10 tipov, ako schudnúť

Moderné štandardy krásy sa zameriavajú na vnútorné pocity jednotlivca. Z psychologického hľadiska sú tieto veci veľmi dôležité. Tak sa naučíme milovať seba samých vo všetkých podobách a s láskou prijať svoje nedokonalé telo. Je tu však aj druhá strana mince. Nadváha nie je len estetický problém, ale aj priama hrozba pre zdravie.Výskum študentov medicíny, Výskum príčin nadváhy u mladej generácie vyvrátil dominantnú úlohu fyziologických faktorov (hormonálna nerovnováha, genetické predispozície atď.) pri priberaní..). Zistilo sa, že väčšina mladých ľudí priberá v dôsledku fyzickej nečinnosti a kalorickej stravy plnej nezdravých potravín.

Ak patríte k ľuďom, ktorí sa neustále snažia schudnúť alebo schudnú, ale opäť priberú, tento článok je určený práve vám. Tu nájdete odpovede na najdôležitejšie otázky o chudnutí z psychologického hľadiska.

Najlepšie spôsoby, ako schudnúť bez toho, aby ste niečo robili

Naozaj potrebujete schudnúť??

Existuje mnoho faktorov, ktoré vedú k neadekvátnemu vnímaniu vlastného fyzického vzhľadu. Napríklad príliš málo alebo príliš veľa jedla, psychické traumy, vplyv iných osôb a mnohé ďalšie. Skôr ako začnete hľadať váhu, musíte analyzovať, aké sú skutočné príznaky toho, že môžete mať nadváhu. Na čo je potrebné dbať z fyziologického a lekárskeho hľadiska:

87687687687.jpg
 1. Index telesnej hmotnosti (BMI).Je to ľubovoľný index, pretože jeho norma závisí od vášho veku, telesnej konštitúcie, svalovej a tukovej hmoty atď.. Stojí za to ho vypočítať, aby sa stanovila základná hodnota pre analýzu. Vzorec na výpočet je nasledovný: . Napríklad žena váži 50 kg., a výška je 161 cm. Takže je to..

  314253645768.jpg

  = 21,2. To je normálne. BMI pod 19 je podváha a nad 25 začína byť nadváha. BMI nad 30 znamená obezitu 1. stupňa atď..

 2. Obvod pása.Podľa WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie) je obvod pása ženy väčší ako 80 cm., a u mužov nad 94 cm. hovorí, že majú nadváhu. Ukazuje množstvo brušného tuku v tele, ktorý je faktorom vzniku cukrovky, srdcových ochorení a iných patologických stavov.

 3. Bolesť kĺbov. Nadmerná záťaž pohybového aparátu spôsobuje rýchle opotrebovanie kĺbov. Ak vás pri chôdzi alebo inej fyzickej aktivite bolia kolená a máte niekoľko kíl navyše, je čas schudnúť.

 4. Nadmerné zaťaženie pohybového aparátu spôsobuje rýchle zhoršenie stavu kĺbovMedzi blízkymi príbuznými prípadov rakoviny. Výskum C. Larson a A. Podľa denníka The Wall Street Journal sa ukázalo, že nadváha a obezita priamo súvisia s rizikom rakoviny pečene. Ak máte genetické predpoklady, oplatí sa venovať zvýšenú pozornosť svojej hmotnosti.

 5. Stanovenie limitov fyzickej aktivity. Ak je chôdza sprevádzaná dýchavičnosťou, je ťažké aktívne sa pohybovať a cvičiť, je čas postarať sa o zníženie hmotnosti.

Potom existuje celý rad ďalších platných signálov pre zmenu vášho tela. Ako ste si už možno všimli, všetky príznaky majú pevný základ založený na stave tela, jeho reakciách a zdravotných príznakoch. Motívy chudnutia, ktoré sú základom nezdravého sebavnímania, vytvárajú nové psychologické problémy a intrapersonálne konflikty.

Psychologické dôvody, prečo sa nemôžete zbaviť nadváhy

Psychológovia a psychoterapeuti, ktorí pracujú v oblasti psychosomatických ochorení, zistili, že väčšina ľudí má nadváhu z psychologických dôvodov. Ľudia s genetickou predispozíciou k obezite by mali byť obzvlášť obozretní, pokiaľ ide o ich hmotnosť. Burbo, L. Hay a A. Meneghetti identifikoval hlavné dôvody, prečo sa nevieme zbaviť nadbytočných kilogramov z psychologického hľadiska:

 1. Osoba má z nadváhy sekundárny prospech.Napriek negatívnym postojom k celkovému vzhľadu ľudia profitujú z nadváhy. Môže to napríklad viesť k súcitu vo vašom okolí a vo vašich blízkych. A určite vás budú ľutovať a urobia vám medvediu službu. Ľudia s nadváhou si vytvárajú obraz dobromyseľného, dôveryhodného človeka, ktorý dokáže ospravedlniť životné neúspechy, profesionálnu stagnáciu neatraktívnym vzhľadom atď..

 2. Správanie vyžadujúce pozornosť.Tento dôvod neúspešného chudnutia súvisí s traumou z detstva. Keď sa rodičia v detstve svojmu dieťaťu dostatočne nevenujú alebo ho jednoducho ignorujú, začne jesť. Existujú dva funkčné dôvody nadváhy – hľadanie útechy v jedle a zväčšovanie veľkosti. Podvedome sa vizuálne rozširujeme, aby sme si nás všimli.

 3. Comfort.Mnohí ľudia si spájajú chutné jedlo so slávnostnými príležitosťami, keď sme sa cítili dobre a užívali si. v časoch emocionálnej krízy sa ľudia snažia obnoviť dobrú náladu a utešujú sa konzumáciou chutných a výživných jedál.

 4. Vyhýbanie sa sympatiám opačného pohlavia.Dôvody založené na psychickej traume vo vzťahoch s mužmi/ženami (sexuálne zneužívanie, zneužívanie, toxické vzťahy v minulosti atď.)..). S neatraktívnym telom sa snažíme stať neviditeľnými a vyhnúť sa pozornosti ľudí.

 5. Celoživotné chudnutie.Keď sa chudnutie stane dlhodobým cieľom, dosiahnutie úspechu znamená stratu. Aby si ľudia zachovali hodnotu tejto ambície, priberajú a potom opäť chudnú, čo je nekonečný cyklus.

 6. Túžba podobať sa inej osobe. Vytvorenie si idolu a snaha stať sa ako on vyvoláva najsilnejšie vnútorné konflikty. Túžba schudnúť a podobať sa niekomu inému sa stáva posadnutosťou, ktorá prerastá do rôznych iných porúch.

Môže ísť aj o kultúrne presvedčenie, vnucované normy, vyhýbanie sa zodpovednosti a ďalšie. Kľúčovým posolstvom je, že musíte izolovať, identifikovať a pochopiť príčinu svojich neúspešných pokusov schudnúť. Keď sa dostanete ku koreňu problému, bude ľahšie dosiahnuť zdravé a krásne telo.

Mentálne tipy na efektívne zníženie prírastku hmotnosti

zdravé stravovanie

Podľa štatistík WHO sa počet obéznych ľudí v rokoch 1975 až 2016 takmer strojnásobil. Príčiny tohto hrozného trendu sú na mnohých úrovniach: rozmanitosť a hojnosť nezdravých potravín, sedavý spôsob života, presýtenie života pomôckami atď.. Tu je niekoľko návrhov, ktoré vám pomôžu rozvinúť váš vnútorný dialóg a vylepšiť postoj vášho tela k úspešnému chudnutiu.

Správne nastavenie motívov a cieľov

Je dôležité stanoviť si cieľ, ktorý má pozitívny základ. Napríklad túžba zhodiť nadbytočné kilogramy z nenávisti k vlastnému odrazu v zrkadle, pohŕdanie vypuklým bruchom by bolo neúčinným základom pre vytvorenie silnej motivácie. Negatívne motívy vytvárajú negatívny postoj k chudnutiu. Tieto predsudky nás nútia vzdať sa svojich cieľov. Preto je tak dôležité začať s láskou k svojmu telu a osobnosti.

Tu je príklad pozitívnej, efektívne formulovanej myšlienky: „Chudnem, aby som zlepšil svoje zdravie a vzhľad. Milujem svoje telo, ktoré si vybralo svoju daň a teraz potrebuje moju pomoc, aby znovu získalo svoju pôvodnú krásu a silu. Bolo by užitočné spracovať motivačný aspekt na osobnej konzultácii so psychológom, aby sa urýchlil proces sebareflexie.

Naučte sa rozlišovať medzi hladom a chuťou do jedla

V praveku mali ľudia len pocit hladu, ktorý ich viedol. V dnešnej hojnosti a dostupnosti chutných potravín sa objavil pojem podobný hladu, ale veľmi sa od neho líši: chuť do jedla. Pocity chuti do jedla a hladu sú približne rovnaké, ale prvý je emocionálna potreba a druhý fyziologická potreba. Ako teda rozlišujeme medzi nimi?

 1. Chuť do jedla vzniká, keď vidíte krásne jedlo, cítite príjemnú vôňu jedla. Tento pocit je vyvolaný túžbou vychutnať si, ochutnať atraktívne jedlo.

 2. Keď ste naozaj hladní, je jedno, či je to jablko alebo koláč. Okrem toho sa hlad rodí najmenej 2-3 hodiny po poslednom jedle.

Postavte sa našim obavám

Vykonajte nasledujúcu psychologickú techniku. Sadnite si v pokoji a tichu a položte si jednoduchú otázku: „Čo sa stane, keď schudnem??“. Odrátať odpovede na papier. Pozitívne očakávania štíhlosti sú na prvom mieste:

 1. Staňte sa atraktívnymi.

 2. Kúpiť si akékoľvek oblečenie a vyzerať v ňom čo najlepšie.

 3. Nájdite zdravie, silu a vitalitu.

Po analýze pozitív však zistíte, že existujú skryté očakávania, ktoré vás desia. Napríklad, so štíhlosťou prichádza pozornosť opačného pohlavia. Naučte sa konštruktívne komunikovať s ľuďmi, rozvíjať komunikačné zručnosti atď.. To je jeden z pravdepodobných „strachov zo štíhlosti. Analyzujte ich všetky, aby ste určili budúci pracovný front. Zbavenie sa strachu naštartuje proces chudnutia a udrží vás na správnej ceste.

Stanovte si ciele, ktoré môžeme dosiahnuť

Je ťažké schudnúť roky za 1-2 týždne. Mnohí ľudia však očakávajú práve takéto výsledky. Sklamanie, ktoré nasleduje po očakávaní, zničí akúkoľvek motiváciu. Stanovte si preto realistické ciele. Napríklad:

 1. Schudnúť 2-3 kg za mesiac je viac ako realistický a zdravý cieľ. Toto tempo sa považuje za pohodlné pre telo.

 2. Cvičenie 3-4 krát týždenne.

 3. Cvičte 15 až 20 minút denne. Nie je potrebné, aby sa netrénovaný človek týral a trávil hodiny v posilňovni.

 4. Realistický pohľad na vaše možnosti a stanovenie cieľov na ich základe vytvorí najpohodlnejšie podmienky pre chudnutie.

Zdravý životný štýl

Využite časový manažment

Keď sme bezdôvodne hladní? Keď sa nudíte, keď ste smutní, keď nemáte čo robiť… Naplňte svoje dni zaujímavými, produktívnymi činnosťami, ktoré vás zbavia túžby po kúsku koláča. Napíšte si diár, naplánujte si deň tak, aby ste mali čo najmenej voľného času. Zistíte, že chuť do jedla vyvolaná nudou vás opustí.

Hľadajte radosť mimo jedla

Rodičia často používajú sladkosti a výlety do kaviarní ako motiváciu pre svoje dieťa alebo ako odmenu za úspech. Tieto predsudky sú zakotvené v našom podvedomí a sprevádzajú nás, keď dospievame. Aby jedlo už nebolo spojené s radosťou, nahraďte zdroje potešenia.

Ak prácu urobíte načas, nebudete odmenení dezertom, ale peknou drobnosťou, ktorú ste si už dlho chceli zaobstarať. Namiesto slávnostného jedla si vychutnajte prechádzku v parku alebo živú hudbu na koncerte. Keď jedlo prestane byť zdrojom potešenia, stratí na vás vplyv.

Sústreďte sa na jedlo

Odložte telefóny, vypnite televíziu, zavrite knihy, keď sa pustíte do jedla. Podľa výskumu rozptýlenie, napríklad sledovanie televízie, skresľuje pocit hladu. Napríklad počas sledovania filmu môžete zjesť viac, ako keby ste sa od neho odpútali. Nadmerná spotreba kalórií je hlavnou príčinou nadváhy a obezity. Keď sa vaša pozornosť sústredí na jedlo, ktoré jete, porcie, ktoré zjete, budú výrazne menšie.

Odstráňte nezdravé potraviny z dohľadu

Nedráždi sa pohľadom na kalorické, nezdravé výrobky. Na stôl položte vázu s farebným ovocím. Takto si môžete vychutnať estetickú krásu ovocia prostredníctvom vizuálneho vnímania, ale jeho nízky obsah kalórií vám nespôsobí priberanie nových kilogramov. Snažte sa premeniť každé jedlo na vizuálne potešenie. Venujte čas krájaniu a peknému usporiadaniu zeleniny na tanieri. Samotná konzumácia jedla sa stane umením.

Vyhnite sa marketingovým nástrahám

Výrobcovia potravín sa priživujú na ľuďoch, ktorí chcú schudnúť, a vydávajú nezdravé potraviny za zdravé, diétne výrobky. Robia to pomocou psychologických techník. Tu sú niektoré z nich:

 1. Používanie ekologických obalov.Na podvedomej úrovni si ľudia spájajú zelenú farbu s prírodou, zdravosťou, prirodzenosťou.

 2. Používanie označujúcich slov v názve.kričiace názvy výrobkov so slovami fitness, zdravie, organický, nízkokalorický atď.. núti nás myslieť na ich prospešné, výnimočné vlastnosti. V skutočnosti však nie sú zdravé.

 3. Používanie obrázkov a fotografií ľudíso štíhlymi číslami na obaloch, ktorí sú spokojní so svojimi výrobkami.

Ako sa vyhnúť týmto nástrahám? Stačí si pozorne prečítať zloženie a pozrieť si profil FFA (bielkoviny, tuky, sacharidy). Za jasnými obrázkami a marketingovými trikmi sa skrýva skutočné zloženie.

Práca s psychologickými problémami

Naše „vnútorné dieťa“ hľadá riešenia v potravinách. Živí sa našimi komplexmi, obavami, strachom, neadekvátnymi stratégiami správania atď.. Ak sa chcete raz a navždy zbaviť psychických problémov pri chudnutí, pracujte na svojej osobnej oblasti. Identifikujte svoje bolesti, nájdite riešenie (sami alebo s psychológom) a žite plnohodnotný, zdravý život.

Záver

Psychosomatické aspekty nadváhy sú pre väčšinu ľudí horúcou témou. Znie to desivo, a keď to spoznáte, zistíte, že problémy sa riešia prácou na sebe. Vaše telo sa vám poďakuje zdravím, vitalitou a štíhlosťou za produktívnu prácu na vašom myslení.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: