Čo robiť, ak notebook nevidí grafickú kartu

Grafické karty notebookov môžu byť integrované alebo diskrétne. Prvé sú zabudované priamo v procesore a sú potrebné na zabezpečenie „minimálnej životnosti“. Nebudete ich môcť hrať – dobre, možno niečo veľmi staré a nie príliš náročné na zdroje.

Zaujímavejšie ako samostatné grafické karty v notebookoch. Ide o samostatný čip na základnej doske, ktorý je potrebný na spracovanie „ťažkej“ grafiky. Notebooky s diskrétnymi grafickými kartami môžu hrať hry, pracovať v aplikácii AutoCAD s 3D a vykonávať ďalšie vizualizácie.

Existujú však situácie, keď váš notebook „nevidí“ jednu z grafických kariet. Nie vždy je to príznakom poruchy zariadenia, v niektorých prípadoch si vystačíte s vlastným odstraňovaním porúch. Postup je nasledovný:

 1. Preinštalujte ovládače odstránením starých ovládačov a nainštalovaním nových;

 2. Preinštalovanie systému Windows.

Každá z týchto činností má však určité nuansy.

Čo robiť, ak notebook nevidí grafickú kartu

Ako odstrániť staré ovládače grafickej karty

Notebook často „nevidí“ grafickú kartu, pretože jej ovládače nefungujú správne. Riešením je ich opätovná inštalácia. Najprv však musíte odstrániť staré.

Pokyny:

 1. Otvorte „Môj počítač“ (alebo „Tento počítač“ v závislosti od operačného systému, ktorý používate) a kliknite pravým tlačidlom myši na voľné miesto;

 2. Zo zobrazenej kontextovej ponuky vyberte položku „Vlastnosti“;

 3. V ľavom paneli kliknite na odkaz „Správca zariadení“;

 4. V otvorenom okne správcu zariadení prejdite na položku „Videoadaptéry“. Zobrazia sa vaše grafické karty;

 5. Dvakrát kliknite ľavým tlačidlom myši na jednu z nich. Otvorí sa okno vlastností. V ňom kliknite na kartu Ovládač;

 6. V spodnej časti sa nachádza tlačidlo „Odinštalovať“. Kliknite na ňu. Kliknite na „OK“ pri upozornení, že zariadenie po tomto kroku nemusí fungovať alebo nemusí fungovať správne;

 7. Zopakujte kroky 5 až 6 pre druhý videoadaptér;

 8. Reštartujte počítač.

Potom prejde do režimu „minimálnej životnosti“. Obrazovka môže byť príliš veľká alebo príliš malá. Buďte chvíľu trpezliví.

Ako nainštalovať ovládače videa do prenosného počítača

Teraz sa pripojte k internetu a otvorte prehliadač. Prejdite na webovú stránku výrobcu notebooku a vyhľadajte podporu alebo súbory na stiahnutie.

Alebo ešte lepšie, stačí si vygoogliť „ovládače výrobcu notebooku“. Namiesto „výrobca notebooku“ uveďte svoju značku. Napríklad v prípade notebookov HP sa zobrazí výzva „HP drivers“. S najväčšou pravdepodobnosťou vás prvá možnosť navrhnutá spoločnosťou Google presmeruje na webovú lokalitu výrobcu.

Pokyny:

 1. Otvorte časť na stiahnutie na webovej lokalite výrobcu notebooku;

 2. Identifikujte svoj model (jeho názov nájdete na krabici alebo na nálepke na spodnej strane notebooku). V prípade potreby zadajte aj operačný systém a preferovaný jazyk;

 3. V zozname navrhovaného softvéru vyberte položku „Video“, „Grafické karty“, Display alebo niečo podobné;

 4. Stiahnite si najnovšie verzie aplikácií pre integrované a samostatné grafické karty;

 5. Najskôr nainštalujte softvér pre integrovanú grafickú kartu (pravdepodobne nejakú Intel HD Graphics) a potom diskrétnu grafickú kartu, pričom po každej inštalácii reštartujte počítač.

Čo robiť, ak výrobca notebooku nemá na svojej webovej stránke ovládače grafickej karty?

Ak výrobca notebooku neponúka kompatibilný softvér alebo máte iný operačný systém, ako je ponúkaný, môžete skúsiť použiť DriverPack. Tento program automaticky vyhľadá potrebné ovládače a nainštaluje ich.

Pokyn:

 1. Pripojte sa k internetu a spustite DriverPack;

 2. Počkajte, kým softvér zhromaždí údaje o nainštalovaných a dostupných programoch;

 3. Zapnite – v novších verziách DriverPacku – takzvaný „Expertný režim“. Prepínač sa nachádza niekde v spodnej časti obrazovky;

 4. Keď sa zobrazí zoznam ovládačov, vyberte len tie, ktoré sú ponúkané pre videoadaptéry;

 5. Nainštalujte ich a reštartujte počítač.

Ak ani to nepomôže, nezostáva vám nič iné, ako preinštalovať systém Windows.

Zvláštnosti preinštalovania systému Windows na prenosnom počítači

Čo robiť, ak notebook nevidí grafickú kartu

Nemá zmysel písať dlhý návod na preinštalovanie systému Windows. Je to pomerne jednoduché. Ak je však potrebné obnoviť grafickú kartu vášho notebooku, je potrebné zvážiť niekoľko vylepšení.

 1. Pri inštalácii ovládačov najprv nainštalujte ovládač určený pre integrovaný grafický adaptér (pravdepodobne nejaký Intel HD Graphics) a potom ovládač pre diskrétny adaptér;

 2. Ak inštalujete systém Windows 10, ihneď po spustení spustite integrovaný nástroj na aktualizáciu („Nastavenia“ – „Aktualizácia a zabezpečenie“ – „Kontrola aktualizácií“) a ničoho sa nedotýkajte. Systém Windows 10 nainštaluje všetko, čo potrebujete, dokonca v správnom poradí;

 3. Ak máte v prenosnom počítači nainštalovaný diskrétny grafický akcelerátor AMD, inštalácia prebieha v nasledujúcom poradí – najprv pre integrovaný, potom pre diskrétny a nakoniec pre všetky ostatné. V opačnom prípade nemusia fungovať periférne zariadenia ako Bluetooth alebo porty USB 3.0. Po každej inštalácii reštartujte počítač.

A čo je najdôležitejšie – pred preinštalovaním zálohujte všetky dôležité údaje.

Čo robiť, ak ste vyskúšali všetko a váš notebook stále „nevidí“ grafickú kartu?

Teraz tie zlé správy. S najväčšou pravdepodobnosťou to znamená rozbitie grafiky. To znamená, že idete priamo do servisného strediska.

Zároveň je vhodné premyslieť si – oplatí sa priniesť notebook na opravu?? Ide o to, že poškodenie diskrétnych grafických adaptérov je vážny problém a vyžaduje si vážne riešenie. V najlepšom prípade budete musieť obnoviť (prepájať) grafický čip, čo v závislosti od regiónu a modelu mobilného počítača bude stáť 4-10 tisíc Euro.

V najhoršom prípade bude potrebné nainštalovať nový grafický akcelerátor. K nákladom na reballing sa pridávajú náklady na čip, ktorý – aj keď nájdete vhodný pre váš model – bude stáť prinajmenšom príliš veľa.

Ak teda odnesiete svoj notebook do servisného strediska, pripravte sa na to, že zaplatíte značnú sumu peňazí, ktorá je v niektorých prípadoch porovnateľná s cenou nového notebooku.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: