13 dôvodov rozchodov

Zdá sa, že všetko ide dobre, a potom sa z ničoho nič začne hovoriť o rozchode. Stáva sa to?? Je nepravdepodobné, že by sa vo vzťahu vždy objavil nejaký náznak toho, že veci nejdú hladko.

Je dôležité ich cítiť, aby sme pochopili, že existuje problém, ktorý treba vyriešiť. Tu sú hlavné dôvody, prečo sa pár môže rozísť, aj keď ide o pevné a osvedčené spojenectvo.

13 hlavných príčin rozchodov

Strata dôvery

Ak sa zo vzťahu vytratí dôvera (alebo ak vôbec neexistuje), rozpadne sa, pretože chýba pocit bezpečia.

Ak si spočiatku dôverovali, situácia sa môže zmeniť kvôli často nesplneným sľubom alebo žiarlivosti. Vzťah sa stáva utrpením: neustále obviňovanie, nedôvera, vypočúvanie, pokusy o obmedzenie slobody atď. Ak sa cítite zradení, je to jedna z červených vlajok, že váš vzťah má problémy.

Rozprávajte sa a diskutujte o tom, prečo sa dôvera stratila a čo musíte urobiť, aby ste ju znovu získali. Ak chcú dvaja ľudia zachrániť vzťah, úprimný rozhovor môže pomôcť vyriešiť problém.

Nedostatok komunikácie

Aj keď chcete, aby váš partner pochopil príčinu vašej nevôle bez slov a odstránil ju, v praxi je vzťah bez komunikácie nemožný. Musíte sa spolu rozprávať čo najčastejšie a najdlhšie, pričom si musíte povedať svoje želania a očakávania.

Až potom je možné povedať, že ich partner nechce prijať alebo sa s nimi zhodnúť. A keď čakáte, že si veci vyrieši sám, riziko, že nedorozumenia a vzájomná nespokojnosť budú rásť a poškodia vzťah, je oveľa vyššie.

Komunikácia na diaľku

Napriek romantickému pôvabu, ktorý prináša dlhý sex na jednu noc, pár potrebuje čo najviac komunikovať osobne. Ak ste sa zoznámili online, je dôležité, aby ste sa s nimi čo najskôr zoznámili, aby ste zistili, ako vám ich prítomnosť vyhovuje.

A ak ste od seba ďaleko, musíte si uvedomiť, že riziko, že vzťah nevydrží, je oveľa vyššie. Stále sa môžete stretávať, ale ak to bude príliš zriedkavé, je veľká šanca, že skončíte s aférkou bokom.

Iná vec je, ak žijete v tom istom meste, ale kvôli okolnostiam ste sa museli odlúčiť, napríklad kvôli služobnej ceste. V tomto prípade je potrebná len túžba na každej strane a vzťah sa zachráni bez väčších problémov.

Vzájomné tajomstvá

13 hlavných dôvodov rozchodov

Ak chcete pred partnerom niečo utajiť, musíte sa pripraviť na to, že

 1. Skôr či neskôr sa to ukáže;

 2. Vzťah bude poškodený.

Je dôležité pochopiť, že úprimnosť a otvorenosť sú kľúčovými faktormi šťastného vzťahu. Skrývanie vecí spôsobuje zbytočný stres a úzkosť, ktoré môžu viesť k ďalším problémom.

Sebectvo

Počúvanie a vzájomné počúvanie je dôležité v každej fáze vzťahu. Ak je to jednosmerná hra, partner, ktorý musí neustále robiť kroky smerom k vám, sa skôr či neskôr unaví.

Obaja partneri musia na vzťahu pracovať, čo znamená, že egoizmus v ňom nemá miesto. Stojí za to o tom diskutovať, aby sme sa vyhli rozchodu, ale ak je to charakterová črta, žiaľ, je malá šanca, že sa niečo zmení.

Rôzne životné ciele

Únia je vo svojej podstate odsúdená na zánik, ak majú partneri rozdielne ambície. Jedným z hlavných ukazovateľov šťastného a dlhotrvajúceho vzťahu je spoločný cieľ, ktorého dosiahnutie pár spája.

Ak to tak nie je, je nepravdepodobné, že budete žiť spolu. Napríklad vy chcete veľa detí a veľký dom na vidieku, zatiaľ čo on je sebavedomý metropolita, ktorý si nevie predstaviť svoj život bez ruchu mesta. Je zrejmé, že v tomto prípade je najlepším riešením rozchod, ale ak stále existujú pocity, treba hľadať kompromis, napríklad tráviť pracovné dni v meste a víkendy mimo neho. Je možné, že časom jeden z vás prehodnotí svoje názory a ocení to, čo sa páči tomu druhému.

Násilie

Nejde o fyzické násilie, ale o emocionálne násilie, ktoré má rovnako závažné dôsledky.

O citovom zneužívaní sa hovorí, ak:

 1. Jeden z dvojice chce mať nad druhým úplnú kontrolu;

 2. Existuje slovné ponižovanie: neustála a neopodstatnená kritika, urážky, zraňujúce slová;

 3. Jeden partner sa bojí druhého;

 4. Žiarli nielen na opačné pohlavie, ale aj na priateľov, prácu, koníčky;

 5. Existujú známky manipulácie;

 6. Neexistuje žiadne spoločné rozhodovanie medzi oboma manželmi, pretože jeden z nich nemá v tejto veci žiadne slovo;

 7. Pokúšate sa izolovať svojho partnera od života mimo vášho vzťahu.

 8. Emocionálne zneužívanie môže byť zo strany muža alebo ženy.

Nesplnené očakávania

Vzťahy môžu zlyhať, keď bližší pohľad na partnera nie je taký, ako ste si predstavovali. Ak sa očakávania nevyjadria na začiatku, nie je zaručené, že ten, komu sú určené, bude ochotný vynaložiť úsilie na ich splnenie.

Aby ste sa vyhli takýmto sklamaniam, nerobte si ilúzie o svojom partnerovi, riaďte sa aktuálnymi údajmi, nie tým, čo by ste chceli. Okrem toho, čím sú očakávania od vzťahu menej špecifické, tým je menšie riziko, že nebudú splnené.

Závislosti akéhokoľvek druhu

13 hlavných príčin rozchodov

Môže to byť závislosť od hazardných hier, drog alebo alkoholu – akákoľvek závislosť, ktorá zasahuje do vášho ostatného života. Aj keď na začiatku vzťahu nemusíte vidieť, aká je silná, časom pocítite, že sa vám stavia do cesty pri budovaní zdravého vzťahu.

V takýchto prípadoch môže podpora blízkej osoby pomôcť zvládnuť závislosť, ale zvyčajne je to možné len v počiatočnom štádiu. Ako problém postupuje, je každým dňom ťažšie ho vyriešiť, takže mnoho vzťahov končí, nevydrží takýto test.

Zvykáme si na seba navzájom

Vášeň sa časom rozhorí v každom vzťahu. Ak sa však bláznivé zaľúbenie zmení na pokojnú a spoľahlivú lásku, zväzok nie je ohrozený.

Keď sa však partneri od seba vzďaľujú a žijú v rutine, často to vedie k rozchodu, pretože jednému chýbajú emócie a začne ich hľadať inde.

Klasickým príkladom je syndróm prázdneho hniezda, keď deti vyrastú a opustia rodičovský dom, zatiaľ čo muž a žena zostávajú spolu ako na začiatku vzťahu. Tu sa môže ukázať, že sú už dlho navzájom cudzí, ktorí splnili hlavné poslanie v živote – rodiť a vychovávať deti.

Aby sa to nestalo, je dôležité neustále pracovať na vzťahu, nájsť si aktivity, ktoré oboch zaujímajú, a tráviť spolu čo najviac času.

Rôzne rýchlosti vývoja

Ak sa jeden z partnerov snaží rozvíjať a neustále sa učí, zatiaľ čo druhý zostáva na jednom mieste, skôr či neskôr skončia na rôznych úrovniach. Nemajú sa o čom rozprávať, spoločné ciele a záujmy sa vytrácajú a vznikajú odlišné sociálne kruhy.

To všetko vedie k odcudzeniu a k obdobiu ochladenia.

Problémy s peniazmi

Nejde len o sumu peňazí, ale aj o možnosti, ako ich minúť. Možné situácie:

 1. Jeden z páru zarába výrazne viac ako druhý, čo v ňom vyvoláva pocit menejcennosti a závislosti, čo je obzvlášť časté, keď je žena na materskej dovolenke;

 2. rozpočet je spoločný, ale rozdelený podľa želania jedného z partnerov;

 3. Jeden míňa peniaze zo spoločnej „banky“ na osobné potreby bez toho, aby sa poradil s druhým alebo ho informoval, a preto nie je dostatok peňazí na spoločné účely.

Môže existovať veľa možností, ale na záchranu vzťahu musíte navzájom hovoriť a dospieť k spoločnému cieľu.

Rozpad fyzickej alebo citovej väzby

13 hlavných príčin rozchodov

Vedie k tomu, že partneri prestávajú byť „jedno“, a preto je pokračovanie vzťahu nemožné.

Fyzický rozchod nastáva, keď jeden alebo obaja partneri v páre nie sú spokojní so svojím sexuálnym životom, ale o probléme nehovoria a nehľadajú riešenie. Tento typ odcudzenia sa pociťuje rýchlejšie a akútnejšie, a ak existuje túžba a ochota stretnúť sa navzájom, problém sa dá ľahko vyriešiť.

Ťažšie je, keď k rozchodu dôjde emocionálne, keď dvaja ľudia v páre nedokážu spolu komunikovať, podporovať sa a vcítiť sa a vo všeobecnosti si nerozumejú. Výsledkom je, že každý hľadá podporu, v lepšom prípade u priateľov a príbuzných, v horšom prípade začne iný vzťah.

Emocionálny rozchod je ťažšie definovať ako fyzický, ale vedie k nahromadeniu podráždenia a nevôle, čo nakoniec vedie k neustálym hádkam a konfliktom.

Výskum vedcov

Americkí vedci vykonalištúdiummedzi pármi, ktoré nemali krízu vo vzťahu alebo neplánovali rozchod. Uskutočnilo sa v dvoch fázach: najprv boli účastníci požiadaní, aby určili dôvody, prečo by sa mohli rozhodnúť odísť, a v druhej fáze boli pozorovaní počas 9 mesiacov.

Hypotetické dôvody rozchodu boli pomenované ako:

 1. Neuspokojené osobné potreby a očakávania od vzťahu;

 2. Chlad voči partnerovi;

 3. Nedostatočný vývoj vo vzťahu.

Zaujímavé je, že len 20 % z celkového počtu účastníkov sa počas celej štúdie skutočne rozišlo. A zistilo sa, že jediným skutočným dôvodom rozchodu boli iné vzťahy. Vo všetkých ostatných prípadoch, aj keď uviedli, že sú so vzťahom nespokojní (rozhovor s nimi sa uskutočňoval raz za mesiac), sa neponáhľali s odchodom. Väčšina hľadala výhovorky, aby nezmenila svoj život.

Štúdia hypoteticky pomenovala vnútorné dôvody rozchodu (urazenosť, nespokojnosť so vzťahom atď.)..), zatiaľ čo v praxi bolo rozhodnutie rozísť sa spojené s vonkajšími faktormi (mať milenca alebo milenku).

Rozhodnutie rozísť sa je teda najčastejšie poslednou možnosťou. Vo väčšine prípadov páry radšej nechávajú veci tak, ako sú, aj keď im niečo nevyhovuje. To však neznamená, že nie je potrebné pracovať na vzťahu, čím je harmonickejší, tým silnejší a šťastnejší je zväzok dvoch milujúcich sa ľudí.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: