Vytvorenie viacerých virtuálnych pracovných plôch v systéme Windows 10

Virtuálne plochy sa objavujú v operačných systémoch

 • nux a macOS. Vďaka tejto technológii môžete používať niekoľko aplikácií súčasne v režime celej obrazovky bez toho, aby ste museli používať druhý monitor. Spoločnosť Microsoft implementovala jeho podporu iba do systému Windows 10. Naši odborníci vám ukážu, ako povoliť a nastaviť virtuálne desktopy.

  Zapnutie a vypnutie napájania

  Na paneli úloh systému Windows 10 pribudlo nové tlačidlo „Zobrazenie úloh“ na ovládanie novej funkcie.

  Ak bola predtým z nejakého dôvodu vypnutá, vráťte ju späť. Kliknite pravým tlačidlom myši na panel úloh a vyberte možnosť označenú rámčekom v otvorenej ponuke.

  Stlačte tlačidlo označené šípkou na snímke obrazovky. Aktuálne otvorené okná programu sa zobrazia v náhľadoch a v hornej časti monitora sa zobrazí oblasť so znakom „+“. Kliknutím naň vytvoríte virtuálnu plochu.

  Ďalší obrázok ukazuje, ako vyzerá ovládacia ponuka. Náhľad aktívnej plochy je zvýraznený rámčekom. Okná programu umiestnené na ňom sa zobrazujú ako miniatúry. Neaktívny priestor je na ľavej strane označený symbolom „1“. Vpravo je ikona „+“, ktorá slúži na vytvorenie nového virtuálneho priestoru.

  Ak chcete odstrániť nepotrebnú plochu, prejdite myšou na hornú časť okna náhľadu. Tlačidlo zatvorenia je na snímke obrazovky označené šípkou. Otvorené okná umiestnené v tejto oblasti sa automaticky pretiahnu na hlavnú plochu.

  Ovládacie prvky a klávesové skratky

  Po nastavení počtu virtuálnych monitorov potrebných na pohodlnú prácu je možné program medzi ne rozdeliť podľa vášho želania.

  Ako príklad uvedieme presunutie otvoreného okna Prieskumníka súborov na druhú plochu. Prepnutie do režimu ovládania virtuálneho priestoru kliknutím na tlačidlo na paneli úloh alebo pomocou skratky „Win+Tab“. Pripojte požadovanú miniatúru myšou a presuňte ju na iné miesto. Po zvýraznení druhého pracovného priestoru môžete tlačidlo uvoľniť.

  Medzi vytvorenými virtuálnymi priestormi sa môžete pohybovať bez prepnutia do režimu ovládania. Na to použite klávesy so šípkami na klávesnici a klávesy modifikátora. Ctrl+Win+šipka doprava presunie aktívnu plochu o jednu pozíciu doprava a Ctrl+Win+šipka doľava ju presunie doľava. Ak chcete vytvoriť virtuálnu plochu na pozadí, použite kombináciu klávesov Win+Ctrl+D. Stlačením klávesovej skratky „Win+Ctrl+F4“ zatvorte aktuálny pracovný priestor.

  Ak chcete zmeniť správanie operačného systému v správe virtuálnych pracovných plôch, prejdite do časti Nastavenia systému Windows. Vyvolajte okno výberu pomocou klávesovej skratky „Win+i“. Prejdite do časti „Systém“, ktorá je na snímke obrazovky označená rámčekom.

  V bočnom menu vyberte položku „Multitasking“. Na pravej strane okna sa zobrazí pole „Virtuálne plochy“, ktoré je zvýraznené na obrázku. Číslo „2“ zodpovedá rozbaľovacej ponuke, ktorá umožňuje používateľovi zmeniť zobrazenie otvorených aplikácií a reakciu systému po stlačení klávesov „Alt+Tab“.

  Spodný riadok

  V tomto príspevku vám naši odborníci ukážu, ako používať technológiu virtuálnej pracovnej plochy v systéme Windows 10. Vyskúšajte ju, aby ste si zreorganizovali priestor a získali viac z operačného systému.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: