10 príznakov prepracovanosti

„Život je hektický, je toho veľa, jedna vec je dôležitejšia ako druhá, nie je čas na spánok ani na jedlo“ – takto by sa dal opísať život v priemernej megalopole. Neustále zaneprázdnenie a nedostatok odpočinku, narušený biologický rytmus a stres sú súčasťou moderného života. Nevýhodou tohto životného rytmu je prepracovanosť.

A nie je to len prípad „nedostatku energie“, prepracovanosť je lekárska diagnóza, ktorá sa v Medzinárodnej klasifikácii chorôb nazýva prepracovanosť (Z73).0). Nedokážete ju odlíšiť od obyčajnej únavy alebo vyčerpania. Keď sme unavení, máme pocit, že sme menej schopní pracovať a necítime sa dobre. Tieto príznaky však zmiznú po dobrom spánku alebo odpočinku. V prípade prepracovanosti je to oveľa vážnejšie.

10 príznakov prepracovanosti

Nadmerná únava je štádium dlhotrvajúcej, chronickej únavy

Ak sa únava dlhodobo ignoruje, môže prerásť do nadmernej únavy. Telo si neodpočinie ani počas noci a všetky zdroje sa vyčerpajú natoľko, že už nedokáže odolávať vonkajším vplyvom a všetky systémy – kardiovaskulárny, imunitný, gastrointestinálny atď. – začnú vzdávať.. Preťaženie môže predovšetkým vyvolať ochorenia nervového systému.

Príčiny únavy

Hlavný dôvod prepracovanosti je zrejmý – veľa práce, málo kvalitného odpočinku.

Prepracovanosť môže byť vyvolaná:

 1. Zlé pracovné podmienky;
 2. nepriaznivé životné podmienky;
 3. podvýživa;
 4. namáhavá fyzická aktivita.

Ak teda pracujete 10 až 12 hodín denne, jete na cestách, kdekoľvek a kedykoľvek môžete, po práci chodíte do posilňovne, potom ste v ohrození.

Nadmerný stres doma a v práci, zlá kvalita a dĺžka spánku, málo alebo žiadne cvičenie a pravidelná duševná práca; dlhá monotónna, opakujúca sa práca.

Príznaky vyhorenia

10 príznakov únavy

Príznaky, môžete včas rozpoznať a liečiť prepracovanosť.

 1. Cítite sa veľmi unavení, aj keď ste odpočívali 5 – 7 hodín.

 2. Máte sklon k prechladnutiu a ochoreniam dýchacích ciest.

 3. Trpíte bolesťami hlavy a/alebo žalúdka.

 4. Trpí nespavosťou.

 5. Všimli ste si, že sa vám oslabila pamäť a je ťažšie sa sústrediť a vypnúť?.

 6. Začínajú sa hnevať na blízkych ľudí, sú neustále podráždení.

 7. Strata chuti do jedla alebo naopak neustále túžba po niečom, čo by sa dalo žuť.

 8. Znížila sa vaša schopnosť zvládať prácu, zvýšila sa vaša schopnosť zvládať pracovné úlohy a celkovo ste pomalí.

 9. Začervenané oči.

 10. 10. Apatia a ľahostajnosť.

Tieto príznaky sú charakteristické pre fyzickú aj duševnú únavu.

Prvý vzniká v dôsledku namáhavej práce, pri ktorej dochádza k neustálemu zaťažovaniu určitých svalových skupín. Rozdiel medzi fyzickým prepracovaním a duševnou únavou je v tom, že je ľahšie sa s ňou vyrovnať. Dostatok spánku, uvoľnenie svalov, napr. masážou alebo kúpeľom v teplej vode.

Mentálne prepracovanie je oveľa častejšie. Nadmerná duševná záťaž z neustáleho preťažovania vyčerpáva mozgové bunky. Nebezpečenstvo duševného prepracovania spočíva v tom, že môže zostať dlho nepovšimnuté, postupne sa stupňuje a fyzické príznaky sa začnú prejavovať, keď je proces už v pokročilom štádiu. Takže duševné prepracovanie je ťažšie liečiť.

Existujú tri štádiá duševnej únavy

 1. Prvá je v počiatočnom štádiu. Človek sa cíti dosť energický a výkonný. Jediné, čo ho trápi, je zlý nočný spánok (má problémy so zaspávaním, často sa budí), čo ho ráno necháva nepokojným, a znížená chuť do jedla.

 2. Druhý je mierny. Ospalosť sa zhoršuje, objavuje sa letargia a apatia a bolesti (hlavy, srdca, žalúdka). Pracovné úlohy sú čoraz ťažšie: sústredenie je ťažké, práca je pomalšia ako zvyčajne.

 3. Tretia sa vyslovuje.Okrem neustáleho pocitu únavy a nízkej pracovnej schopnosti sa objavuje čoraz viac fyzických príznakov rôznych orgánov. Telesná teplota sa môže zvýšiť a hmotnosť môže klesnúť. Ženy si všímajú nepravidelnosti menštruačného cyklu. Začnete vyzerať chorľavo: vpadnuté oči, bledá pokožka, čierne oči atď..

Existuje aj štvrtá fáza prepracovanosti. Japonci preň vytvorili špeciálny termín „karoshi“ alebo „karoshi. Tento pojem možno preložiť ako „smrť v práci z prepracovania“. Nadmerné pracovné zaťaženie je čoraz fatálnejšie. Tento jav nadobúda v Japonsku dramatické rozmery. V roku 2015 bolo takýchto prípadov viac ako dvetisíc (podľa japonského ministerstva práce). Japonci, ktorí sa týmto problémom vážne zaoberajú, uskutočnili štúdiu a zistili, že 80 hodín mesačne navyše (okrem ôsmich hodín denného pracovného času) strávených na pracovisku môže viesť ku karoshi.

Slovensko zatiaľ takéto štatistiky nemá. Nikto nemôže povedať, koľko ľudí ochorie a zomrie na prepracovanie. Všeobecným trendom však je, že čoraz viac ľudí vyhľadáva lekársku pomoc pre choroby spôsobené prepracovaním.

Kto je náchylný na prepracovanie

10 príznakov prepracovanosti

Chronickou únavou najčastejšie trpia zamestnanci na zodpovedných pozíciách, tí, ktorí si nemôžu vziať plnú dovolenku, často pracujú cez víkendy a cestujú na služobné cesty. Práca spojená s neustálou komunikáciou s ľuďmi, s konfliktnými situáciami je plná prepracovanosti.

Ak myšlienky na prácu neopúšťajú vašu kanceláriu, v hlave sa vám preháňajú v noci, cez víkendy alebo na dovolenke – je to prvý náznak toho, že vo vašom živote sa musí niečo zmeniť, aby ste si udržali duševné a fyzické zdravie.

Prevencia prepracovanosti

Aby ste sa vyhli „vyhoreniu v práci“, mali by ste dodržiavať niekoľko pravidiel.

 • Rozumný prístup k pracovnému času. Malo by dôjsť k zmene činnosti. Dokonca aj ľahká, ale monotónna práca spôsobuje preťaženie rýchlejšie ako rôznorodá práca. Ak chcete nastaviť režim aktivít, ktorý zabezpečí zmenu činnosti, je lepšie si vopred napísať celý zoznam denných aktivít a rozdeliť si ich počas dňa.
 • Doprajte si aspoň 8 hodín kvalitného spánku. To, ako strávite noc, závisí od toho, ako si váš mozog oddýchne, a od vašej pracovnej výkonnosti na druhý deň.
 • Pravidelné a výživné stravovanie. Čerstvé ovocie a zelenina, zelenina, ryby, potraviny bohaté na vitamíny a minerály. Telo potrebuje veľa energie na zvládnutie každodenných úloh. Nepripravujte ho o výživnú stravu, ktorá slúži ako zdroj tejto energie.
 • Odpočinok počas dňa. Nepracujte len večer, po pracovnom čase. Odpočinok by mal byť pravidelný. 5-10 minút, ale niekoľkokrát počas dňa. Lekári tvrdia, že toľko času potrebuje náš nervový systém približne každú hodinu. Pracovať nepretržite viac ako dve hodiny je nielen nezdravé, ale aj neefektívne.. Produktivita unaveného mozgu je výrazne znížená.

Upozorňujeme, že konzultácie na sociálnych sieťach sa nepovažujú za odpočinok. Urobte si prestávku a odíďte z pracoviska. Lepšie je ísť na prechádzku. Urobte si dlhú obedňajšiu prestávku a približne hodinu si oddýchnite.

 • Sviatky a dovolenky. Nedostatok odpočinku počas pracovného dňa. Aspoň jeden deň v týždni by mal byť úplne uvoľnený. Dovolenka je počas roka nevyhnutnosťou. Pre naše zdravie je dôležité, aby sme vydržali aspoň 3-4 týždne v roku – po sebe alebo v dvoch turnusoch.
 • Primeraná fyzická aktivita. Nejde o to, aby ste po celodennej práci, keď je vaše telo už vyčerpané, zdvíhali činky v posilňovni. Chôdza, ľahké cvičenie a joga sú lepšie pre vaše zdravie a prevenciu prepracovanosti.
 • Príjemné trávenie voľného času. Život by mal byť aj o niečom inom ako o práci. Ak nemáte žiadnu záľubu, prečítajte si knihu, zahrajte si s priateľmi stolnú hru, choďte na piknik.

Pri prvých príznakoch prepracovanosti

Ak ste si všimli, že sa cítite viac unavení, zle spíte a nemáte chuť do jedla, je čas konať.

 1. Zvýšte čas odpočinku počas dňa a celého pracovného týždňa.
 2. Vzdajte sa zlých návykov. Cigarety a alkohol sú ďalším úderom pre kardiovaskulárny systém, ktorý už trpí nadmernou námahou.
 3. Každý deň aspoň 20 minút na čerstvom vzduchu. Prejdite sa, sadnite si na lavičku v parku, prejdite sa na bicykli.
 4. Snažte sa lepšie spať. Choďte spať čo najskôr a v rovnakom čase (najneskôr do 23.00 hod.).
 5. Pitie väčšieho množstva vody.
 6. Nechajte sa masírovať. Svaly si môžete natiahnuť sami alebo ísť k masérovi.
 7. Jedzte viac potravín bohatých na vápnik a fosfor.

V závažnejších, pokročilých prípadoch prepracovanosti je lepšie navštíviť lekára.

Ako relaxovať

10 príznakov únavy

Po niekoľkých hodinách sústredenej práce, keď sa cítite psychicky unavení, si nájdite čas na oddych. Káva ani alkohol tu nie sú najlepšími pomocníkmi. Namiesto toho si nájdite pokojné miesto, zavrite oči, pokojne dýchajte. Najlepšia poloha na odpočinok, napodiv, nie je ležať na pohovke alebo sedieť v kresle. Lekári tvrdia, že najlepší spôsob odpočinku je sedieť na zemi s nohami pod sebou, „skrčený ako panenka“. V tejto polohe sa telo uvoľní a napätie (nervové aj svalové) sa uvoľní.

Môže vám pomôcť predstaviť si príjemnú scenériu – les, breh rieky alebo more. 10-15 minút takéhoto odpočinku obnoví zdravý rozum a obnoví silu.

Použite túto alebo inú metódu na boj proti únave a buďte k sebe šetrní.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: