Výhody a nevýhody systému macOS

Počítače vyrábané spoločnosťou Apple používajú vlastný operačný systém – macOS. V tomto článku naši odborníci uvádzajú jeho výhody a nevýhody.

Výhody

Pri pohľade na svetlé stránky systému macOS treba mať na pamäti niekoľko vecí. Uzavretý operačný systém, ktorý sa oficiálne inštaluje len na počítače vyrobené spoločnosťou Apple. Hlboké prepojenie s optimalizovanou hardvérovou konfiguráciou počítača Mac a ekosystémom spoločnosti Apple.

Kancelárske aplikácie

Plne funkčný kancelársky balík od začiatku. Pages na spracovanie textu, Numbers na tabuľky a Keynote na prezentácie. Programy umožňujú pracovať s dokumentmi vytvorenými v balíku Microsoft Office. Predvolené ukladanie je v proprietárnych formátoch. Funkcia exportu na konverziu do DOC, XLS alebo PPT.

Používateľ tak získa možnosť pracovať s kancelárskymi dokumentmi „out of the box“.

Aktualizácia systému

Centralizovaná inštalácia a aktualizácia aplikácií zabezpečuje aktuálnosť systému. Takmer všetok softvér vytvorený pre macOS je vopred schválený spoločnosťou Apple a umiestnený v App Store. Systém aktualizácie systému aj aplikácií je založený na dobrovoľnosti. Nastavenia umožňujú používateľovi určiť, čo sa má stiahnuť a nainštalovať ručne alebo automaticky.

Ochrana a súkromie

Architektúra systému macOS sa veľmi líši od architektúry systému Windows. Ako systém podobný UNIXu má viac spoločného s

 • nux a malé vystavenie vírusom. Zabezpečenie je v systéme macOS zabudované na veľmi základnej úrovni.

  Podobne je to aj v prípade ochrany osobných údajov. Systém predvolene obmedzuje všetky softvérové akcie, ktoré si vyžadujú prístup k nemu. Je na používateľovi, či to povolí alebo nie.

  Zálohovanie

  Operačný systém navrhnutý spoločnosťou Apple má jeden z najlepších zálohovacích systémov Time Machine. Ak je táto funkcia povolená, snímky stavu sa robia automaticky na pozadí. Používatelia môžu na ukladanie záloh používať externý disk pripojený cez USB alebo Wi-Fi. Názov sa prekladá ako „Time Machine“ a presne vystihuje funkčnosť softvéru. Ak chcete obnoviť stav systému alebo jednotlivé omylom vymazané súbory, môžete si vybrať vhodnú snímku z prezentovaných kópií vo forme časovej osi.

  Stolné počítače

  V systéme macOS je implementovaný systém správy priestoru, ktorý umožňuje používateľovi vytvoriť si ľubovoľný počet pracovných plôch a ľahko na nich umiestniť aplikácie.

  Dotykové ovládanie

  Touchpad trackpadu v notebookoch Apple umožňuje ovládať operačný systém pomocou súboru gest. Potrebné na vykonávanie základných funkcií systému ľahko zapamätateľné. Ak sa používateľ prispôsobí tomuto spôsobu ovládania systému macOS, môže sa zaobísť bez myši a byť stále rovnako efektívny ako predtým.

  Nevýhody

  Jednou z tradičných nevýhod systému macOS je nízky počet herných aplikácií. V porovnaní so súborovým systémom Windows, ktorý je na tento účel najvhodnejší, ich naozaj nie je veľa, ale naši odborníci to nie sú ochotní pripísať nedostatkom operačného systému.

  Súborové systémy

  Nevýhodou pre začínajúcich používateľov je, že vôbec nemôžu používať súborový systém NTFS. Tento proprietárny FS vyvinula spoločnosť Microsoft a je štandardne hlavným FS v rodine operačných systémov založených na jadre NT. Široké uplatnenie našiel aj v externých pevných diskoch pripojených cez USB. „Systém macOS po vybalení spracováva systém NTFS len v režime na čítanie. Inými slovami, používateľ môže z takejto jednotky bez problémov čítať alebo kopírovať údaje do počítača Mac, ale nemôže na ňu zapisovať výsledky svojej práce. V tomto prípade existujú dve alternatívy. Môžete použiť moderný systém FAT-ExFAT bez obmedzenia veľkosti zapisovateľného súboru alebo použiť nástroj tretej strany. NTFS for Mac je jedným z nich, vyvinutý spoločnosťou Paragon Software. Dodávaný ovládač umožňuje plnú prevádzku externých pevných diskov na čítanie a zápis.

  na záver

  MacOS je vo všeobecnosti stabilný a ľahko použiteľný operačný systém. Adaptačné obdobie pri prechode z iných operačných systémov nezávisí od ich výhod a nevýhod, ale od ochoty používateľa zmeniť zaužívaný štýl práce.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: