Výber ideálneho notebooku: Jednoduché a užitočné rady

Hľadáte na kúpu notebooku? Bojíte sa nesprávneho výberu? V takom prípade si prečítajte náš článok o tom, na čo sa zamerať pri kúpe notebooku.

Účel vášho zápisníka

Výber notebooku

Najskôr sa musíte rozhodnúť, čo chcete, aby váš počítač robil. Súhlasíte, že je hlúpe kupovať výkonný herný notebook dieťaťu, ktoré ešte ani nechodí do školy. Nie je to potrebné ani pre človeka, ktorý pravidelne nosí počítač do práce – jedného dňa mu z neho odpadne ruka.

Vo všeobecnosti sa notebooky kupujú na tieto účely:

 1. Štúdia– Budete potrebovať primerane výkonný počítač. Mal by bez problémov spúšťať program Microsoft Word a iné podobné programy. Je žiaduce mať dostatok pripojení USB – k notebooku budete pripájať tlačiareň, myš, kľúč USB a ďalšie zariadenia. Veľkosť uhlopriečky obrazovky by mala byť aspoň 14 palcov. Ak si však chcete počítač vziať do školy, možno by ste mali zvážiť kompaktnejší model.

 2. Operácia– Na tento účel by ste si mali kúpiť notebook s 15″ displejom. Skúste nájsť ľahký model s dostatočne veľkým SSD. Výkonnosť notebooku závisí od vašich potrieb. Ak píšete, nepotrebujete výkonný procesor, ale monitor notebooku na úpravu videa.

 3. Hry– v takom prípade potrebujete konkrétny prenosný počítač. Nemusíte myslieť na veľkosť, hmotnosť a výdrž batérie. Pokiaľ máte vo vnútri grafickú kartu a výkonný procesor. Veľké množstvo pamäte RAM a veľký SDD (alebo aspoň HDD) sú tiež žiaduce. Buď sa uistite, že môžete v budúcnosti pridať ďalší kus pamäte RAM.

 4. Použitie v domácnosti– je, keď počítač môžu používať rodičia aj deti. V tomto prípade je potrebné hľadať vyvážené riešenie. A nemusíte si kupovať model s grafickou kartou – najslabšie hry sa spustia pomocou grafického jadra integrovaného v procesore. Veľký úložný priestor je však nevyhnutnosťou. Doma však môžete používať notebook s externým pevným diskom.

Definovali sme teda scenár používania. Teraz musíme pochopiť, aké špecifikácie by mal notebook spĺňať.

Zobrazenie

Od veľkosti uhlopriečky obrazovky závisia dva faktory:

 1. veľkosť notebooku– Väčší počítač je ťažší na prenášanie;

 2. Pohodlie– Na väčšom displeji vidíte všetky prvky obrazovky zreteľnejšie.

V ideálnom prípade by mal mať každý notebook s 15-palcovou obrazovkou. V praxi sa však ukazuje, že nie vždy je vhodné používať takýto počítač. Obraz môžete vždy zobraziť na monitore alebo televízore pomocou vhodného konektora.

Výber notebooku

Ďalším dôležitým aspektom displeja je jeho rozlíšenie. Nikdy si nekupujte prenosný počítač s nižším rozlíšením obrazovky ako F

  l HD (1920×1080 pixelov). Dni takýchto zariadení sú preč. A šetri svoje oči! Hráči sa môžu pozrieť na modely, ktorých displej má rozlíšenie 2K alebo dokonca 4K. Tento notebook sa odporúča aj pre profesionálov, ktorí intenzívne pracujú s fotografiami a videami. Tie sú v súčasnosti čoraz častejšie dostupné v rozlíšení F
   l HD – každá iná videokamera dokáže viac, aj keď ide o amatérske zariadenia.

   Ďalšie špecifikácie displeja, ktoré treba zvážiť. Tu sú tie najdôležitejšie:

   1. Technológia, ktorá sa za ňou skrýva– V súčasnosti sa bežne používajú matice IPS. Môžu sa pochváliť dobrou reprodukciou farieb a takmer maximálnymi pozorovacími uhlami.

   2. Snímková frekvencia– Tento parameter je pre hráčov veľmi zaujímavý. Takýto človek chce získať čo najviac snímok za sekundu. Zvyšok je spokojný so 60 fps. Dokonca aj pri profesionálnom používaní notebooku pravdepodobne nebudete potrebovať vysokú frekvenciu.

   3. Farebný rozsah– Tento parameter udáva, koľko farieb môže displej zobraziť. Niektoré modely sú dokonca vybavené technológiou HDR, ktorá dokáže vytvoriť obraz len o niečo horší, než aký dokáže zobraziť televízor za rozumnú cenu.

   A mnohí ľudia úplne zabúdajú, že obrazovka môže mať iný povlak. Nie je to tak dôležité pre monitor, ale pre displej notebooku, ktorý sa môže používať v rôznych prostrediach. Matná povrchová úprava síce zabráni odrazom na obrazovke, ale automaticky vaše zariadenie trochu predraží. Výroba lesklého displeja je lacnejšia. Vytvára o niečo kvalitnejší obraz. Ale ako ste si už uvedomili, takáto obrazovka nie je odolná voči odleskom a odrazom.

   Keď sa nad tým zamyslíme, displej je jednou z najdrahších súčastí notebooku. To čiastočne určuje jeho konečnú cenu. Cenu však výrazne ovplyvňuje aj niekoľko ďalších zložiek.

   Procesor

   Ako viete, stolný počítač umožňuje kedykoľvek vymeniť procesor. Toto nie je možnosť pre prenosné počítače. Preto musíte vážne zvážiť, na akej platforme bude váš notebook založený.

   Nebudeme tu uvádzať žiadne konkrétne modely čipov. Povieme vám len, na aké funkcie sa musíte zamerať. V prvom rade by vás mal zaujímať počet jadier. Štvorka je dobrý začiatok. Notebooky s dvojjadrovým procesorom sú minulosťou a mali by ste na ne zabudnúť. Zároveň ani štvorjadrový procesor nemusí poskytovať potrebný výkon – svoju úlohu zohráva aj frekvencia jednotlivých jadier a ďalšie komponenty.

   Čo sa týka taktovacej frekvencie, čím vyššia, tým lepšie. Nezabudnite však, že zadaný parameter môže dosiahnuť každé jadro. To znamená, že osemjadrový čip s frekvenciou 3 000 MHz bude výkonnejší ako jeho šesťjadrový náprotivok s frekvenciou 3 300 MHz.

   Čo sa týka značky procesora, je to na vás. Produkty Intel sú výrazne drahšie ako čipy AMD, ale sú o niečo stabilnejšie. To je však relatívne. Mnohé procesory AMD v skutočnosti nemajú žiadne sťažnosti pri prevádzke.

   Mimochodom, v posledných rokoch hrá určitú úlohu pri výbere notebooku technológia procesora, ktorú vytvoril. Čím menší je čip, tým energeticky účinnejší musí byť.

   Výber notebooku

   Grafická karta

   Mnohé moderné notebooky nemajú vo svojom zložení diskrétnu grafickú kartu. Dôvodom je, že by sa doň jednoducho nezmestil – notebooky sú dnes veľmi tenké. Využíva procesor s integrovaným grafickým jadrom namiesto grafickej karty. A nebuďte smiešni! Takýto čip bez problémov zvládne priemernú úroveň grafiky v mnohých hrách, najmä pri použití rozlíšenia F

    l HD. Je teda dostatočne dobrý na domáce použitie a štúdium.

    Ak si kupujete notebook na hranie, je lepšie vybrať si model s diskrétnou grafickou kartou. Musíte však pripustiť, že počítač bude veľký a ťažký – nechcete ho so sebou niekam ťahať. Grafické karty pre notebooky môžu byť rôznych generácií. Neodporúčame zháňať najnovšiu technológiu ray tracing – takýto notebook by stál príliš veľa peňazí. Odporúčame vám len pozrieť sa na množstvo videopamäte. Minimálna kapacita je 2 GB. Môže chýbať aj v moderných hrách.

    Najťažšie rozhodnutie čaká tých, ktorí chcú počítač používať na strih videa a iné rovnako náročné úlohy. Zdá sa, že bez grafickej karty sa nezaobídete. Ak však pracujete mimo domu, možno si budete chcieť zaobstarať ultrabook, ale určite bude bez grafického adaptéra. V tomto prípade odporúčame vybrať model bez grafickej karty, ale s veľmi výkonným procesorom.

    Operačný systém

    Mnohí z našich čitateľov už počuli o MacBookoch. Tieto notebooky vyrába spoločnosť Apple. Od tradičných notebookov ich odlišuje nielen spodný rad klávesov. Každý MacBook má vlastný operačný systém – Mac OS. Možno sa vám bude zdať takmer nemožné naučiť sa po systéme Windows. Ale nie je to tak. Používa sa tu bežný algoritmus. A nové klávesové skratky sa naučíte za niekoľko dní.

    A ktorý operačný systém si vybrať?? Je to jednoduché. Ak sa notebook chystáte používať na pracovné účely, lepšou voľbou je MacBook. Veľmi ľahko sa používa. Jediným problémom je, že nakoniec možno budete musieť klávesnicu opraviť. Kvalitný a spoľahlivý mechanizmus klávesnice je zabudovaný len v novších notebookoch z roku 2020 alebo novších.

    Je pozoruhodné, že produkty Apple sa často dodávajú s vysokou cenou. Ak si ho nemôžete dovoliť, možno sa budete musieť uspokojiť s počítačom so systémom Windows. S dlhou výdržou batérie môžete len ťažko počítať. Ale keď sa nad tým zamyslíte, je to pre hráča jediná možnosť. Bohužiaľ, Mac OS nie je pre vývojárov hier príliš atraktívny. A notebooky Apple sa zriedka dodávajú s grafickou kartou.

    Ukladanie údajov

    Žiadny počítač sa nezaobíde bez pevného disku. Sú v nej uložené všetky vaše údaje: súbory operačného systému, hudba, filmy a dokumenty, ktoré ste vytvorili. Pri výbere notebooku by vás mal zaujímať typ disku a jeho kapacita. Na výber je široká škála možností.

    Dlho boli k dispozícii len notebooky s pevným diskom (HDD). Táto možnosť je pre mnohých ľudí neprijateľná, pretože spustenie takéhoto počítača trvá pomerne dlho a všetky nainštalované programy tiež.

    Moderné ultrabooky už nedokážu pojať pevný disk, a preto sú vybavené jednotkou SSD. Rýchlosť čítania a zápisu sa pohybuje od 500 do 2500 MB/s v závislosti od typu a spôsobu pripojenia. Preto je spustenie operačného systému okamžité.

    A existujú notebooky, ktoré sa dodávajú s dvoma pevnými diskami naraz. SSD na ukladanie operačného systému a nainštalovaných programov a HDD na ukladanie multimédií a hier.

    Pokiaľ ide o úložný priestor, záleží na tom, čo chcete v novom notebooku ukladať. Nezabudnite, že vždy môžete pripojiť externý pevný disk – môžete naň sťahovať filmy. Preto sú dnes 500GB modely bežné. Ani drahý MacBook často neponúka väčšiu kapacitu úložiska. Notebook s 1 TB pevným diskom alebo SSD hľadajte len pre tých, ktorí chcú svoj nákup využívať okrem iného aj na hranie hier. Aj v tomto prípade musí mať počítač aspoň malý pevný disk, aby mohol podporovať operačný systém.

    Výber prenosného počítača

    Konektory

    Teoreticky by ste mohli notebook používať úplne sami bez pripojenia. Je to však prinajmenšom zvláštne. Pri výbere notebooku si preto skontrolujte, aké konektory má na koncoch. Niektoré z nich nemusia byť užitočné, ale iné môžu byť veľmi užitočné.

    Prenos obrazu na monitor alebo televízor – zvyčajne pomocou pripojenia HDMI. V závislosti od verzie sa obraz prenáša v tom či onom rozlíšení. Váš notebook môže byť vybavený aj rozhraním DisplayPort, ktoré pôvodne vynašla spoločnosť Apple. Môže prenášať obraz aj zvuk súčasne. Niektoré notebooky dokážu streamovať obraz cez USB typu C.

    RJ-45 (zásuvka LAN) – slúži na káblové pripojenie k miestnej alebo rozsiahlej sieti. V súčasnosti ju vyžaduje len relatívne malý počet používateľov. Zabezpečte, aby mohol prijímať a odosielať informácie rýchlosťou 1000 Mb/s.

    Pripojenie externých pamäťových zariadení a periférnych zariadení – zvyčajne porty USB. Musíte venovať pozornosť číslu a verzii. USB 2.0 – Najpomalšie konektory, vhodné len pre myš, tlačiareň a iné periférne zariadenia. Externý pevný disk by sa mal prednostne prevádzkovať prostredníctvom rozhrania USB 3.1 Z prvej alebo druhej generácie. Jeden z týchto konektorov môže patriť k form factoru Type-C, ktorý možno poznáte zo svojho smartfónu alebo tabletu.

    Konektory pre slúchadlá a mikrofón – môžu byť oddelené, ale v súčasnosti je bežnejšie používať kombinovaný konektor.

    To je v podstate všetko. Notebooky mávali veľa ďalších konektorov – DVI, eSATA, sériový RS-232 a VGA. Ale tieto dni sú už preč.

    Bezdrôtové pripojenie

    Žiadny moderný notebook sa nezaobíde bez bezdrôtového pripojenia. Na veľkú rozmanitosť sa však tešiť nemôžete. Notebooky pracujú v podstate s dvoma štandardmi:

    1. Bluetooth sa používa na prenos a príjem zvuku. Pozornosť venujte verzii normy – v ideálnom prípade by to mala byť piata verzia, pretože je najstabilnejšia a energeticky najúčinnejšia.

    2. Wi-Fi – slúži na pripojenie k smerovaču. Počítač tak získa prístup na internet. Opäť venujte pozornosť štandardnej verzii. Na dosiahnutie vysokých rýchlostí 802.11ac. Čoskoro sa na pultoch objavia aj notebooky, ktoré pracujú so štandardom Wi-Fi 6 (802.1 a vyšším).11ax) – s príslušným smerovačom poskytne používateľovi ešte väčšiu šírku pásma.

    Pokiaľ ide o modul LTE a čip GPS, tie sa v prenosných počítačoch takmer nikdy nenachádzajú. Na rozdiel od tabletov a smartfónov.

    Životnosť batérie

    Každý notebook má batériu. A vydrží ľubovoľný počet hodín. Výrobca zároveň nemôže uviesť presný údaj, pretože závisí od scenára používania. Uvádzajú však približný údaj o životnosti batérie. Modely s najdlhšou výdržou bez grafickej karty. Bohužiaľ, tento komponent nemožno v žiadnom prípade nazvať energeticky účinným.

    Ak budete notebook používať na cestách, vyberte si model s výdržou batérie aspoň šesť hodín. Odporúčame vám kúpiť si notebook Apple – zariadenia s operačným systémom Mac OS majú dlhú životnosť. Ak si kupujete počítač do domácnosti, môžete si zaobstarať takmer akýkoľvek model, ktorý bude fungovať so systémom Windows – väčšinou bude notebook zapojený do zásuvky.

    Záver

    Teraz presne viete, ako sa notebooky líšia. Odteraz viete, ktorým technickým špecifikáciám musíte venovať najväčšiu pozornosť. Teraz sa musíme rozhodnúť, s akou sumou peňazí ste ochotní sa rozlúčiť.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: