Nabíjanie zlyháva na mojom notebooku so systémom Windows 10

Notebook bez nabíjateľnej batérie stráca svoju kľúčovú výhodu – mobilitu. Problém môže byť spôsobený hardvérom alebo softvérom. Prvý problém sa nedá ovplyvniť, ale druhý sa dá vyriešiť bez návštevy servisného strediska. Naši odborníci vám ukážu, ako sa vysporiadať s nedostatočnou výdržou batérie v prenosnom počítači so systémom Windows 10.

Opätovná inicializácia

Najskôr je potrebné skontrolovať zjavné príčiny: či sú kábel a napájacia jednotka správne pripojené a či sú v úplnom poriadku a neporušené. Je celkom možné, že k nabíjaniu nedôjde z dôvodu zlého kontaktu na spojoch. Po potvrdení, že problém nesúvisí s vaším káblom, pokračujte ďalšími krokmi. V prípade notebookov s vymeniteľnou batériou ju môžete znovu inicializovať:

 1. Vypnutie notebooku;

 2. Odpojte napájací kábel;

 3. vyberte batériu;

 4. Stlačte a podržte tlačidlo napájania približne 20 sekúnd;

 5. Vymeňte akumulátor;

 6. Zapojte napájací kábel a zapnite jednotku.

V prípadoch, keď chybu spôsobili uvoľnené spoje alebo obvod prepäťovej ochrany, môže pomôcť tento postup.

Kontrola výdrže batérie notebooku

Ak sa notebook často a intenzívne používa v režime bez batérie alebo sa používa už niekoľko rokov, oplatí sa skontrolovať životnosť a opotrebovanie batérie. 400-500 nabíjacích cyklov sa považuje za normálne pre vymeniteľné pevné disky. Nevymeniteľná batéria je odolnejšia a vydrží približne 1000 cyklov.

Správa o batérii

V systéme Windows 10 sa môžete zaobísť bez inštalácie softvéru tretej strany a vytvoriť súbor správy pomocou príkazového riadku.

Otvorte podponuku Štart pomocou Win+X. Spustite konzolu ako správca.

Zadajte príkaz „powercfg -batteryreport“. Správa je uložená vo formáte HTML a možno ju otvoriť v ľubovoľnom prehliadači. Jeho cesta je na snímke obrazovky podčiarknutá.

Vyhľadajte súbor so správou a skontrolujte stav batérie. Zozbierané údaje obsahujú informácie o všetkých aspektoch používania. Tento obrázok zobrazuje malú časť týkajúcu sa životného cyklu. Do poľa „Design capacity“ zadajte kapacitu určenú výrobcom a „F

  l kapacita nabitia“ zobrazuje jej aktuálnu hodnotu po úplnom nabití. Rozdiel v nameraných hodnotách ukáže percento opotrebenia. Mnohí výrobcovia považujú batériu za vhodnú na výmenu, keď klesne pod 60 %, a softvérovo obmedzujú jej ďalšie používanie. Pole „Cicle Counter“ by malo obsahovať počítadlo celého cyklu nabíjania a vybíjania.

  Druhý príkaz „powercfg -energy“ vykoná kompletný test napájania vášho notebooku. Údaje sa zhromažďujú v podrobnej správe, ktorá je uložená aj vo formáte HTML. Cesta, kde ju možno nájsť, je znázornená na snímke obrazovky.

  Časť Informácie o batérii poskytuje podobné informácie o celkovej kapacite batérie a jej aktuálnom stave.

  Test v softvéri

  Používatelia, ktorí sa neradi prehrabávajú v dlhých záznamoch, môžu použiť AIDA. Je distribuovaný na platenej báze, ale má 30-dňovú skúšobnú lehotu. K dispozícii je aj mobilná verzia, ktorá nevyžaduje inštaláciu.

  Spustite spustiteľný súbor AIDA a počkajte, kým program zozbiera informácie o prenosnom počítači.

  Otvorte „Počítač“ a vyberte „Napájanie“. V pravej časti okna sú orámované rámčeky s informáciami o stave batérie.

  Výdrž batérie má ešte jednu nuansu. Niektorí výrobcovia zahŕňajú možnosť zníženia opotrebenia ako súčasť softvéru. Po dosiahnutí plného nabitia a pripojení externého zdroja napájania umožňuje napájanie notebooku z batérie. V tomto prípade sa na indikátore v zásobníku zobrazí stav „Pripojené, nenabíja sa“. Po dosiahnutí približne 75-80 % kapacity riadiaca jednotka automaticky prepne batériu do režimu dobíjania.

  Obnovenie nastavení systému BIOS

  Po zistení životnosti a veku batérie notebooku môžete začať robiť radikálne kroky. V niektorých prípadoch je problém spôsobený používaním zastaraného systému BIOS alebo nesprávne nakonfigurovaným nastavením napájania. Obnovenie výrobných nastavení základného systému I/O môže pomôcť obnoviť normálny režim nabíjania. Okrem toho, pred aktualizáciou systému BIOS je potrebné v každom prípade.

  Možnosť obnoviť predvolené nastavenia sa zvyčajne nachádza v poslednej časti nastavení. Prejdite tam a vyhľadajte položku „Load Setup Defa

   ts“. Presuňte na ne kurzor a stlačte kláves enter.

   V zobrazenej ponuke presuňte ukazovateľ na tlačidlo „OK“. Opätovným stlačením tlačidla enter potvrďte resetovanie. Obnovením základných nastavení sa notebook reštartuje.

   Firmvér je možné aktualizovať pomocou nástroja na aktualizáciu firmvéru alebo špeciálneho programátora. Tá je vždy k dispozícii na webovej stránke výrobcu. Na snímke obrazovky je zobrazené umiestnenie nástroja BIOS Update Tool pre notebooky ASUS.

   Obnovenie parametrov ACPI

   Nesprávna prevádzka batérie môže byť spôsobená chybou operačného systému pri detekcii radiča ACPI. Obnovenie a opätovná inštalácia môžu obnoviť schopnosť systému správne pracovať s batériou.

   Vyvolanie rozšírenej ponuky tlačidla Štart pomocou „Win+X. Otvorenie zvýraznenej položky.

   V správcovi zariadení rozbaľte obsah časti „Batéria“. Nájdite zariadenie ACPI, ako je znázornené šípkou na snímke obrazovky. Kontextové menu. Vyberte možnosť „Odinštalovať“.

   Systém Windows zobrazí vyskakovacie okno s upozornením. Stlačte zvýraznené tlačidlo, čím súhlasíte s odstránením zariadenia. Po vykonaní tejto operácie by mala ikona batérie zmiznúť zo systémovej lišty.

   Keď časť s nastaveniami napájania vyzerá ako na obrázku, kliknite na ikonu označenú šípkou. Systém Windows aktualizuje konfiguráciu hardvéru opätovným zistením a uvedením zariadenia ACPI. Zároveň sa na paneli zobrazí ikona batérie. Ak bol problém spôsobený chybou softvéru, batéria sa bude nabíjať normálne.

   Spodný riadok

   V prípadoch, keď porucha nabíjania nie je spôsobená extrémnym opotrebovaním alebo mechanickým poškodením, je veľmi pravdepodobné, že naše odborné poradenstvo pomôže správne sprevádzkovať batériu vášho notebooku.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: