Tlačidlo Rozšíriť hlasitosť nie je v systéme Windows 10 aktívne

Zabudované nástroje operačného systému umožňujú používateľovi vytvárať a upravovať diskové oddiely na dátových jednotkách pripojených k počítaču podľa určitých pravidiel. Naši odborníci vysvetľujú, v ktorých prípadoch nebude funkcia „Rozšíriť zväzok“ v systéme Windows 10 fungovať.

Smer expanzie

Správa diskov v operačných systémoch Microsoft sa vykonáva pomocou konzolového appletu MMC a má niekoľko obmedzení. Rozšírenie bez zmeny typu zväzku sa vykonáva v rámci hraníc jedného fyzického disku v smere zľava doprava.

Číslo „1“ na nasledujúcom obrázku ukazuje smer možného zväčšenia miesta na disku. V rámci jednotky „Disk 1“ je možné oddiel „D“ zväčšiť o miesto, ktoré sa nachádza napravo od neho v oblasti grafického zobrazenia. Vo vyššie uvedenom príklade je tlačidlo „Rozšíriť“ neaktívne, pretože na disku nie sú žiadne nepridelené oblasti.

Ak chcete zväčšiť oddiel „D“, musíte odstrániť oddiel „E“ na jeho pravej strane. Po vykonaní tejto operácie možno zväzok „Údaje“ rozšíriť pomocou voľného miesta. Nie je možné preskakovať po sebe idúce oddiely. Pokus o použitie „F“ pre rozšírenie „D“ bez odstránenia „E“ spôsobí, že zväzok bude konvertovaný z primárneho na dynamický.

Nasledujúci obrázok ukazuje, ako tento systém funguje. Tlačidlo označené dvojbodkou je aktívne po odstránení zväzku „E“ na pravej strane „D“. Nepridelené miesto vytvorené na jeho mieste sa použije na rozšírenie oddielu „Data“.

Súborový systém

Druhé existujúce obmedzenie sa týka súborového systému. Zväzok naformátovaný v systéme NTFS môžete rozšíriť len na úkor susedného zväzku vpravo.

Nasledujúci obrázok zobrazuje neaktívne tlačidlo v kontextovej ponuke oddielu „E“ so systémom súborov FAT32. Nepridelenú plochu vpravo nie je možné použiť na rozšírenie. Ak chcete zväčšiť hlasitosť, musíte najprv zmeniť jej formát pomocou tlačidla označeného trojbodkou v ponuke.

V okne formátovania, ktoré sa zobrazí, použite rozbaľovaciu ponuku v položke označenej šípkou. Nastavte typ súborového systému na NTFS a stlačte tlačidlo „OK“.

Údaje je potrebné vopred presunúť na iný zväzok alebo externý disk, pretože operácia formátovania ich vymaže. Potvrďte tlačidlom OK.

Po zmene súborového systému sa tlačidlo rozšírenia stane použiteľným.

Previesť súborový systém

V niektorých prípadoch nemusíte mať k dispozícii ďalšie úložné zariadenie a nie je dostatok miesta na dočasné presunutie informácií na iné zväzky.

Vytiahnite rozšírenú ponuku Štart pomocou Win+X. Kliknutím na riadok v rámčeku spustíte shell so zvýšenými právami.

Pre vyššie uvedený zväzok „E“ vyzerá príkaz na konverziu súborového systému takto „konvertovať E: /FS:NTFS“. Po jeho zadaní stlačte kláves Enter na fyzickej klávesnici. Systém Windows vyzve na zadanie nového označenia zväzku. Vložte ho a stlačením klávesu enter spustite konverziu súborového systému oddielu bez formátovania. Informácie potom zostanú nedotknuté a zväzok sa môže rozšíriť.

Na záver

Naši odborníci vysvetľujú pravidlá rozširovania diskových oddielov pomocou integrovaného nástroja systému Windows 10. Pomocou tipov v tomto návode môžete efektívne spravovať voľné miesto v počítači.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: