Čo robiť, ak je počítač so systémom Windows pomalý

Prakticky každý počítač môže jedného dňa začať byť pomalý. Môže k tomu prispieť viacero príčin. Našťastie je tento problém vždy riešiteľný. Zistíme, čo presne by ste mali urobiť, aby ste sa zbavili pravidelných oneskorení.

Čo robiť, ak sa počítač so systémom Windows spomalí

Príčiny oneskorenia

Čím dlhšie používate operačný systém Windows, tým je pravdepodobnejšie, že sa začne spomaľovať. Výsledkom môže byť úprimne pomalý počítač, ktorý bude pôsobiť ako starý notebook. Dôvody môžu byť rôzne:

 1. Množstvo programov, ktoré bežia súčasne s operačným systémom;

 2. Na pozadí sa hromadí veľké množstvo odpadu – súborov, ktoré zostali z odinštalovaných aplikácií;

 3. Veľké množstvo nahromadenej vyrovnávacej pamäte – dočasných súborov z rôznych programov a samotného operačného systému;

 4. Používajú sa zastarané ovládače;

 5. Nadmerné množstvo spustených služieb systému Windows;

 6. Váš procesor sa prehrieva – môže k tomu viesť dlhá životnosť a používanie zlej tepelnej pasty;

 7. Nainštaluje sa nový operačný systém, ktorý vyžaduje výkonnejší hardvér.

Teraz zistíme, ako presne vyriešiť jednotlivé problémy.

Vyčistite zoznam automatického nabíjania

Nainštalovali ste veľa softvéru? Uvažovali ste niekedy o tom, že mnohé z nich sa spúšťajú so spustením operačného systému?? Mnoho aplikácií spustených na pozadí môže byť veľmi náročných na pamäť. Spustenie všetkých týchto programov súčasne je mučivé a môže spomaliť počítač na niekoľko minút. Najmä ak stále používate pevný disk namiesto SSD.

Pokúste sa skrátiť zoznam autorun (zoznam programov spustených súčasne so systémom). Uvoľnia sa tak aspoň niektoré systémové prostriedky. Na kontrolu tohto zoznamu je potrebné vykonať nasledujúce kroky:

 1. Stlačte klávesovú skratku Windows+R.

 2. Keď sa zobrazí, zadajte príkaz „msconfig“.exe“ (bez úvodzoviek) a stlačte kláves Enter.

 3. V ďalšom okne prejdite na kartu „Autorun“. Ak vidíte tlačidlo „Otvoriť Správcu úloh“, mali by ste naň kliknúť.

 4. Teraz by ste mali vidieť zoznam autoloaderov. Vylúčte zo zoznamu tie aplikácie, ktoré nepotrebujete mať neustále spustené. Ak napríklad zriedkavo sťahujete torrenty, nepotrebujete príslušného klienta v zozname automatického spustenia. Môžete na ňu kliknúť pravým tlačidlom myši a potom vybrať možnosť „Zakázať“.

V žiadnom prípade neodinštalovávajte antivírusový program z automatickej aplikácie! V príslušnom zozname by ste mali ponechať aj programy zodpovedné za vaše periférne zariadenia.

Vyčistenie systému Windows od nečistôt a škodlivého softvéru

Ak ste pred mnohými rokmi preinštalovali systém Windows, je veľká pravdepodobnosť, že sa v operačnom systéme nahromadilo veľké množstvo zvyškových súborov. Môžu patriť aj programom, ktoré už nie sú v počítači. Ako môžete ľahko uhádnuť, tento odpad spomaľuje výkon počítača.

Presný postup vymazania nevyžiadanej pošty systému Windows je témou na samostatný článok. Stručne povedané, najjednoduchšie je použiť špeciálny nástroj. Môžete si napríklad stiahnuť a nainštalovať bezplatný program CCleaner. V tomto programe stačí kliknúť na tlačidlo Analyzovať. Nástroj vám potom ponúkne hromadu súborov, ktoré môžete bezpečne odstrániť.

Všimnite si, že CCleaner je pripravený vyčistiť aj dočasné súbory patriace k vášmu prehliadaču. Potom sa budete musieť znova prihlásiť aj na tie stránky, ktoré boli otvorené nedávno. Môžete tiež vymazať históriu prehliadania. Ak vám internetový prehliadač nevyhovuje, jednoducho zrušte začiarknutie políčka.

Ak chcete dokončiť proces v programe CCleaner, musíte kliknúť na tlačidlo „Vyčistiť“. Odstránenie extrahovaných súborov zvyčajne netrvá dlho – mali by ste počkať od niekoľkých sekúnd do niekoľkých minút, v závislosti od stavu zanesenia a kapacity vášho počítača.

Systém Windows má tiež vlastný nástroj určený na čistenie systémového disku. Na rozdiel od programu CCleaner nevenuje pozornosť súborom z programov tretích strán, ale dokonale zvláda odstránenie svojich dočasných súborov. Viac informácií o tejto metóde nájdete v článku „Najlepšie spôsoby čistenia diskov systému Windows“. Možno budete prekvapení, koľko gigabajtov odpadu máte na disku!

Rýchlosť počítača ovplyvňuje aj malvér a škodlivý softvér. Môže sa objaviť v počítači, ak nepoužívate antivírus. Váš počítač by mohol robiť niečo sofistikované pre škodlivého používateľa – až po generovanie bitcoinov – a vy by ste o tom ani nevedeli! Našťastie, drvivú väčšinu takýchto programov už dokáže odstrániť každý antivírus. Ich bezplatné verzie však opäť veľmi zaťažujú váš systém. Preto odporúčame, aby ste nešetrili a predplatili si dobrý antivírus za poplatok – tejto téme sa budeme podrobnejšie venovať v budúcnosti.

Uvoľnenie miesta na systémovom disku

Čo robiť, ak je váš počítač so systémom Windows pomalý

Vyššie sme už spomenuli, že systém Windows má zabudovanú funkciu čistenia jednotky C. Tento nástroj však odstraňuje najmä odpad, ktorý vzniká počas prevádzky operačného systému. Ak však na systémový disk pravidelne ukladáte rôzne súbory (fotografie, hudbu, dokumenty a filmy), mali by ste zvážiť použitie freewarového nástroja

eeSize zadarmo.

Tento nástroj sa pokúsi analyzovať celú jednotku C. Potom sa vám zobrazí jeho úplná štruktúra. Všetky priečinky a súbory budú zoradené podľa veľkosti. Rýchlo zistíte, ktoré súbory zaberajú najviac miesta. Možno vás prekvapí, koľko miesta môže zaberať napríklad program na úpravu videa!

Odstráňte všetky súbory, ktoré považujete za nepotrebné. Alebo ho aspoň presunúť na inú jednotku. Nezabudnite, že operačný systém vyžaduje aspoň 40 GB voľného miesta na disku C.

Aktualizácia ovládačov

Počítačový hardvér sa spúšťa výlučne pomocou ovládačov. Ak nie sú aktualizované, môže to spôsobiť spomalenie počítača. Moderné verzie systému Windows (8 a 10) našťastie vedia automaticky aktualizovať všetky ovládače. Majitelia starších počítačov môžu mať problémy.

Ak máte systém Windows 7 alebo dokonca niektoré systémy Vista, budete musieť ovládače aktualizovať ručne. Ale ako to urobiť? Často ani nepoznáme názvy komponentov v našom počítači. Našťastie už existujú programy, ktoré dokážu nezávisle kontrolovať čerstvosť všetkých ovládačov. Na tento účel možno použiť napríklad DriverPack On

 • ne. Stiahnite si ho do počítača a potom postupujte takto:
  1. Pozastavenie antivírusového programu. Je to preto, že program bude kontrolovať ovládače, ktoré sú hlboko v systéme – antivírus by sa na to nevyhnutne sťažoval.

  2. Spustiť DriverPack On

  3. ne.
  4. Kliknite na tlačidlo „Expertný režim“ – nájdete ho v spodnej časti otvoreného okna.

  5. Prejdite na kartu „Softvér“.

  6. Zrušte začiarknutie políčok vedľa aplikácií, ktoré nepotrebujete. Tým sa zabráni tomu, aby vám nástroj nainštaloval Yandex spolu s ovládačmi.Prehliadač“ a ďalšie aplikácie.

  7. Prejdite na kartu „Ovládače“.

  8. Kliknite na tlačidlo „Inštalovať všetko“.

  Ďalším krokom je počkať na dokončenie inštalácie ovládača. Po dokončení procesu reštartujte počítač. Antivírusová služba sa zapne automaticky.

  Deaktivácia nepotrebných služieb systému Windows

  Operačný systém Windows poskytuje veľké množstvo služieb, z ktorých mnohé bežia na pozadí. Niektoré služby vykonávajú dôležitú prácu a zabezpečujú stabilitu operačného systému. Ostatné sú väčšinu času nečinné. Niektoré služby možno jednoducho vypnúť, aby sa uvoľnili systémové prostriedky.

  Problémom je, že všetky služby sú opísané ťažko zrozumiteľným spôsobom. Na internete však ľahko nájdete články, ktoré podrobne opisujú, za čo sú jednotlivé služby systému Windows zodpovedné. Je možné, že tejto téme niekedy venujeme článok. Teraz sa poďme porozprávať o tom, ako sa dostať do zoznamu služieb, ako aj o najhodnejších kandidátoch na zakázanie.

  1. Najprv použite klávesovú skratku Windows+R.

  2. Zadajte príkaz „services.Zrušte začiarknutie políčka „msc“ (bez úvodzoviek) a následne stlačte kláves Enter.

  Teraz ste v správcovi služieb systému Windows. Všetky sú uvedené v nasledujúcej tabuľke. Všimnite si, že každá služba má iný typ spustenia. Ak je začiarknutá možnosť „Automaticky“, znamená to, že služba sa spúšťa spolu s operačným systémom. Niektoré služby sú zobrazené ako „Disabled“ – to znamená, že nie sú spustené. Odporúčame nastaviť stav „Manuálne“ tým službám, ktoré môžu byť spustené až po určitom čase po spustení operačného systému, ak je vôbec potrebné ich spustiť. Ich zoznam uvádzame nižšie.

  Rôzne verzie systému Windows majú rôzne služby. Preto sa neznepokojujte, ak vo vašom operačnom systéme služba chýba.

  Tu sú služby, ktoré možno spustiť ručne:

  1. Služba sťahovania obrázkov systému Windows – ak nemáte skener.

  2. Server – ak počítač nepoužívate ako server.

  3. Samostatné súbory.

  4. Služba Zoznam prenosných zariadení.

  5. Vyhľadávanie vo Windows – ak nikdy nepoužívate funkciu vyhľadávania v operačnom systéme.

  6. Služba diagnostickej politiky.

  7. Vzdialený register – túto službu možno úplne vypnúť.

  8. Služba šifrovania diskov BitLocker.

  9. Prihlásenie do siete – Ak počítač nie je pripojený k firemnej sieti.

  10. Služba dotykovej klávesnice a panela na písanie rukou – ak váš displej nie je citlivý na dotyk.

  11. Stiahnutý program Map Manager – ak vôbec nepoužívate aplikáciu Mapy od spoločnosti Microsoft.

  12. Sekundárne prihlásenie.

  13. Modul podpory NetBIOS cez TCP/IP.

  14. Superfetch alebo SysMain – ak je operačný systém nainštalovaný na disku SSD.

  15. Služba Windows Protector – ak máte nainštalovaný antivírusový program tretej strany.

  Tento zoznam nie je úplný! Preto je vhodné prečítať si aj popisy ostatných služieb – zobrazujú sa na ľavej strane okna.

  Boj proti prehriatiu

  Prečo sa zobrazuje modrá obrazovka smrti a čo s tým?

  V systéme Windows môže dôjsť k problémom v dôsledku prehriatia počítača. Týmto problémom často trpia notebooky s vetracími otvormi, ktoré sa ľahko zakryjú napríklad prehozom. Nahmatajte spodnú časť notebooku. Ak je veľmi horúci, je to dobrý náznak, že sa hardvér prehrieva. Aby sa BIOS vyrovnal s týmto problémom, zníži taktovaciu frekvenciu procesora, čo spôsobí spomalenie.

  Každý moderný procesor je vybavený snímačom teploty. Ak chcete prečítať jeho údaje, musíte buď vstúpiť do systému BIOS, alebo použiť špeciálny program. Ak teplota začne dosahovať 80 °C, je potrebné ju riešiť.

  Ak sa chcete zbaviť prehrievania, musíte počítač rozobrať a vyčistiť od prachu. Ak ste to už roky nerobili, pripravte si vysávač! Je tiež možné, že ste predtým použili zlú tepelnú pastu a tá vyschla. Vytvára medzeru medzi procesorom a chladičom. Ak máte podozrenie, že ide o tento problém, vyberte chladič a naneste novú tepelnú pastu. Takisto budete môcť dôkladne vyčistiť chladič, ktorý môže mať medzi rebrami veľké množstvo prachu.

  Tepelnú pastu je samozrejme potrebné vymieňať len v stolnom počítači. Ak používate prenosný počítač, radšej sa ho nepokúšajte rozoberať sami.

  Inštalácia výkonnejšieho hardvéru

  Nech sa na to pozeráte akokoľvek, všetky počítačové komponenty sa pomaly opotrebúvajú. Čím novší softvér používate, tým viac energie potrebuje. Aj samotný systém Windows postupne poskytuje čoraz prísnejšie systémové požiadavky. Možno si pamätáte, na ktorých počítačoch sa spúšťal systém Windows XP. Do týchto počítačov jednoducho nemôžete nainštalovať žiadnu z desiatok.

  Váš operačný systém v podstate závisí od vášho procesora. Môžete tiež skúsiť vymeniť pamäť RAM. Tieto rady môžu využiť aj majitelia prenosných počítačov. Nie však všetky – skontrolujte, či váš model podporuje inštaláciu doplnkov.

  Počas hrania hier takmer všetko závisí od grafickej karty. Je to súčasť počítača, ktorá zastaráva najrýchlejšie. Našťastie má veľmi malý vplyv na operačný systém. Slabinu grafického adaptéra možno zaznamenať len v špecifických programoch – napr. v programoch na úpravu videa.

  Ak sa chcete takmer okamžite zbaviť oneskorenia systému Windows, odporúčame vymeniť pevný disk. Namiesto toho si kúpte SSD (Solid State Drive). Ak na ňom bude operačný systém, všetky spomalenia úplne zmiznú a zapnutie počítača bude trvať doslova pol minúty.

  Preinštalovanie systému Windows

  Ak vyššie uvedené metódy nepomôžu, budete musieť preinštalovať alebo aspoň obnoviť operačný systém. Odporúčame vám nainštalovať novšiu verziu operačného systému, ako je aktuálne nainštalovaná. Ale len ak to váš hardvér umožňuje! Už dlho sa napríklad odporúča, aby používatelia systému Windows 7 prešli na systém Windows 10. Okamžitý rozdiel vo výkone zaznamenáte.

  Odporúčame vám tiež prejsť na stránku „Centrum aktualizácií systému Windows“. Je možné, že nová zostava vyrieši všetky vaše problémy.

  Ako presne preinštalujete systém Windows, je témou na iný článok. Stručne povedané, musíte vytvoriť bootovacie USB kľúč a potom v BIOS-e vybrať možnosť, ktorá vám umožní spustiť systém z neho, a nie z pevného disku.

  Záver

  Operačný systém Windows si vyžaduje pravidelnú údržbu, inak môže začať zaostávať. Ak ide o stolný počítač, musíte sa starať aj o jeho vnútornú časť. Odporúčame tiež používať systém Windows 10 – je to najaktuálnejší operačný systém a na úprimne slabom počítači sa len spomalí.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: