Správne varenie brokolice | Odborný materiál

Brokolica je chutná a zdravá zelenina, ktorá je v obchode k dispozícii po celý rok. Aby ste z uvareného jedla získali to najlepšie, musíte pri jeho varení poznať niekoľko nuáns. Naši odborníci vám poskytnú cenné tipy.

Uvarte brokolicu

Čas varenia

Brokolica je zelenina, ktorá sa varí takmer rovnako, či už je mrazená alebo čerstvá. Ak ružičky zmrzli, čas varenia môže byť o niečo dlhší. Ak sa kapusta varí vo vode na bežnom sporáku, varte ju 2 minúty po uvarení (ak chcete získať chrumkavý hotový výrobok), 3-4 minúty po uvarení (ak chcete získať mierne chrumkavý výrobok) alebo 5-7 minút po uvarení (ak chcete mäkký výrobok) a v prípade mrazených výrobkov – približne 12-15 minút po uvarení. V multicookeri by sa brokolica mala uchovávať 5-10 minút (bez ohľadu na stav výrobku).

Príprava procesu varenia

Pred začatím varenia kapustu riadne pripravte. Ak ste si kúpili mrazený výrobok, všetko je jednoduché: je už umytý a rozdelený na ružičky – stačí ho hodiť do vody. Ak je zelenina čerstvá, mali by ste ju najprv dôkladne opláchnuť pod tečúcou vodou. Potom odrežte spodnú časť stonky, odstráňte z karfiolu všetky listy, odrežte všetky kvetenstvo a v prípade potreby ich opatrne rozdeľte na malé kúsky. Stonky nemusíte vyhadzovať – dajú sa použiť aj ako potravina. Pred varením ich ošúpte (môžete použiť nôž alebo škrabku na zeleninu) a nakrájajte na plátky (kolieska, julienne) alebo ich nastrúhajte.

Varenie na varnej doske

Varenie brokolice v hrnci na sporáku sa považuje za najbežnejší spôsob varenia. Tento proces si podrobne preštudujte:

  1. Do nádoby nalejte toľko vody, aby bola kapusta úplne pokrytá. Dajte ho na oheň a počkajte, kým sa začne variť.

  2. Po zovretí vody pridajte 0,5 lyžičky soli. Lyžica brokolice na 1 l vody.

  3. ) Opatrne ju vložte do hrnca (mrazenú zeleninu netreba rozmrazovať, inak sa rozpadne).

  4. Keď voda opäť vyvrie, pokračujte vo varení na miernom ohni.

  5. Uvarené jedlo vyberte dierkovanou lyžicou a na chvíľu ho ponorte do ľadovej vody – zastavíte tak proces varenia a zachováte jeho elegantný vzhľad.

  6. Rovnakou lyžicou ho položte na tanier. Kapustu v žiadnom prípade nenechávajte vo vode. Dobrú chuť.

Varenie v multifunkčnom variči

Proces varenia brokolice v multicookeri je nielen neuveriteľne jednoduchý, ale umožňuje tiež zachovať maximum živín a vitamínov. Takže tu je:

  1. Čerstvú brokolicu dôkladne umyte, ošúpte a „nakrájajte“. Nezabudnite, že mrazenú brokolicu nie je potrebné rozmrazovať.

  2. Kapustu vložte do špeciálnej nádoby a do misky, ktorá bola čiastočne naplnená vodou. Ak kapustu varíte vo vode, zalejte ju vodou.

  3. Zapnite funkciu „Para“ a nastavte čas varenia: 5 minút pre čerstvé a 10 minút pre mrazené potraviny. Ak chcete variť vo vode, zapnite možnosť „Multi-cook“ a nastavte časovač na 5-7 minút.

  4. Po príprave výrobku ho nechajte niekoľko minút „odpočívať“ pod pokrievkou. Potom ho položte na tanier. Dobrú chuť!

Varenie v mikrovlnnej rúre

Brokolica sa v mikrovlnnej rúre uvarí najrýchlejšie. Potrebujete len vhodnú nádobu a niekoľko polievkových lyžíc vody. Predom umyté, ošúpané a na ružičky rozdelené kôstky vložte do misky (napr. hlbokého taniera z rúry) a pridajte 2 PL. Pridajte lyžicu vody, prikryte plochým tanierom. Vložte ju do mikrovlnnej rúry a varte pri plnom výkone 2-3 minúty (nezabudnite – čím dlhšie sa kapusta varí, tým je mäkšia).

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: