20 spôsobov, ako získať veľa priateľov

Priateľstvo je v živote rovnako dôležité ako láska. Dobrí priatelia podporujú v ťažkých chvíľach, pomáhajú pri dosahovaní mnohých cieľov a vo všeobecnosti robia život bohatším a zaujímavejším.

Ako nadviazať priateľstvo a udržať si ho na dlhé roky.

20 spôsobov, ako si získať veľa priateľov

Vplyv typu osobnosti na možnosť priateľstva

Rozlišujú sa dva typy osobnosti: extroverti a introverti. Tí prví sú spoločenskí a otvorení svetu a nevidia problém v tom, že sú neustále v spoločnosti ľudí. Ľahko nadviažu rozhovor s cudzím človekom a za chvíľu sa s ním rozprávajú, akoby sa poznali roky.

Introverti sú opakom. Sú plaché, nedôverujú ostatným a radšej sú samy. Ťažko nadväzujú nové známosti, dlho im trvá, kým si zvyknú na ľudí, a boja sa im otvoriť.

Čistí extroverti alebo introverti sú pomerne zriedkaví; zvyčajne sa v človeku vyskytujú črty každého princípu správania, ale jeden z nich prevažuje. Každý môže mať problémy s nadväzovaním nových priateľstiev.

Extroverti sa zapájajú príliš rýchlo a riskujú sklamanie z nových známostí. Introvertom naopak trvá príliš dlho, kým si nájdu priateľov, a často zostávajú sami.

Prečo nemáte priateľov – analyzujte svoje správanie

Jedným z častých dôvodov, prečo si nenachádzate priateľov, je sebectvo. Keď sa zaujímate len o seba a ste pripravení prijať vzťah, je nepravdepodobné, že by ste vybudovali normálny vzťah.

Ďalším možným dôvodom môže byť, že sa neumiestňujete správne. Ak sa snažíte urobiť lepší dojem, ako ste, rýchlo sa to rozpozná. Prefíkanosť a falošnosť nie sú vlastnosti, ktoré by človek chcel vidieť u priateľov.

Ďalším dôvodom je hľadanie na nesprávnom mieste. Možno sa snažíte priblížiť k ľuďom, ktorí nezdieľajú vaše názory a záujmy, preto je v tejto situácii najlepšie zmeniť zameranie vášho hľadania.

Skôr než si začnete hľadať priateľa, analyzujte dôvody svojej osamelosti,Odpovedzte si na niekoľko otázok:

 1. Ako si sebecký? Čo si myslia ľudia okolo vás?

 2. Ste schopní urobiť ústupky??

 3. Máte naozaj radi ľudí, s ktorými sa chcete priateliť??

 4. Prichádzate na pomoc v ťažkých situáciách?

 5. Správate sa k ľuďom primerane – neurážate ich??

Toto nie je rýchly test, ale otázka na zamyslenie, ktorá vám pomôže pochopiť príčiny vašej osamelosti v živote.

Spôsoby nadväzovania nových priateľstiev

Ak sa rozhodnete rozšíriť svoj komunikačný okruh, tu je niekoľko jednoduchých spôsobov, ako to urobiť.

Dobrovoľníctvo

Títo ľudia sú vždy potrební, takže možno budete musieť nájsť tú správnu organizáciu podľa svojich záujmov. Ak neznášate mačky alebo psy, pravdepodobne nebudete dobrým dobrovoľníkom v útulku pre zvieratá.

Premyslite si, čo vás zaujíma, a choďte pomáhať do vybranej organizácie na niekoľko mesiacov – to je dostatok času na to, aby ste spoznali nových ľudí a zistili, či má dobrovoľníctvo ešte zmysel.

Možnosti, kde môžete ponúknuť svoju pomoc:

 1. Útulky: pre zvieratá, pre bezdomovcov, pre obete násilia;

 2. organizácie na výsadbu stromov alebo čistenie parkov;

 3. Miestna knižnica – môžete čítať knihy deťom alebo zorganizovať amatérsky čitateľský klub;

 4. Domov pre seniorov – na stretávanie sa so staršími ľuďmi a trávenie času s nimi;

 5. v miestnej nemocnici – môžete napríklad pomáhať pri prevoze pacientov, stretávať sa s nimi a vykonávať rôzne práce, ktoré si nevyžadujú lekárske vzdelanie.

Zapojte sa do kurzu

20 spôsobov, ako získať veľa priateľov

V takom prípade je dôležité vybrať si šport, ktorý vás skutočne zaujíma, a nájsť podobne zmýšľajúcich ľudí. Potom bude ľahšie nadviazať kontakty a nájsť témy na rozhovor.

Ak ste už ukončili školu alebo univerzitu, môžete si nájsť záujmové kluby napríklad prostredníctvom inzerátov na sociálnych sieťach a v médiách:

 1. Zapojte sa do klubu cudzích jazykov a zdokonaľte sa v angličtine alebo francúzštine;

 2. Ak hráte na nejaký hudobný nástroj, pridajte sa k miestnej hudobnej skupine;

 3. Ak radi spievate, pridajte sa do zboru;

 4. členstvo v debatnom klube je skvelý spôsob, ako sa naučiť obhajovať svoj názor, ak s tým máte problémy.

Existuje veľa možností, nájdite niečo, čo vám vyhovuje, a začnite vytvárať nové prostredie.

Pridajte sa k športovému tímu

Je to jeden zo spôsobov, ako si vybudovať čo najpevnejšie vzťahy, pretože budete pravidelne trénovať spolu a vytvoríte si tímového ducha pri práci na spoločných cieľoch. Ukázalo sa, že aj keď prestanete športovať, ľudia, s ktorými ste trénovali a chodili na súťaže, zostávajú vo vašom živote.

Nájdite si šport, ktorý vás baví, a začnite ho hrať, aby ste si našli nových kamarátov.

Zoznámte sa navzájom na sociálnych sieťach

Ak je pre vás skutočná komunikácia ťažká, začnite komunikovať virtuálne. Zapojte sa do záujmových skupín na sociálnych sieťach a rôznych fórach, diskutujte o témach, ktoré vás zaujímajú, a zvyknite si vyjadrovať svoj názor. Potom sa môžete dohodnúť na virtuálnom stretnutí a pokračovať v off-line.

Obnovte staré priateľstvá

Spomeňte si, s kým ste sa priatelili na strednej alebo vysokej škole, a pokúste sa obnoviť staré priateľstvá. Samozrejme, existuje riziko, že sa daná osoba časom príliš zmenila a už nebude zdieľať vaše názory, ale stojí za to to skúsiť.

Je to dobrá možnosť, ak máte blízko k náboženstvu. Boli by ste prekvapení, koľko farností je plných mladých ľudí s najrôznejšími záujmami. Cirkev tiež organizuje množstvo spoločenských aktivít, na ktorých sa zúčastňujú ľudia so spoločným záujmom.

Vyvenčite svojho psa

Ak máte domáce zviera, prechádzajte sa na viacerých verejných miestach s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi. To vám umožní stretnúť zaujímavých ľudí, s ktorými sa môžete spojiť bez toho, aby ste potrebovali psa.

Usporiadajte susedské grilovanie

20 spôsobov, ako získať veľa priateľov

Medzi svojimi susedmi môžete nájsť veľmi zaujímavých ľudí, s ktorými môžete nadviazať dlhodobé vzťahy. A piknik alebo grilovanie vám môže poskytnúť príležitosť stretnúť sa v neformálnom prostredí a nájsť spoločnú reč, aby ste mohli pokračovať.

Pozvite kolegu na drink po práci

Ak sa vám niekto v práci páči, urobte to neformálnejšie a stretnite sa po práci na kávu alebo pohár vína. Je to dobrá voľba pre ľudí, ktorí sa ťažko zoznamujú s novými ľuďmi. V tomto prípade je vám osoba viac či menej známa, a pretože pracujete spolu, budú už existovať témy na rozhovor.

Aj keď neradi chodíte do spoločnosti a radšej trávite večery doma, neignorujte podujatia, ktoré sa konajú vo vašom meste. Miesta, kde sa môžete stretnúť so zaujímavými ľuďmi a nadviazať obchodné aj priateľské vzťahy.

Nebuďte vyberaví, pokiaľ ide o nových ľudí, ktorých stretávate

Ľudia sú pri zoznamovaní často plachí a nesmelí, preto nerobte unáhlené závery. Nechajte ich, nech vás lepšie spoznajú, pretože tým, že ich vopred odsúdite, riskujete, že stratíte potenciálnych priateľov.

Spoznajte priateľov priateľov

Pri najbližšom stretnutí ich požiadajte, aby sa pridali k vašej spoločnosti a spoznali nových ľudí. Keďže ide o priateľov vašich priateľov, môžete mať spoločné záujmy a vkus, čo už poskytuje dobrú perspektívu.

Hovorte s ľuďmi, ktorých nepoznáte

Často sa stáva, že sa náhodne stretnete s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi len tak, že sa rozprávate na ulici. Nehanbite sa nadviazať rozhovor s cudzími ľuďmi, napríklad sa ich spýtajte na cestu. Ak ovládate cudzí jazyk a počujete angličtinu, nezabudnite im dať najavo, že im rozumiete, turisti sa v cudzej krajine radi porozprávajú vo svojom rodnom jazyku.

Usporiadajte večierok s podmienkou, že každý si privedie priateľa

20 spôsobov, ako získať veľa priateľov

Takto môžete rozšíriť svoj sociálny okruh a zvýšiť počet ľudí, s ktorými sa spojíte. A ak ste hostiteľom večierka, ste viac doma so svojimi priateľmi, cítite sa lepšie doma a ste otvorení nadväzovaniu nových priateľstiev.

Nájdite si prácu navyše alebo sezónnu prácu

V letných mesiacoch môžete pracovať ako plavčík, ako asistent predaja občerstvenia a zmrzliny, ako recepčný v kaviarni, v obchode so športovými potrebami alebo v obchode so zvieratami atď.. Motivujte sa svojimi záujmami, aby ste mohli spoznať nových ľudí, ktorí sa vám páčia. A ak môžete, nájdite si prácu vo svojom okolí, aby ste si vytvorili sieť potenciálnych kamarátov, s ktorými bude neskôr ľahšie udržiavať kontakt.

Častejšie sa usmievajte

Úsmev vždy vyvoláva pocit, že ste vítaní, takže sa nemusíte s nikým zoznamovať, ľudia sami nadviažu rozhovor, ak vidia vašu otvorenosť a priateľskosť.

Usmievajte sa nielen perami, ale celou tvárou; ak sa vám to zdá ťažké, vyskúšajte si to v zrkadle. Je dôležité, aby bol váš úsmev úprimný, pretože napätý a falošný úsmev nebude pre ostatných magnetom. Preto je dôležité vybrať si oblasti, ktoré vás skutočne zaujímajú – tak budete pre svoje okolie skutočne zaujímaví.

Buďte láskaví

Ľudia sú radi v spoločnosti ľudí, s ktorými sa cítia dobre. Je nepravdepodobné, že sa na vás vzťahuje, ak často kritizujete ostatných a poukazujete na ich nedostatky. Namiesto toho sa naučte, ako podporiť svojich priateľov, a nájdite podporné slová, vyslovte úprimné komplimenty a snažte sa zamerať na pozitívne vlastnosti danej osoby.

Prejavte úctu

Správajte sa k sebe navzájom ako k rovnocenným partnerom a rešpektujte ich záujmy. Ak napríklad viete, že je v skupine na ochranu zvierat, môžete hovoriť o bití psov v komunite, aby ste dali najavo svoj súhlas s ich metódami. Ak o druhej osobe nič neviete, udržujte dialóg neutrálny, zdvorilý a so záujmom.

Dajte najavo svoje záujmy

Aby ste mohli komunikovať ako rovný s rovným, musíte hovoriť nielen o tom, čo druhú osobu zaujíma, ale aj o sebe. Preto neváhajte nadhodiť témy, o ktorých by ste chceli diskutovať, a sledujte, ako váš partner v rozhovore reaguje. To vám môže pomôcť nájsť podobne zmýšľajúcich ľudí, s ktorými môžete nadviazať pevné a trvalé vzťahy.

Buďte spokojní s odmietnutím

Nie vždy sa stáva, že osoba, s ktorou sa stretnete, chce pokračovať v komunikácii, čo je úplne normálne. Možno nie ste otvorení nadväzovaniu nových známostí alebo ste uzavretá osoba, pre ktorú je ťažké nadväzovať kontakty. Je dôležité, aby ste si uvedomili, že ak ste odmietnutí, nie je to váš problém a neznamená to, že vás nikto nechce. Skúste to ďalej a určite nájdete niekoho s podobnými záujmami a postojmi.

Pravidlá dobrého priateľa

Ak sa vám podarí nadviazať nové známosti, nie je zaručené, že sa vzťah vyvinie do trvalého priateľstva.Aby ste zvýšili pravdepodobnosť, že sa tak stane, buďte sami dobrým priateľom a dodržiavajte určité pravidlá:

 1. Buďte starostliví, morálne aj fyzicky – uvidíte, že človek vám odpovie rovnakou mincou;

 2. Vžite sa do situácie druhej osoby – pomôže vám to vyhnúť sa mnohým konfliktom;

 3. Buďte úprimní – otvorene hovorte o probléme, aby sme mohli spoločne nájsť riešenie;

 4. Rozvíjajte sa tak, aby ste boli zaujímaví na rozhovor, ale nerobte zo svojich vedomostí príčinu arogancie;

 5. Nekupujte si priateľstvo – nesnažte sa získať pozornosť lukratívnymi ponukami a zaujímavými spoluprácami, v tomto prípade nehľadáte partnera, ale významnú osobu;

 6. Buďte dobrým poslucháčom – menej hovorte a viac počúvajte, to je kľúč k dobrému vzťahu

 7. Zostaňte pozitívne naladení – neprepadajte depresii a netlačte do nej ostatných, aby ste ju urobili zaujímavou;

 8. Nestrácajte odvahu v stresových situáciách – ukážte, že ste spoľahlivý človek, ktorý sa nebojí dostať do problémov;

 9. ⭐ buďte sami sebou: pretvárka a hranie sa na iných ľuďom vo vzťahoch nepomáha, ste pre ľudí zaujímaví ako osobnosť, preto buďte úprimní;

 10. Buďte k dispozícii pre pomoc – to je základné pravidlo skutočného priateľstva, v ktorom sú si ľudia kedykoľvek k dispozícii;

 11. Vyhnite sa klebetám – nikdy nehovorte o iných za ich chrbtom, inak by si váš potenciálny priateľ mohol myslieť, že sa mu môže stať to isté;

 12. Dodržte slovo, aby si vaši priatelia boli istí, že ste spoľahlivý a viete, že ich nesklamete.

Ak chcete vytvoriť pevné priateľstvo, musíte byť ochotní byť priateľmi. Buďte teda pripravení na istú dávku sebaobetovania, ale zachovajte si zmysel pre dôstojnosť, aby komunikácia mohla prebiehať na rovnakom základe.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: