Priečinok Temp v priečinku systému Windows môžete odstrániť

Počas behu operačný systém neustále používa dočasné súbory, ukladá do vyrovnávacej pamäte údaje stiahnuté zo siete alebo vytvorené programami. Na ich uloženie použite priečinky „Temp“ umiestnené v systémovom priečinku „Windows“ a v adresári používateľa. Naši odborníci vám povedia, či ich môžete odinštalovať a ako vymazať ich obsah.

Ovládanie pamäte

Systém Windows má niekoľko nástrojov na odstraňovanie dočasných súborov. Prvý z nich sa nachádza na paneli nastavení operačného systému. Klávesovou skratkou „Win+i“ sa dostanete do časti označenej rámčekom.

Zvýraznite riadok označený jednotkou v bočnej ponuke. Presuňte sa na pravú stranu panela a kliknite na oblasť označenú šípkou.

V otvorenom dialógovom okne skontrolujte, či je začiarknutá možnosť označená ako „1“. Stlačením tlačidla „Odstrániť“ spustíte proces čistenia.

Čistenie disku

Druhým spôsobom odstránenia dočasných súborov z priečinkov „Temp“ je použitie klasickej aplikácie „Disk Cleanup“. Otvorte ponuku Štart a začnite písať jej názov, čím sa automaticky spustí dialóg pre vyhľadávanie. Použitie myši na výber aplikácie v zozname zhody. V oblasti popisu kliknite na trojicu označených odkazov, čím otvoríte applet z klasického ovládacieho panela.

Posuňte zoznam dostupných položiek na vymazanie až nadol. Začiarknite riadok označený šípkou. Kliknutím na „OK“ spustíte čistenie adresárov na ukladanie dočasných súborov.

Ručné čistenie

V prípade potreby môže používateľ priečinky „Temp“ vyčistiť ručne odstránením ich obsahu v Prieskumníkovi. Pre priamy prístup do adresára adresára vyvoláme dialógové okno „Spustiť“ pomocou kombinácie kláves „Win+R“. Ak chcete otvoriť systémový priečinok s dočasnými súbormi, v správcovi súborov systému Windows zadajte „%windir%\temp“. Pre používateľský priečinok zadajte do textového poľa „%userprofile%\AppData\Local\temp“, ako je znázornené v pravej časti obrázka.

Keď je adresár otvorený, vyberte celý jeho obsah stlačením klávesovej skratky Ctrl+A. Kliknutím pravým tlačidlom myši otvorte kontextovú ponuku. Vyberte možnosť označenú dvojbodkou.

Začiarknite políčko „Spustiť pre všetkých“, keď sa zobrazí oznámenie. Stlačením tlačidla „Pokračovať“ spustíte proces odstraňovania súborov.

Počas manuálneho čistenia sa odporúča zatvoriť všetky aplikácie. Ak niektorý z nich práve používa dočasné súbory z aktuálneho adresára, zobrazí sa varovná správa, že operáciu požadovanú používateľom nemožno dokončiť. Stlačením tlačidla „Preskočiť“ pokračujte v odstraňovaní zvyšku obsahu.

Automatizácia

Systém Windows 10 umožňuje použiť funkciu „Kontrola pamäte“ na automatizáciu procesu vymazávania. Prejdite do časti panela parametrov, o ktorej sa hovorí na začiatku článku. Posuňte posuvník označený jednotkou do polohy „Povolené“, ako je znázornené na snímke obrazovky. Kliknutím na odkaz nižšie získate prístup k dialógovému oknu nastavení automatizácie.

Skontrolujte ten, ktorý je označený jednotkou v bloku „Dočasné súbory“. Rozbaľte rozbaľovaciu ponuku zobrazenú symbolom „2“. Nastavte vhodný časový interval výberom zo zoznamu.

Skript zásad skupiny

Posledná zvažovaná metóda zahŕňa zmenu umiestnenia dočasných súborov a vytvorenie skriptu zásad skupiny. Vyvolajte dialógové okno „Spustiť“ a do textového poľa zadajte „sysdm.cpl“. Kliknutím na tlačidlo „OK“ spustite applet Vlastnosti systému.

V otvorenom okne kliknite na kartu označenú jednotkou. Otvorte dialógové okno Upraviť premenné prostredia.

Nájdite zvýraznené čiary v hornej a dolnej polovici. Vyberte každú z nich myšou a pomocou tlačidla „Upraviť“ upravte cesty ukladania.

Nasledujúci obrázok zobrazuje konečný výsledok tejto operácie. Všetky dočasné súbory budú teraz uložené v priečinku „Temp“, ktorý sa nachádza v koreňovom adresári systémovej jednotky.

Otvorte textový editor Poznámkový blok a skopírujte nasledujúce riadky:

ushd %TEMP% rd /s /q . n

  21

  C:\TEMP rd /s /q . n

   21

   Uloženie výstupného dokumentu zadaním rozlíšenia CMD. V uvedenom príklade ho naši odborníci umiestnili do koreňového adresára používateľa.

   Znovu vyvolajte dialógové okno „Spustiť“. Zadajte „gpedit.msc“. Stlačením tlačidla „OK“ spustíte Editor zásad skupiny.

   Rozbaľte adresár „Konfigurácia systému Windows“ pre počítač a používateľa v strome nastavení. Vyberte oddiely označené „1“ a „3“ pre skripty. V pravej časti okna Editor počítača použite možnosť „Vypnúť“ znázornenú na obrázku. Dvojitým kliknutím na označenú položku otvoríte dialógové okno na úpravu. Pre používateľa sa položka nazýva „Odhlásenie. V oboch prípadoch postupujeme takto.

   Vyberte kartu „Skripty“ v dialógovom okne vlastností. Kliknite na dvojité tlačidlo „Pridať“.

   Pomocou funkcie Prehľad nájdite existujúci scenár s príponou CMD. Keď sa cesta zobrazí v zelenom zvýraznenom poli, kliknite na „OK“.

   Pridajte scenár do okna konfigurátora a uložte zmeny kliknutím na tlačidlo „Použiť“. Zavrite Editor zásad skupiny a reštartujte počítač. Ručné vyčistenie starých adresárov po prihlásení. Potom sa operácia vykoná automaticky podľa zadaného skriptu.

   Na záver

   Metódy uvedené našimi odborníkmi umožňujú čistenie dočasných súborov v priečinku Temp ručne aj automaticky. Vyberte si najpohodlnejšiu možnosť a používajte ju na udržiavanie operačného systému v poriadku.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: