Vytvorenie spúšťacieho kľúča USB alebo disku so systémom Windows 10

Zavádzacie médium je všestranný nástroj pre používateľa systému Windows, pomocou ktorého môžete nielen nainštalovať operačný systém, ale aj. Prístupom k prostrediu na obnovu môže používateľ odstrániť problémy, ktoré bránia systému Windows 10 v správnom spustení alebo behu. Naši odborníci vám vysvetlia, ako vytvoriť takúto jednotku.

Získanie nástroja na vytváranie médií

Spoločnosť Microsoft vydala aktualizačnú aplikáciu Media Creation Tool špeciálne na zjednodušenie procesu napaľovania distribučného balíka na kľúč USB alebo DVD.

Prejdite na oficiálnu stránku systému Windows 10 na stiahnutie. Nájdite tlačidlo „Stiahnuť“, označené rámčekom. Kliknutím naň získate nástroj na vytváranie médií.

Šípka v spúšťacom okne zobrazuje názov výsledného súboru. Číslo zvýraznené na snímke obrazovky zodpovedá aktuálnemu číslu zostavenia systému Windows 10.

Vytvorenie disku USB

Spustite nástroj na vytváranie, ktorý ste si stiahli do počítača. Akceptujete licenčnú zmluvu spoločnosti Microsoft a spustíte sprievodcu Media Builder. Presuňte rádiové tlačidlo na pozíciu označenú šípkou na snímke obrazovky.

Zrušte začiarknutie políčka označeného jednou. Tým sa odomknú rozbaľovacie ponuky v oblasti s dvojitým označením. V prípade potreby tu zmeňte nastavenia jazyka a kapacity číslic. Zmena verzie operačného systému počas používania nástroja Media Creation Tool nie je k dispozícii. Používateľ môže vytvoriť jednotku len pre aktuálne zostavenie systému Windows 10, ktorého číslo je uvedené v názve aplikácie.

V predvolenom nastavení sa odporúča vytvoriť médium na kľúči USB, ktorý musí mať veľkosť aspoň 8 GB. Ak ho nemáte po ruke, môžete preniesť prepínač a pomocou nástroja Media Creation Tool zaviesť obraz ISO do počítača.

Pripojené kľúče USB sa automaticky rozpoznávajú. Skontrolujte, či je disk zistený v oblasti označenej šípkou určený na vytvorenie zavádzacieho disku a či neobsahuje dôležité informácie. Ak kľúč USB, na ktorý chcete zapisovať, nie je uvedený v zozname, pomocou zvýraznenia aktualizujte zoznam kľúčov USB pripojených k počítaču. Kliknutím na tlačidlo „Ďalej“ sa začne načítanie a zápis distribúcie.

Počkajte na dokončenie operácií a kliknite na tlačidlo „Hotovo“. Tým sa z vášho počítača odstránia všetky dočasné súbory, ktoré boli potrebné pri vytváraní, a vy budete môcť disk odinštalovať a používať na zamýšľaný účel.

Vypálenie DVD

Ak sa dostaneme k tretiemu kroku vyššie opísaného algoritmu výroby flash disku, presunieme prepínač na pozíciu označenú šípkou. Kliknutím na tlačidlo „Next“ otvorte dialógové okno pre uloženie súboru.

Vyberte priečinok v počítači, do ktorého chcete prevziať distribúciu. Uloženie súboru ako „Windows“ v predvolenom nastavení. Zmeňte ho v textovom poli označenom dvojitým.

Po dokončení sťahovania má používateľ na výber z nasledujúcich možností. Tlačidlo „Hotovo“ zatvorí okno nástroja Media Creation Tool a odstráni nepotrebné dočasné súbory z počítača. Obraz systému zostane v zadanom priečinku a neskôr ho možno použiť na zápis na DVD alebo USB kľúč pomocou nástrojov tretích strán. Odkaz označený šípkou otvorí napaľovačku diskov, ktorá je súčasťou systému Windows.

Skontrolujte, či je jednotka zvolená správne. V oblasti označenej dvojbodkou skontrolujte stav novo vytvoreného disku. Stlačením tlačidla „Vypáliť“ vypálite DVD.

Alternatíva nástroja na tvorbu médií

Ak chcete vytvoriť spúšťacie záchranné médium pomocou alternatívnych metód, musíte si predtým stiahnuť súbor ISO. Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť.

Nahradenie ISO a používateľského agenta

Pri vstupe na lokalitu na prevzatie systému Windows 10 z počítača s operačným systémom Microsoft sa vždy zobrazí výzva na prevzatie nástroja Media Creation Tool. Pre neanglických používateľov je na tejto stránke k dispozícii odkaz na priame stiahnutie obrazu ISO.

Otvorte Edge, hlavný prehliadač systému Windows 10. Stlačte klávesu „F12“ na fyzickej klávesnici, ktorá sa nachádza na pravej strane panela funkcií. V okne prehliadača otvorte bočný panel s vývojovými nástrojmi. Ovládacie menu vyvoláte kliknutím na oblasť označenú trojbodovou šípkou. V riadku označenom dvojitou značkou rozbaľte zoznam ďalších nástrojov. Výber sieťových nástrojov.

Zrušiť začiarknutie políčka v označenom s jedným, čím sa prehliadač prenesie na manuálny výber používateľského agenta. Otvorte rozbaľovaciu ponuku, ktorá sa stane aktívnou. Vyhľadávanie prehliadača patriaceho do iného operačného systému na počítači. Naši odborníci vybrali ako príklad prehliadač Safari, ktorý je predvoleným prehliadačom pre systém macOS. Po zadaní nových nastavení do prehliadača kliknite na tlačidlo Obnoviť.

Webová lokalita, ktorá dostane nové údaje používateľského agenta, zmení svoj vzhľad. Namiesto odkazu na stiahnutie nástroja Media Creation Tool sa teraz používateľovi zobrazí ponuka na výber distribúcie. Otvorte rozbaľovací zoznam označený jednotkou a vyberte verziu systému Windows. Stlačte potvrdzovacie tlačidlo s rámom.

V ďalšom kroku postupujte rovnako, zadajte hlavný distribučný jazyk a potvrďte výber.

Tu sú dva odkazy na dve verzie s rôznymi bitovými kapacitami. Kliknite na požadovanú verziu a počkajte, kým sa obraz ISO stiahne do počítača vrátane najnovších aktualizácií.

Rufus

Na získanie a vytvorenie médií môžete použiť aplikáciu Rufus. Program je špeciálne navrhnutý na uľahčenie vytvárania zavádzacích diskov pre rôzne operačné systémy vrátane systému Windows 10.

Aplikáciu si môžete bezplatne stiahnuť z oficiálnej stránky

Toto okno je sprievodca krok za krokom. V každom kroku používateľ vyberie a potvrdí jedno z nastavení distribúcie.

Po vytvorení obrazu určte spôsob zavádzania. V predvolenom nastavení sa sťahovanie spustí hneď po kliknutí na dvakrát označené tlačidlo. Zaškrtnutím políčka v oblasti označenej šípkou sa na sťahovanie použije predvolený správca sťahovania nainštalovaného prehliadača.

Po prijatí súboru ISO ho program automaticky pripraví na zápis na kľúč USB. Stlačte tlačidlo označené rámčekom a počkajte, kým sa nevytvorí bootovacie záchranné médium.

Písanie v Prieskumníkovi súborov

Po získaní obrazu ISO ho môžete napáliť na DVD alebo USB kľúč priamo v Prieskumníkovi systému Windows, nie je potrebný žiadny externý napaľovací softvér.

Kliknutím pravým tlačidlom myši na ikonu distribučného súboru zobrazíte kontextové menu. Ten označený jednotkou otvorí program pre napaľovanie DVD, o ktorom sa hovorí vyššie pri používaní nástroja Media Creation Tool. Horný riadok, označený dvojbodkou, spája obrázok s virtuálnou jednotkou.

Namontované ISO sa automaticky otvorí v Prieskumníkovi súborov. Otvorenie druhého okna správcu súborov v rovnakom čase. Vyberte flash disk naformátovaný na FAT32 s minimálnou veľkosťou 8 GB. Vyberte celý obsah obrazu vo virtuálnej jednotke a skopírujte ho na disk USB. Po zapísaní možno pamäťovú kartu použiť ako zavádzacie médium.

Na záver

Naši odborníci opísali niekoľko metód vytvárania spúšťacích médií so systémom Windows 10. Vyberte si ten najvhodnejší a použite ho na prípravu diskov USB alebo DVD.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: