ovládať pomocou klasických príkazov CMD alebo príkazov prostredia Windows PowerShell.

  DISM umožňuje používateľovi kontrolovať stav systému, vykonávať kontrolu integrity alebo kombinovať s obnovou. Vykonajte príkaz „dism /On

 • ne /Cleanup-Image“ s rôznymi argumentmi. Pri zadaní parametra „ScanHealth“ systém DISM analyzuje záznamy systémových komponentov a kontroluje, či je ich úložisko nepoškodené.

  Príkaz s argumentom „CheckHealth“ nastaví nástroj DISM do kontrolného režimu. Uskladnené komponenty sa testujú na integritu a neporušenosť.

  Na automatické obnovenie použite funkciu „RestoreHealth“. Ak nástroj zistí poškodenie súborov systému Windows, skontroluje Centrum aktualizácií a nahradí ich použiteľnými kópiami.

  Podobné výsledky sa dosiahnu pomocou príkazu PowerShell „Repair-WindowsImage“. Nasledujúci obrázok ukazuje, ako ho použiť pre príkazy DISM vysvetlené vyššie.

  Na záver

  Pomocou tipov našich odborníkov môžete skontrolovať a obnoviť systémové súbory systému Windows 10 po vážnej havárii.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: